m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Перв'ятичі. Церква святого Архистратига Михаїла. 1738.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Перв'ятичі — село в Україні, у Сокальському районі Львівської області. Населення за переписом 2001 року становило 613 осіб. Село розташоване на березі річки Спасівка, на відстані 14 км від Сокаля.
Назва села пішла від перших поселенців тутешньої місцевості, які походять від східнослов’янських племен в’ятичів – від слів "перші" і "в’ятичі" утворилася назва Перв’ятичі.Перша згадка про село Перв’ятичі датується 1397 роком.
Під час національно-визвольної війни 1648-1657рр. українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького селяни Перв’ятичів брали участь у розгромі польського поміщицького фільварку. У період приналежності до Польщі (1920–1939 рр.) село входило до Гміни Тартакув Място (місто) Сокальського повіту Львівського воєводства Польської республіки з центром в Тартакові.
Під час польсько-української війни (1918-1919) 30 мешканців села були в Українській галицькій армії.27 вересня 1939 р. відповідно до Пакту Молотова — Ріббентропа територія ґміни, у тому числі село Перв'ятичі, були зайняті радянськими військами. На зміну одним окупантам приходили інші. Перший день війни Третього Рейху проти Радянського Союзу приніс велику трагедію в село Перв'ятичі - гітлерівці розстріляли понад 20 його мешканців. Тоді під час наступу німецьких військ, 22 червня 1941 року, радянським снайпером (який заховався між тінисті крони липи та був переодягнений в селянський одяг) був убитий німецький офіцер. Фашисти запідозрили, що радянський солдат був з місцевого населення – нацисти вирішили помститися, були убиті десяток чоловіків, решту німці зігнали в дерев’яну місцеву церкву і утримували до ранку.Дошка ймовірно з попередньої церкви...
Священник, парох о. Карло Давидович (1871-1941) , знаючи німецьку, зумів переконати фашистське командування, що замкнені в церкві мирні жителі не могли бути причетні до вбивства їхнього офіцера. Людей відпустили. З гіркотою і болем у серці о. Давидович зі скорботою поховав жертв війни і через кілька днів сам помер (похований у с. Спасів). В пам’ять про о.Карла Давидовича і його подвиг вдячні парафіяни в 2000 році поставили на церковному подвір'ї пам’ятник, на таблиці якого написаний короткий вірш і підпис "Отцю Давидовичу в пам'ять про червневу ніч 1941 року. Вдячні парафіяни с. Перв'ятичі 2000 рік".

Дерев’яна церква святого Архистратига Михаїла ПЦУ споруджена у 1738 році разом з дзвінницею, яка слугувала спостережним пунктом (становила суцільну споруду). Фундатором церкви був Адам Шимановський, а згодом став його син Шимон Адам Францішек (1813 р.н), спадкоємець Перв'ятич. Він згадується як патрон Спасівської і філіярної до неї церкви у Перв'ятичах до 1831 року. Згодом село і почесний протекторам перебрав його син Шимон Тадеуш - десь до 1856 року, а після його смерті 1873 року - його спадкоємці. Це дерев’яна тризрубна триверха церква з високим восьмериком нави, вкритим банею з ліхтарем і маківкою. Такі ж високі, тільки вужчі, восьмерики здіймаються з двосхилих дахів вівтаря і бабинця. Будівля стоїть у центрі села, біля житлової забудови. До вівтаря прибудована, за незалежності України, чималих розмірів ризниця. З півночі також є велика мурована ризниця, але трохи менша по висоті від південної.

Церква стоїть на цегляному підмурівку, у плані витягнута уздовж осі схід-захід.Такої форми святиня набула, очевидно, після розбудови бабинця (зараз він приблизно у два рази більший за площею від оригіналу) і прибудови до нього великого рівноширокого заскленого ганку на двоє дверей. У північних стінах нави та бабинця є лише два вікна, а в південних - чотири. Церква оточена піддашям, зовнішні стіни час останнього ремонту оббиті дерев'яними планками "під ялинку". В 2013 році зусиллями громади церква реконструювалася. Була знята пластикова вагонка, обрізані дерева, перекриті купола, та інше.

У 20-х роках ХХ сторіччя, для збільшення корисної площі церкви, розібрали дзвіницю і на цьому місці зробили добудову. У 1927-1928 рр. поблизу храму вимурували дзвіницю, на якій почеплено три дзвони. Така реконструкція змінила первісну архітектуру споруди.

Первісний фундамент церкви був зроблений з дубових круглих, вертикально встановлених колод, що надавало оригінальності дерев’яній будівлі. Внаслідок підгнивання колод у 30-х роках споруджено мурований фундамент, що також порушило архітектуру ансамблю. В спорудженні церкви зберігаються риси старовинного будівництва; при сполученні балок, перекриття кроков, замість цвяхів використовували кілки.

«Перв’ятицька Одигитрія»

Як і багато інших храмів, він свого часу теж зазнав наруги від радянської влади. Зробивши з нього музей народного господарства, атеїсти на десятиліття зачинили храм для віруючих. Згодом багато цінних старовинних ікон з храму зникло. Однак безперестанні молитви і гаряча любов поколінь мешканців села до свого храму не дали безбожникам довершити до кінця свою чорну справу. Деякі ікони люди таємно переховували. Наприкінці XX ст., коли храм знову відкрився, їх повернули на своє місце. Серед них була старовинна і понівечина часом та безбожною владою ікона Пресвятої Богородиці «Одигитрія», яка колись була коронована, що свідчить її значення у Церкві і шанування віруючими.

Стараннями тодішнього священика та парафіян вона була реставрована, а 12 лютого 1998 року в свій 250річний ювілей урочисто освячена. З цього часу жителі села Перв’ятичі кожного року 12 лютого, на свято Трьох святителів, вшановують історичну святиню урочистим соборним Богослужінням на честь її відновлення та освячення.

Мешканці села завдячують Богові за промисел, що прославив їхню святиню, перед якою вони і надалі будуть возносити молитви Творцеві та Пресвятій Богородиці, виливатимуть свій біль та проситимуть помочі у Господа та заступництва у Богородиці. Проситимуть й благословення для своїх дітей і житимуть, знаючи, що в храмі, який майже чотири століття тому побудували їхні предки, є ікона Матері Небесної, яка тепер називається «Перв’ятицька Одигитрія». А в стінах цього храму ще частіше лунатимуть моління та благання парафіян: «Пресвята Борогодице спаси нас!». 12 лютого 2017 року, під час архієрейсського богослужіння митрополитом Львівським і Сокальським ДИМИТРІЄМ, відбулося прославлення ікони Пресвятої Богородиці "ОДИГИТРІЯ", та її офіційне наречення "ПЕРВ'ЯТИЦЬКА ОДИГИТРІЯ" митрополичою грамотою.

1992. І. Синкальський


2011. Виктор Громік


2016. Василь МихайлишинДжерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Перв%27ятичі
https://golosznadbugu.com/kultura/starovynna-ikona-odyhytriya-pokrovytelka-perv-yatych.html
http://decerkva.org.ua/perviatychi.html
https://www.pslava.info/PervjatychiS_CerkSvMyxajila,212371.html
Микола Буцко. Книга пам’яті Перв’ятич та Спасова на Сокальщині. – Сокаль: Вісник, 2004. – с. 8-9.

Окрема подяка пані Олені Замойский та пану Богдану Козійчуку за допомогу у зборі файтів до ціґї статті =)Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments