m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. П'ятниця. Церква Св. Параскеви. XVIII ст.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...П'я́тниця — село в Україні, у Старосамбірському районі Львівської області разташоване за декілька кілометрів від Доброміля. Населення становить 710 осіб. Дерев'яна церква святої Параскеви-П'ятниці належить до пам'яток місцевого значення, має номер № 2400-М.

Вперше церква згадана в податкових реєстрах 1507 та 1515 років, наступного разу у 1628 та у 1651 році. Не вдалося віднайти документів про церкву у XVII - першій половині XVIII ст.
Візитатор, який відвідав церкву 1743 року, залишив її короткий опис: "Церква Св. Параскеви через давність невідомо якого року виставлена і за чиїм дозволом... Дерев'яна, з трьома верхами, гонтами покрита, ремонту вимагає...".

Немає інформації про дату побудови церкви і в акті візитації 1761 року. В "Специфікації" 1804 року, укладеній парохом о. Андрієм Буцовичем, теж немає жодної згадки про час постання церкви.
Інвентар церкви, укладений 1836 року, подає: "Церква дерев'яна, стара". Через те дивно, що шематизми після Першої світової війни почали подавати дату - 1833 рік.

У міжвоєнний час громада задумала звести нову муровану церкву, а 15 листопада 1931 року комітет звернувся за дозволом на будову до воєводського керівництва. 7 жовтня 1932 року урядова комісія признала стару дерев'яну церкву, що стояла на пагорбі на цвинтарі за таку, що не надається до вжитку і консервації не підлягає.


360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.Після війни радянська влада зачинила стару церкву у 1952 році і вона не діяла до 1989 року, а в новій, недобудованій мурованій, влаштували склад колгоспу. Стару церкву відкрили для Богослужінь 1989 року. В цьому ж році громада приступила до завершення мурованого храму. По останньому ремонті її стіни горизонтально оббили фальшбрусом. На захід від церкви знаходиться дерев'яна одноярусна дзвіниця накрита пірамідальним дахом. Стара церква, ймовірно, в своїй основі має одну з найдавніших сакральних будівель Старосамбірщини, але дуже перебудовану.

1991. І. Синкальський


2011. Інтер'єр церкви. І. Дума, з "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян


2012. Віктор Громик.


Ще пара дощових краєвидів від церкви...


Джерела:
http://decerkva.org.ua/piatnytsia.html
https://www.pslava.info/PjatnycjaS_CerkSvParaskevy,212917.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/П%27ятниця_(село)


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments