m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ясениця-Замкова. Михайлівська церква (1903), дзвіниця Архістратига Михаїла (1767-1779).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Ясениця-Замкова хоч територіально і належить до Старосамбірського району, проте стрімка гірська річка і, хоча і не дуже великі, Карпати, кажуть нам, що ментально ми вже на Турківщині - самому гірському районі Львівщини. Зупинитися в Ясениці варто хоча б на півгодини, щоб побачити дзвіниця церкви святого Архістратига Михаїла (1767-1779), рівної якої немає серед усіх дерев'яних (і не лише дерев'яних) дзвіниць України та заглянути в її сусідку, молодшу за неї, церкву Собору святого Архістратига Михаїла (1903).Походження назви села досить цікаве, адже тут ніколи не було замку. Річ у тім, що раніше ці території належали турківській шляхті. У 1538 році ці землі королівська комісія відібрала та відмежувала їх від приватних володінь. А як своєрідне нагадування про те, що ці території входили до земель Самбірського замку, залишився додаток "Замкова". В той же час за цим додатком цю Ясеницю можна було відрізнити від Ясениці-Сольної, що на Дрогобиччині. А походження першого слова в назві села йде від річечки Ясеничанка (або Ясениця), притоки Дністра. З XVI по XVIII століття на території села та навколо нього були королівські мисливські угіддя.Село засноване в кінці XV ст., а перша згадка про церкву походить з податкового реєстру 1510 року. Коротенький опис церкви походить з акту старосамбірської деканальної візитації 1765 року : "Ясениця Королівська. Церква з дерева будована. Над бабинцем капличка Покрови Пр. Богородиці з антимінсом єпископа Винницького, над нею дзвіниця. Верхів над церквою три".
Ця церква простояла до початку ХХ ст. У 1903 році замість неї звели нову дерев'яну церкву в неоукраїнському стилі за проєктом львівського архітектора Василя Нагірного. На відміну від попередньої "бойківської" церкви храм збудовано хрещатим в плані.

Дзвіниця в Ясениці Замковій. 18 ст. Джерело: Логвин Г.Н. По Україні. – К.: Мистецтво, 1968 р., с. 387.


Дзвіниця в Ясениці-Замковій (малюнок В. І. Шагала, 1970-ті рр.)


фото І. Синкальського 1993.


2011. Віктор Громик.
2011. Андрій Бондаренко.
Про учасників будівництва й украшення церкви повідомляє напис на таблиці в ризниці (в перекладі) : "В честь і славу Бога в Трійці святої єдиного збудований Храм цей Собору св. Арх. Михайла 1902 року жертвами парохіян старанням настоятеля парафії о. Михайла Добрянського при підтримці провізорів церковних Стефана Дякунчака і Івана Песюка, будував Олекса Марків з Ціневи.В Ясениці-Замковій нас чекала неприємна пригода. Чекаючи закінчення служби, яке затягнулося, автомобіль був залишений з включеними фарами, з працюючим перетворювачем 12/220 і батареями на зарядці, що в подальшому призвело до повного просідання акумулятора. До всього, зеркалка була залишена в автомобілі, з собою був узятий тільки DJI Osmo Pocket, з настройками якого все не було ніяк часу розібратися. Налаштований він був без збереження равів, тому все що було знято всередині церкви і дзвіниці довелося викручувати з джейпегов ...
Ну що ж, заглянем у середину храму.


Іконостас, горне сідалище і проповідниця збудовані 1926 р. жертвами парохіян старанням того ж настоятеля парафії при підтримці Михайла Танусича, Василя Гуза, Антона Бучина, Миколи Поляниці провізорів церковних і Івана Васькового, Дмитра Фрейдуна, Івана Велета. членів комітету. Різьбив Йосиф Ключевський, золотив і малював Ілля Децик з Самбора".Після Другої світової війни церква не була зачинена. У 1970 році відреставрували дзвіницю під наглядом архітекторів Ігора Старосольського та Івана Могитича. У 1990-2000 - х роках проведено декілька обновлень-ремонтів церкви. Зовні ремонтована церква наприкінці 2000-х на початку 2010-х років.На північ від церкви розташована унікальна збережена дзвіниця-каплиця, збудована перед 1779 роком. За переказами, перенесена сюди з села Ісаї. Це дерев'яна триярусна будівля у формі піраміди, кожен наступний ярус якої менший від попереднього.Перший ярус з коморою та другий з каплицею Покрови Пр. Богородиці зрубні, оперезані арковими галереями. Третій арковий ярус стовпової конструкції вкритий низьким восьмибічним наметом на дуже низькому восьмерику. Тут власе й є приміщення дзвіниці.

Заглянемо до дзвіниці-музею.


на першому поверсі музей стародавніх речей
Важко втриматися і не процитувати фрагмент оповідання Анни Ясенської "Ангели вправлялися у тризвуках", яке само походить "з цих диких земель поміж Польщею і Угорщиною, де потоки течуть у різні боки, де дзвіниці дерев’яні і з трьома рівнями, де хмари нижчі за смереки, а смереки вищі за церкви" : "Дзвіниця, що стояла на горбочку обабіч церкви, була дерев’яна, трирівнева. Перший рівень, під сходами, належав Смерті. Тут стояло усе причандалля для похорону – мари, коса (хоча якраз вона призначалася для звиклого кошення трави на подвір’ї церкви), чорні хоругви. Поверхом вище була маленька замкнена капличка. Якщо зазирнути у щілину між старими дошками дверей, то можна було побачити престол, дві корони на ньому – меншу і більшу, підсвічник зі смішними білими квітками і маленьке розп’яття. Це була середина дзвіниці (зрештою, і життя), тут брали шлюби. Найвище було просторе піддашшя з двома дзвонами – знову меншим і більшим. Вони були поєднані одним механізмом, що урухомлювався шнуром, який розлогою петлею звисав аж до дерев’яної підлоги. Пахло старим здоровим деревом і живицею. Поза тим тут було просторо, порожньо і чисто".Хочеться лише побажати всім нам, щоб це чудо невідомих, але геніальних, майстрів ще довго милувало наші очі і серця.

на другому поверсі, в приміщенні колишньої каплиці - релігійний музей

Джерела:
http://decerkva.org.ua/yasenytsia-zam.html
https://risu.org.ua/ua/relig_tourism/krayeznavstvo_digest/44250/
https://www.pslava.info/Jasenycja-ZamkovaS_CerkSvMyxajila,213131.html
https://castles.com.ua/jasienica.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Ясениця-Замкова
https://www.karpaty.info/ua/uk/lv/ss/yasenytsya/


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments