m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Грабівниця. Церква Кузьми та Дем'яна XVIII ст. та римо-католицька церква Святої Родини.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Грабівниця - маленьке село з населенням всього 330 мешканців, яке територіально належить до Новоміської сільради Старосамбірського району Львівщини. Асфальтована дорога відсутня, автобусне сполучення відсутнє, жодного магазину у селі не помічено. Дві пам'ятки - спотворена і збережена...
Ми попали сюди в ту годину, коли все село, як то кажуть, стояло на вухах. В селі помер старий священник, який проживав тут в селі, в будиночку зі своєю неповнолітньою донькою (мати якої теж нещодавно померла). Так от епархія прислала нового священника з його багаточисельною сім'єю на окорм в село та постановила йому жити в цьому домі. А що ж з дівчиною - а то не наше діло, була відповідь зверху.

І тут село взбунтовалося, як так, вигнати дитину, шо тільки загубила останього з батьків з хати на всі чотири сторони? Та й священник сам по собі їм не сподобався, а захотіли вони отця з сусіднього села, який останім часом допомагав місцевому пароху, та поховав його. Не зрозуміло за кого мене прийняли місцеві жителі, але через 10 хвилин від початку зйомки, людин 40-к зібролось під церквою і вже голосно горланили, перекрикуючи один одного - хто це такий, шо він робить, це наша церква, і в тому ж дусі. Врятувало посвідчення журналіста, яке переглянули та перечитали напевно всі присутні. Навіть погодилися, що я зроблю ДВА кадри всередині церкви, але не більше. Ось така пригода. Але ... повернемося до історії ...
У податковому реєстрі 1507 року згадана сільська церква. Не збереглося відомостей про церкву за XVII - першу половину XVIII ст. Церкву відзначено у податковому реєстрі Перемиської землі за 1628 рік.
В акті візитації церкви за 1743 рік записано: "Церква Св. Кузьми і Дем'яна чиїм коштом і коли збудована - невідомо. Перебуває в коляції Петра Вислоцького. Дерев'яна, з трьома верхами, гонтами покрита, великої репарації потребує...".Окрема парохія була ліквідована австрійською владою, а церква приєднана до парохії в Передільниці 1788 року. В "Специфікації" для Галицької фінансової прокуратури 1804 року відзначено "Церква Св. Кузьми і Дем'яна дерев'яна, в доброму стані, під дахом гонтовим... Дзвіниця осібно стоїть дерев'яна, на тім же цвинтарі".
Деякі шематизми подають дату побудови 1810 роком, але, ймовірно, це дата грунтовного ремонту. Церкву неодноразово ремонтували впродовж ХІХ- ХХ століть. Від 1955 по 1989 рік церква стояла зачиненою і відправи відбувалися перед нею.Після відкриття церкви в ній провели ремонт, а на зламі століть її грунтовно в черговий раз перебудували.
Нещодавно був проведен черговий ремонт який ще більше спотворив церкву. "Андулін", пластикова вагонка, білі євровікна та нова вагонка всередині, добре, що не з пластика. Ось такий сьогоденний вигляд старого храму.
На південь від церкви розташована дерев'яна стовпова одноярусна дзвіниця, вкрита пірамідальним наметовим дахом, збудована у XVIII ст. До розбудови церкви вона стояла з її західного боку.

декілька старих фото...
1991 рік. Майже автентична. Фото І.Синкальського з "Церкви України. Перемиська єпархія", В.Слободян


Іконостас. Фото 2004 року, В.Ольхом'як, з "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян


2012. Фото Виктора Громіка, вже пластикова вагонка та златий купол, але ще старі вікна та двері...
Ще однією родзинкою цього маленького села є римо-католицька церква-каплиця Святої Родини. Каплиця Святої Родини постала в Грабівниці у 1909 році.

У 1913 році римо-католицька громада села нараховувала півтори сотні віруючих, яких обслуговував парох з Нового Міста о. Ян Галушка. У 1933 році вірних було вже близько двох сотень, а опікувався ними парох Йосип Будовський, також з Нового Міста.Храм закрили після остаточного встановлення совецької влади. Будівля костелу використовувалася у якості складу. Проте, капличка напрочуд гарно збереглася. На початку 90-х років ХХ століття її повернули віруючим, а у 1991 році відкрили і переосвятили. Обслуговує храм настоятель парафії з Нового Міста. Служби проходять по неділям о 14-й годині. В середину ми не попали, тому як там і шо не відомо...


Джерела:
http://decerkva.org.ua/hrabivnytsia.html
http://andy-travel.com.ua/grabivnicya


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, каплиця, костел, церква, церкви
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment