m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Надиби. Палац Тхорницьких.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Нади́би — село в Україні, у Старосамбірському районі Львівської області. Населення становить 1197 осіб.
Село Надиби засноване, ймовірно, близько 1125 року. Перша документальна згадка про нього датована 1446 роком. У шостому томі «Словника географічного Королівства Польського і інших країв слов'янських» (1885), у статті про Надиби зазначено: «У 1446 році єпископ перемишльський Петро надав канонікам перемишльської капітули десятини в Надибах».

До середини ХІХ ст. Надиби перебували у власності польських магнатів, спочатку Стадницьких, а потім Тхорницьких. В польському інеті зустрічаються згадки про те, що палац належав Шептицьким, но не відомо на яких це базується джерелах.
Згідно з матеріалами ревізії 1712 року в с. Надиби було 54 двори, серед яких 2 млини, корчма, ґуральня (спиртзавод) та церква. У XVIII ст. для селян була встановлена 2-денна панщина. Однак окрім неї мешканці села відбували: зажин-обжин, закос-обкос, заграб-обграб, молотили 60 снопів озимини, 70 снопів ярини, пряли по одній штуці, ходили з панськими листами тощо. До того ж у цей час спостерігалася заміна відробітків на грошову ренту, яку селяни не завжди могли сплачувати.

Так відомо, що в селах Воютичі та Надиби заборгованості селян за несплачені в 1712–1713 роки чинші та данини складали 1402 зл. 1 ґр. Власне так мешканці села працювали у фільварку магнатів Стадницьких. Є відомості, що в цьому фільварку було 8 голів робочої худоби (4 воли і 4 коні). Займалося місцеве населення і рибальством. В Надибах у 1715 році зазначається 3 ставки й одна саджавка (водойма для розведення малька). Тоді одним із власників села був Леон Стадницький, який заснував тут хорошу хмелярню (броварню), на зразок чеських.

У ХІХ ст. село належало магнатам Тхорницьким. Практично в самому центрі села, у 1891 році Тхорницькі збудували палац і заклали парк, в якому було чимало рідкісних у цій місцевості дерев, зокрема до сьогодні вцілілій частині парку, де росте плакучий клен та тюльпанове дерево. Була і своя капличка. На цей час вціліли деякі господарські будівлі, що належали до палацу. В одній зараз житловий будинок, інша руйнується. Руїни каплички серед хащів ми так і не знайшли.

2010 (kresy.pl)
господарські будинки
польські джерела стверджують шо це і є та сама домашня каплиця Тхорницьких


трошки світлин з середини
Після Другої світової війни у палаці була початкова школа, потім - сільська контора, потім він стояв безхозний, перетворюючись на руїну. З 1998 року тут діяв Спасо-Преображенський жіночий монастир сестер Студиток. Зараз черниць тут уже нема, палац передано Самбірсько-Дрогобицькій єпархії УГКЦ. Окрім цього, до 2008 року у приміщенні палацу проводилися богослужіння для надибської громади УГКЦ.

1978 (castles.com.ua)2011 (castles.com.ua)декілька крупних кадрів від Львів-інфота від neo7777vitaha 2017 рокупогляд на останок
Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Надиби
https://castles.com.ua/nadyby.html
https://galinfo.com.ua/news/zolota_galytska_provintsiya_palats_shcho_peretvoryvsya_u_monastyr_315239.html
https://neo7777vitaha.livejournal.com/100840.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, палац, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments