m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Вовче. Неоготична каплиця св. апостолів Петра і Павла/Церква св. Миколая Чарнецького.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Вовче, Турківського району Львівської області - село велике (понад 2 тис. жителів), ділиться на дві частини: Вовче Горішнє (Горішнє) - і Вовче Долішнє. Королівське село Вовче вперше згадується в документах під 1519 р. (тоді село користувалося волоським правом, яке, здається, не сильно відрізнялося від магдебурзткого). З 1743 р. село належало ієзуїтськиій місії у Турці. Місцеві віруючі належали до турківської парафії. а з початку ХХ ст. - до новоствореної парафії в Ломній.

Дерев'яна неоготична каплиця св. апостолів Петра і Павла - спадщина німецьких колоністів находится зараз в адміністратівному цернтрі села. Ще за часів Австрійської імперії, в кінці XVIII століття, в с. Вовче приїхали німецькі поселенці, які побудували для себе храм. На жаль він не зберігся. До наших днів існує храм, побудований на гроші польскоговорящіх німців, яких місцеві називали «швабами». Його було зведено у 1900 році на кошти, які зібрали парафіяни, а також за допомогою товариства "Boni Pastoris" ("Добрі пастори"). Скажімо, певну суму в 1899 році пожертвував уряд (аналог сільради) в Борині, парові тартаки в Соколиках і Ломній - і навіть власник Боберки Мойзеш Енгельмайєр.Спорудження каплиці - велика заслуга священиків Юзефа Дзедзіца та Яна Мікуся (останній був пробощем в Турці). В 1900 році каплицю освятили на честь апостолів Петра і Павла.
В 1913 році з ініціативи місцевої Сільськогосподарської спілки були розмальовані внутрішні і зовнішні стіни храму. Профінансували це місцеві католики-шваби - проживало їх тоді у Вовчому близько 160 чоловік. Виконали розпис монахиня Амелія Жуковська та вихованки закладу Сестер Родини Марії у Ломній.На початку 1915 року дах каплиці продирявили карабінові кулі - йшла Перша світова. В 1917 році військові забрали два з трьох дзвонів, встановлених у 1900 році - на переплавку. З фосаду знесли шпіль та хрест.
В 1927 році було виготовлено нову огорожу храму, в 1934-35 роках ґрунтовно оновлено споруду (підправили фундамент, замінили вікна - там, до речі, до цього частку рештки кольорових простеньких вітражів помітно). Роботу виконав будівельник Чижик з Турки та маляри Владислав і Станіслав Щипкови.

Церква зачинена після другої світової війни, у радянські часи її використовували для господарських потреб, потім відкрили музей атеїзму замалювавши всі розписи в середині. У червні 2003 року передана греко-католицькій громаді горішньої частини Вовчого. Зараз це церква св. Миколая Чарнецького і моляться в ній греко-католики.
До вівтаря у 2009 році з обидвох сторін прибудували невеликі дерев'яні захристії накриті односхилими дахами, мають стіни вертикально шальовані дошками. До нави прилягає квадратова в плані вежа-дзвіниця, в підвежжі якої міститься невеликий присінок.
Нава вкрита двосхилим дахом, вівтар - п'ятисхилим. Стіни шальовані вертикально дошками і лиштвами.

2003. Олена Крушинська


Травень 2006. Олена Крушинська


Сьогодні вона, як багато спаплюжених церквей в Україні блищить нітрид-титановим дахом та нехарактерним для західних храмів шпилем з бліскучого металу. Зовні та в середині сбереглись декоративні дерев'яні елементи. Орієнтована вівтарем на захід. Однонавова дерев'яна будівля з прямокутною навою та вужчим гранчастим вівтарем.
Фахівці відносять каплицю до числа 11 збережених дерев'яних римо-католицьких церков кінця XIX - початку XX століття, однак у нього немає статусу пам'ятки архітектури.

Малюнок Анатолія Крушинського


2011. Ігор Пунда.


до 2018 рокуДжерела:
https://vidviday.ua/blog/ru/selo-volche-kraj-gde-rozhdaetsya-dnestr/
https://castles.com.ua/vovche.html
http://www.derev.org.ua/lvivska/vovche2.htm
http://decerkva.org.ua/vovche_myk.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, каплиця, костел, погляд з землі, погляд з небес, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment