m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Тисовиця. Церква Св. Параскеви. 1781.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Село засноване на сирому корені волоським правом 1558 року. Староста Петро Боратинський доручив крайнику Осташу Дашковичу осадити село, надаючи водночас йому право на парохію 17 квітня того ж року.
Церква відзначена у податковому реєстрі 1577 року. Не збереглося відомостей про церкву у XVII - першій половині XVIII ст.
[Spoiler (click to open)]
Візитатор, який відвідав село 1766 року, описав церкву, яку він застав у селі: "Церква Св. Параскеви, невідомого року будови з дерева різаного виставлена, з трьома верхами, з яких верх над навою має три заломи, а да інші - два... Дзвіниця у верху над емпорою".
Парох о. Яків Дидьовський став майстром, який звів нову дерев'яну церкву 1781 року, взоруючись на інші церкви бойківського типу.

Спочатку церкву мали на меті побудувати на Сиглах(назва частини села), в районі, де тепер розташована школа. Але за наказом сім'ї панів, які тоді проживали в селі, вже готові матеріали («готові підлоги») слуги вночі перевезли вниз, на місце, де тепер є церква. Саме того року було і побудовано саму церкву.
У початкового храму був примітивний екстер'єр, простий двосхилий дах, як у звичайних хат. У такому вигляді ця споруда простояла сто років, тобто до 1881 року. Інтер'єр церкви також був бідний, у приміщенні стояв лише «престіл», де служив святу літургію священик.

Церква не могла вмістити усіх прихожан, відтак селяни вирішили добудувати приміщення і розпочали роботу 1881 року. Оскільки у Тисовиці не було власного майстра, то їх скликали з довколишніх сіл. Церкву добудовано, накрито гонтом. У такому вигляді храм простояв до 1905 року — тоді селяни найняли майстрів із села Гвоздець, які виготовили бані та євреїв-бляхарів зі Старого Самбора, які накрили церкву.

Посвяту оновленої церкви у селі зробили справжнім святом: запросили єпископа зі Львова, а для його зустрічі підібрали 30 коней трьох мастей: сірих, вороних і рудих. Перших і останніх у селі було вдосталь, а ось двох сивих забракло — довелось їх попросити у села Лопушанка. Діти зі школи зустріли єпископа із квітами (у цей час в селі були тільки чотири класи). Це дійство відбувалось навесні 1911 року.

Після Другої світової війни стояла зачиненою радянською владою від 1960 по 1989 рік.
Громада 1977 року підпільно ремонтувала церкву, а після відчинення здійснила грунтовне її відновлення. "За незалежності України змінили форму верхів (були наметового типу) і ризницю перенесли з півдня на схід" - моє доповнення.

1992. І. Синкальський


2001. В.Ольхом'як, з "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян


2011. Віктор Громик


Наву церкви вінчає восьмибічний наметовий верх з одним заломом на похилому четверику, бабинець – верх з двох восьмериків і одного четверика, а вівтар – восьмери-ковий верх на одному четверику.
Стіни підопасання і надопасання шальовані вертикально дошками, заломи і дахи вкриті оцинкованою бляхою в травні 1998 року. Всередині церкви стіни оббиті гіпсокартоном з розписами 2000 року пензля Григорія Пірача та Володимира Гулича зі Стрілок.

Завдяки пану Степану Марусяк ми можемо трошки заглянути у середину церкви...
На захід від церкви розташована триярусна прямокутна дзвіниця, зведена у ХІХ ст. Церква, яка дуже подібна до церкви в Бусовиськах і Гвіздці, належить до найкращих зразків сакральних споруд бойківського типу Старосамбірщини.


http://decerkva.org.ua/tysovytsia.html
https://www.pslava.info/TysovycjaS_CerkSvParaskevy,213028.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Тисовиця
Степан Марусяк


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments