m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Терло. Церква Різдва Пр. Богородиці. 1872.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Король Польщі Володислав ІІ Ягайло 18 квітня 1415 року в надвечір'я Великодня надав попові Михайлові церкви Різдва Пр. Богородиці у Терлі і його нащадкам привілей на грунти і землі. Перша згадка про сільську церкву походить з податкового реєстру 1507 року. 1509 року священик з Терла Сенько був парохом церкви Св. Юра в Дрогобичі.

Про церкву згадано в податковому реєстрі 1589 року, а також у 1628 і 1651 роках. Не збереглося жодних описів церкви з XVII - першої половини XVIII ст.
Візитатор старосільського деканату зазначив в акті візитації 1761 року: "Церква терлецька коло 600 літ тому виставлена, чиїм коштом і ким встановити неможливо. В коляції Мнішків і шляхти. Привілею на ерекційний грунт немає".В акті деканальної візитації 1815 року візитатор наголосив, що "церква в дуже злому стані і загрожує обвалом, біля неї парохіяни жодного ремонту не чинять і тому і всередині дуже запущена".
Інвентарі 1818 та 1820 років не подають дати побудови цієї церкви, ймовірно, вона походила з XVI-XVII ст. Нову дерев'яну церкву "тих самих розмірів" звели 1872 року на вищому місці, через прокладання залізничної колії, що пройшла поблизу старого місця.Іконостас до неї малював львівський маляр Теофіль Копистинський у 1903-1904 роках на замовлення пароха о. Володимира Коленського. Нажаль, нам не вдалось попасти всередину шоби подивитись на нього. Терлівська церква привернула увагу і мистців, зокрема, 1927 року її та дзвіницю намалювала аквареллю Олена Кульчицька (малюнок церкви не теренах інтернету не знайден, тільки дзвінниця).

Після Другої світової війни 1948 року церква була зачинена радянською владою, але вже у 1951 році її відкрили через спротив мешканців. У тому ж році її перебудували. Великий грунтовний ремонт церкви провели на початку 1990-х років.

1927. Олена Кульчицька.


1992. І. Синкальський


2002. В. Ольхом'як.


"Після останнього зовнішнього ремонту стіни горизонтально ошалювали фальшбрусом, замінили вікна, також нітридом титану покрили ліхтарі з маківками та покрили дахи ризниці та присінку. На південь від церкви розташована дерев'яна стовпова одноярусна дзвіниця ХІХ столітття, вона дуже не схожа на ту шо малювала Кульчицька, тому з її віком є сумніви...

Нерукотворний Спас. Ікона 15 століття з церкви в Терло. Зараз у Львівському музеї українського мистецтва.

Джерела:
http://decerkva.org.ua/terlo.html
https://www.pslava.info/TerloS_CerkRizdvaBogorodyci,213017.html
https://photo-lviv.in.ua/mandrivky-bojkivschynoyu-z-olenoyu-kulchytskoyu-abo-roboty-yakyh-vy-ranishe-ne-bachyly/


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments