m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Тур’є. Церква св.Миколи. 1690.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Ту́р'є — село у Старосамбірському районі Львівської області.
Перші згадки про церкву в селі походять з податкових реєстрів 1507 та 1515 років. Церква згадується і у податкових реєстрах за 1589 і 1628 роки. У 1928 році в селі проживало 2430 осіб, серед них 25 римо-католиків, 200 євреїв. У 2001-му населення становило 1640, нині — 1387 чоловік.

Не збереглося жодних відомостей про вигляд церкви у XVI - XVII ст. Нова дерев'яна церква постала у 1690 році. Ймовірно, її звів майстер з Дрогобича, бо вже дуже вона нагадувала дрогобицьку церкву Св. Юра, що постала 1678 року.Візитатор, який відвідав Тур'є 1766 року, залишив опис церкви: "Церква Св. Миколи з дерева різаного віддавна в цьому місці існує, але за чиїм дозволом і коштом виставлена невідомо. З трьома верхами і двома баньками над крилосами... Дзвіниця з дерева різаного, низом тертицями оббита, з верхом з трьома заломами...".

Церкву неодноразово ремонтували у ХІХ ст. Ймовірно, під час одного з ремонтів бані над крилосами замінили схилими дашками. Відновили церкву 1929 року. Тоді гонтове покриття дахів замінили бляхою. Церкву в Тур'ю, як надзвичайно мальовничу, неодноразово зобразила у 1920-х роках на акварелях і лінориті, на Різдвяні і Великодні свята Олена Кульчицька.

Під час Другої світової війни церква була пошкоджена - гарматним стрільнем знесло центральну баню і восьмерик з двома перехресними сволоками. На нижньому повздовжному сволоку зберігся різьблений напис про ремонт церкви 1945 року.>У радянський час не була зачиненою.Над бабинцем, на другому ярусі, влаштована емпора, оперезана з трьох сторін арковою галереєю. Крилоси тепер вкривають трисхилі дахи. Іконостас походить з XVII ст. (перемальований).Під піддашшям при північній стіні бабинця влаштовані сходи на галерею емпори. В інтер'єрі церкви стіни вкриті розписами по картоні, яким оббиті всі стіни. При вході на церковне подвір'я розташована стінна мурована брама-дзвіниця з XVIII ст. з трьома арковими прорізами у другому ярусі.

1928. Олена Кульчицька1930-ті роки


1992. І. Синкальський


2006. Karel Kucha


2010. Виктор Громик.


а ці дві ікони зберигаються у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького:
намісна ікона "Богородиця Одигітрія"


та "Апостоли Яків і Тома" з ряду Моління
Джерела:
http://decerkva.org.ua/turie.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Тур%27є
https://visnik.org/pdf/v2017-06-13-fedack.pdf
https://photo-lviv.in.ua/spohady-pro-olenu-kulchytsku/
https://www.pslava.info/TurjeS_CerkSvMykoly_1998PeremyskaEparchia,213119.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments