m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Підгайці. Успенська оборонна церква. 1653.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Успенська церква – пам'ятка архітектури оборонного типу XVII століття у місті Підгайці Тернопільської області. Храм збудований з каменю у 1650-1653 роках на кошти власників міста – магнатів Потоцьких. Фундаторкою Успенської церкви була друга дружина власника міста Станіслава Потоцького Анна Могилянка.головний портал


1880-1920, в коллекції С. Колодницького чомусь вони названі бічними дверима, а бічні - навпаки головними...


Церква за стилем побудови відноситься традиційної української архітектури у поєднанні з ренесансом. Храм тридільний, складається з вівтарної частини, квадратної нави і бабинця. Увінчували святиню три куполи ренесансних форм з ліхтариком, так було занедавно. Зараз вони блискучі, під зололо, спотвореної форми.

бічный портал, через який ми попедем в середину


1880-1920


Цікавою за своєю формою є вівтарна частина: ззовні вона гранчаста, всередині – кругла. Бабинець теж вирізняється своєрідністю: на другому ярусі знаходяться хори, на третьому – каплиця, яка використовувалась також як оборонне приміщення, під самим притвором – глибокі підземелля.
360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.Головною родзинкою архітектури храму є бойовий аркадний обхід над карнизом навколо куполів над навою і вівтарною частиною, якого немає у жодній іншій церкві в Україні. На іконах XV-XVI століть та мініатюрах рукописів XIII-XIV можна побачити храми з таким завершенням.

На даний час можна лише констатувати, що бойовий аркадний обхід зберігся лише в Успенській церкві у Підгайцях, тоді як інші церкви з таким же завершенням просто не дійшли до наших днів. Фасади храму оздоблені пілястрами, портали і вікна – білокам'яними різьбленнями.В інтер'єрі церкви домінує бароко, яке представлене розписами і вівтарем XVIII століття. З первинного іконостасу XVII століття залишились лише дві дерев'яні скульптури святих апостолів Петра і Павла. На сьогоднішній день вони зберігаються у фондах Національного художнього музею Києва (за іншими джерелами зберегається первинний іконостас з XVII сторіччя).

Храм опоясує товстий кам'яний мур. У 1876 році недалеко від церкви встановлено пам'ятний хрест на честь Святої Тверезості. У ХІХ столітті біля церкви встановили дзвіницю на місці попередньої, яка згоріла у 1889 році. Дзвіниця Успенської церкви знаходилась неподалік Львівської брами і здавна виконувала також функції оборонної вежі в часи небезпеки та була частиною міських укріплень Підгайців.

На даний час Успенська церква належить вірним Української Автокефальної Православної Церкви. Всередину церкви нам вдалось попасти тільки завдяки міському осередку по охороні пам’яток (якщо вони так правильно звуться і якщо не зраджує пам'ять, а вона може =), за що їм велика подяка. Вони також организували нам доступ всередину до всіх інших пам’яток Підгайців, про яки ми розповідали раніше.
360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.А звів нас з ними - той самий священних, шо не хотів нас пускати до Успенської церкви =). Він сам їм зателефонував, настояв щоб прибули до церкви та вияснили - а хто це такі і навіщо їм потрібно знімкувати всередині. Так нам звезло. Прибуло дві жіночки - начальниця та її співробітниця. Поспілкувались. Нас, як завжди дорікнули шо треба попереджати про визити, но на наше запитання - а можете допомогти - відповили шо спробують - і таки змогли, ми попали всюди, куди було заплановано… Тому, ще раз - велика подяка - так повинно бути на всіх теренах нашої країна, але…до позолоти...
погляд на останок...Джерела:
https://drymba.com/uk/1032605-uspenska-tserkva-pidhaytsi-ternopilska
https://castles.com.ua/pi.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Успенська_церква_(Підгайці)
http://irp.te.ua/oboronni-hramy-ternopil-shhy-ny-uspens-ka-tserkva-v-pidgajtsyah/
http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=10218
http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=10202Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопілля, оборонна церква, оборонні споруди, погляд з землі, погляд з небес, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment