m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Бусовисько. Церква собору Пр. Богородиці. 1780.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...


[Spoiler (click to open)]
Нажаль, ще одна спотворена пам'ятка дерев'яного зодчества - Церква собору Пр. Богородиці, 1780 року. Рука не піднялася на головну картинку поставити фото сучасного стану церкви. Колись ця церква була повністю вкрита гонтом, до другої світової так точно. Ми бачимо це на фото з польских архивів. На рубежі 70 років прошлого століття її куполи вже в блясі, але самі стіни ще гонтові. Самої більшої шкоди церква набуває в нашому столітті. Купола та дахи в нітриді титану, горять як пекло, а стіни в дешевому сайдингу викликають сльози - але пересічному це нравиться.Фото міжвоєнного періоду


Кажуть, шо в церкві начебто зберігся іконостас ХVІІІ століття та ікони невідомого автора «Преображення Христа» (14 ст.) і «Поклін царів і східних мудреців Ісусові» (сер. 16 ст.), но так як ми не попали до середини, то нам не відомо, чи не відформатували іконостас та ікони під свої ниці смаки погані правнуки славних прадідів… Дякувати Богові, що місцева чотирьохсотлітня ікона «Поклоніння волхвів» вислизнула із рук вандалів і нині експонується у Львівському Національному музеї…

І на церкві, і на дзвіниці збереглися схожі написи: «По благодаті збудований Божественний дім дня 30 квітня Р.Б. 1780», «По благодаті збудована ця дзвіниця Р.Б. 1788». Зрозуміло, що із благодаттю Божою у Бусовиську все гаразд і донині. А от із людською совістю — навряд. В статті ви зможете порівняти старі фото і те, що бачимо сьогодні. Бляха, сайдинг і нітрид титану спотворили не лише церкву. Вони потворять село, Карпатські гори, усю Україну. Чому люди виробляють таке зі святинею? Відповідь найліпше знає ворог роду людського, який панує в холодних і порожніх серцях…
Трошки історії...
Перемиський єпископ Антоній Радиловський заснував першу церкву в селі у 1576 році. Хоча відомо, що юридичний дозвіл на земельні угіддя для храму був наданий Михайлом Копистинським, Перемиським єпископом у 1595 році. Про першу сільську церкву не збереглося жодних даних. Попередня дерев'яна церква про яку залишив опис візитатор у 1766 році, була тризрубна, з двома верхами і дзвіницею над бабинцем.Сучасна дерев'яна церква бойківського типу збудована у 1780 році, як свідчить напис на одвірку західних дверей. Її будівельним майстром був парох о. Яків Дидьовський з Тисовиці. Роком пізніше у Тисовиці парох звів нову дерев'яну церкву, надзвичайно подібну у своїх формах і пропорціях до бусовиської, про що залишив різьблений напис на надпоріжнику вхідних дверей від заходу.Поруч з церквою у Бусовиськах у 1788 році звели дерев'яну дзвіницю, про що теж сповіщає напис на її одвірку.
У 1793 році церква отримала грамоту єпископа Максиміліана Рилла, підтверджену єпископом Антоном Ангеловичем з наданням відпусту на Преображення Господнє, перенесеним сюди по ліквідації кафедрального собору в с. Спас. Зі скасованого Спаського монастиря до Бусовиськ були передані ікони та інші церковні речі. Церкву ремонтували на початку ХХ ст. (гонтові покриття дахів замінили бляхою після другої світової війни).

а так вона виглядала колись...
1904


1918


1925-1939


У 1928 році на замовлення громади проєкт нової мурованої церкви виконав Євген Нагірний, але його не реалізували. По Другій світовій війні церква стояла зачиненою з 1960 по 1989 рік. Після її відкриття громада провела декілька ремонтів без консультацій з реставраторами, що дуже зашкодило візуальному образу пам'ятки.

1970-ті


У 1892 році про церкву написав новелу львівський письменник Владислав Лозінський "Мадонна Бусовиська". Церкву зобразили в графіці архітектор Олександр Лушпинський, а аквареллю - Олена Кульчицька. Малюнків в мережі інтернету ми не знайшли, так що якщо хтось має - з благодарністю добавимо до статті.

2006. Томаш Главачек.


2007. Віктор Громік


2010. Грегор Раковскі.

Джерела:
http://decerkva.org.ua/busovysko.html
https://parafia.org.ua/UCA/church/tserkva-rizdva-presvyatoji-bohorodytsi-5/
https://uk.wikipedia.org/wiki/Бусовисько
https://castles.com.ua/busovisko.html
https://kultura.dziennik.pl/ksiazki/galeria/528011,przedwojenne-bieszczady-schroniska-cerkwie-i-zloza-ropy-naftowej.html
https://audiovis.nac.gov.pl/
https://kresy.pl/kresopedia/buskowisko/
https://www.facebook.com/photo/?fbid=10225482896207152&set=a.3657960295467


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments