m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Підгайці. Римо-католицька оборонна церква Святої Трійці. 1634.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Тип споруди: оборонна церква
Так само відомий як:
- Костел Святой Троицы в городе Подгайцы (рос.)
Перший етап будівництва: 1634 рік (?)
Останній етап будівництва: початок 19 століття
Історичне сповідання: католицтво
Сучасна приналежність: Римсько-католицька церква1397 рік. Перша письмова згадка Підгайців.
18 червня 1539 року. Місто в 2-й раз отримало Магдебурзьке право.
Початок 16 - 17 століття. Місто було укріплене, його оборону посилював замок. Кілька храмів в місті так само були пристосовані під оборонні потреби. Підгайці не раз переживали напади татар і турків.
 


Найстарший костел в Підгайцях фундував Михайло Бучацький, ця святиня існувала ще в 1620 році, а вже в 1621 році була знищена під час турецько-татарської навали.  В 1634 році Софія із Заміхова (Zamiechowa) підписала документ про побудову нової католицької святині в Підгайцях. В цьому документі йдеться (далі мовою оригіналу): "побудувати в тому новому місті костел, бо попередній знищений [...] на тому ж місці в Підгайцях новому місці, над самим ставом, недалеко замку, костел новий з грунту на честь і хвалу Пана Бога в Тройці Святій єдиній, із святим єп. краківським Станіславом, св. Миколаєм, св. Софією, моєю патронкою". Також фундаторка написала щоб після її смерті, була похована в одній з каплиць костелу. В 1641 році Підгайці обіймав Станіслав Потоцький, який при місцевому костелі фундував каплицю, а в 1667 році був похований у підземеллях костелу.1634 рік. Початок будівництва церкви на місці більш старого храму.
Храм, який представляє собою цікавий зразок синтезу архітектурних стилів, був побудований в позднеготических формах з рисами ренесансу. Будивля складена з пісковика. Храм хрестовий в плані, однонефний. Перекрито хрестовими нервюрнимі склепіннями з різьбленими розетками на шелига. Площина стіни над архівольтом декорована різьбленим акантових орнаментом.
 
Головний фасад церкви фланкирован квадратною в плані оборонною вежею. Головний вхід, влаштований в башті, оформлений різьбленим порталом у вигляді глухого бесфронтонного портика.
1643 рік. До пресбітерію була прибудована полигональная в плані каплиця. Каплиця виконана в ренесансному стилі, її стіни і купол декоровані кам'яним різьбленим карнизом з іоніками.
 
4 - 19 жовтень 1667 року. Неподалік від міста відбулася знаменита битва (битва під Підгайцямі). Тоді об'єднані війська козаків під проводом гетьмана Петра Дорошенка і татар під керівництвом калга-султана Крим Гірея підійшли до Підгайці, на підступах до якого розмістив свої війська Ян III Собеський. Не зумівши розбити поляків в першому бою, атакуючі приступили до облоги. Бойові дії завершилися підписання мирного договору між ворогуючими сторонами. Договір був підписаний в стінах костелу.
 360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.
17 століття. Було розібрано верхній ярус вежі.
Кінець 18 століття. У храму з'явилися прямокутні в плані прибудови.
Початок 19 століття. Замість розібраного в 17-м столітті верхнього ярусу вежі споруджується новий.
1896 рік. Польська громада на честь 100-річчя від дня повстання генерала Костюшко встановила в башті костелу (в верхньому ярусі) годинник.

В 1892 році внаслідок влучання блискавки у сигнатурку, святиня зазнала пожежі, був знищений дах на костелі і вежі.
Праці по відбудові костелу тривали до 1895 року. В 1903 році відремонтований костел був консекрований архієпископом Йозефом Більчевським. Під час 2-ї Св. війни костел занав втрат, які його "переслідували" останні століття. В 1943 році німці викрали костельні дзвони, а в 1945 році був арештований останній декан і пробощ підгаєцький Станіслав Попкєвіч. Замкнутий костел систематично руйнувався: були знищені органи, святиня служила як склад. В 70-х роках планувалося підірвати костел в Підгайцях, цьому ганебному вчинку запобігло місцеве товариство охорони пам'яток. На початку 80-тих років була зруйнована вежа. На сьогодні костел знаходиться в стані швидко прогресуючої руїни.


 
1946 рік. Костел був закритий, а його приміщення пристосоване під склад.
198? рік. Костел горів, в результаті пожежі обвалилися склепіння, постраждала вежа.
25 липня 2006 року. Тернопільська обласна державна адміністрація передала костел віруючим. До цього моменту будівля перебувало в поганому стані - костел практично повністю позбувся даху, склепінь, вікон, дверей. У храмі почалися незначні ремонтно-відновлювальні роботи, але через нестачу коштів вони просувалися дуже повільно.
 


24 вересня 2006 рiк. У костелі відновили богослужіння.
Наші дні. Костел дійшов до наших днів у відносно непоганому стані. Він зберіг сліди ряду перебудов, але не розгубив свої найзначніші архаїчні риси. Частина костелу, що недавно знаходилась в аварійному стані, відреставрована католицької громадою, і там проводяться служби. Інша частина храму чекає своєї черги на реставрацію.

Поштівки та старі фото


1905


1914-18


1926


1977, М. І. Жаркіх


1991


1991, М. І. Жаркіх


Інтер'єр: зліва - з часу міжвоєнного, зправа з 1992 року.
1993
Джерела:
http://zamki-kreposti.com.ua/ternopolskaya-oblast/kostel-svjatoj-troicy-v-gorode-podgajcy/
https://koscioly.livejournal.com/19465.html
https://www.pslava.info/PidgajciM_Kost,233013.html
https://castles.com.ua 
https://www.etoretro.ru/city3449.htm#z-z%7CDESC%7C2%7Cimage_date%7CallЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопілля, башта, вежа, костел, оборонна церква, оборонний костел, оборонні споруди, погляд з землі, погляд з небес, руїна, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments