m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Вовче. Церква Введення в Храм Пр. Богородиці. 1680.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...У Вовчому зберігся унікальний дерев'яний храм ще з ХVII століття. У нижньому кінці села на пагорбі над Дністром стоїть wерква Введення Пресвятої Богородиці — пам'ятка архітектури національного значення.

щоб Ви розуміли, йде не ремонт гонтового покриття, йде знівечення давнішньої церкви нітридом титану...
Найдавніші дані про сільську церкву походять з податкового реєстру 1507 року. В 1558 році церква отримала привілей на лан ґрунту від польського короля Сигізмунда Августа. У 1680-му на лівому березі Дністра на горбку, званому Маудзин, майстер-тесля Григорій (який збудував церкву св. Юри в Дрогобичі,) з Дрогобича громадським коштом виставив існуючу церкву, про що повідомляє різьблений напис на перехресному сволоку нави.Ймовірно, цей майстер збудував нову наву та бабинець з дзвіницею, залишивши попередній вівтар, на якому є прибитий (не перебиваний) поховальний дерев'яний хрест з написом про поховання (1639 рік). Отже, вівтар походить з перед 1639 року. У 1899 році добудовано північну ризницю, про що сповіщає напис олівцем на надпоріжнику дверей.

Коло 1937 року простір під піддашшям перед бабинцем зашили дошками. У 1957—1989 роках в зачиненій церкві було влаштовано бібліотеку. В 2002-му з півдня добудовано муровану з цегли ризницю. Тоді ж розпочато будову загати з вівтарної сторони, в рівень з піддашшям. При цьому зрізані випусти вінців зрубу.Долішня церква розташована скраю села на пагорбі, за Дністром, на сільському цвинтарі. Будівля дерев'яна, тризрубна, триверха бойківського типу. Складається з квадратової в плані нави, до якої зі сходу прилягає гранчастий вівтар, а з заходу — прямокутний бабинець. Над бабинцем здіймається стовпова вежа-дзвіниця, могутні стовпи якої охоплюють його ззовні, подібно до лемківських церков.

2011. Ігор Пунда.


2018. Микола Ліло


2018. з сайту туроператора Відвідай


На другому ярусі бабинця влаштована каплиця, оточена колись відкритою галереєю (тепер закрита), а на третьому — стовпова дзвіниця. Наву вінчає чотирибічний наметовий верх з трьома заломами, над бабинцем — такий же верх з одним. Вівтар вкритий цибулястою бароковою банею з ковніром, встановленою на восьмерику. Церкву оточує піддашшя на фігурних випустах вінців зрубів.

2018. зі сторинки в фейсбуку "ВОВЧЕ - край, де народжується Дністер"


Під стовповою дзвіницею був відкритий простір, перетворений тепер в закритий ґанок. Стіни надопасання, восьмерика і заломів кожуховані гонтами. На захід від церкви розташована нова дерев'яна триярусна дзвіниця, вкрита наметовим дахом, зведена у 2002 році.
Церква у користуванні громади УГКЦ.

Відзнявши закриту церкву зовні та коптером, під почавшим накрапувати дощем ми вже збиралися покидати Вовче, коли на пагорбі при в'їзді на центральну вулицю побачили священника, шо прямував до церкви. На наше прохання про зйомку - нам відповіли - ніт. Питання чому - зависло в повітрі, служитель культу навіть не обернувся в нашу сторону, продовжуючи неспішно йти в сторону церкви...
Скоріше за все відповідь в тих тітанових куполах та дахах, якими почали перекривати стару, дуже стару церкву, замість того щоб привести до ладу гонтове покриття стін та повернути автентичний вигляд куполів і даху...
Швидше за все, каліцтво на сьогоднішній день виконано в повному обсязі - все блищить і сяє новим духом - духом несмаку і тріумфування розумової убогості =(.
Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Вовче_(Турківський_район)
ВОВЧЕ - край, де народжується Дністер
https://vidviday.ua/blog/ru/selo-volche-kraj-gde-rozhdaetsya-dnestr/
http://decerkva.org.ua/vovche.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment