m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Тульчин. Кафедральний собор Різдва Христова (Колишня домініканська церква). 2015.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

З люб'язного дозволу Сергія Котелко ми використовуємо текст з його статті про Тульчин.Свято-Різдва Христова Кафедральний Собор Тульчина будувався на кошти графа Станіслава Потоцького в 1786-1817 (за іншою інформацією освячен у 1784 році) роках як католицький домініканська церква з чернечими келіями. Будували його англійські архітектори і нагадувати він повинен був собор Св. Петра в Римі в мініатюрі (місцева легенда). Нагадує? ..До речі, саме в домініканський церкві Різдва Потоцький брав шлюб з своєю дружиною № 2, Софією де Вітт. Храм Щенсний будував не на пустому місці, а на місці дерев'яного попередника з 1636 року.

Собор був побудований з чернечими келіями. Але вже в 1832 році після придушення польського повстання, в силу того, що Поділля остаточно вийшло з-під польського впливу був переданий в православне відомство. Височайшим повелінням були закриті "зайви монастири католицьки, що не відповідали своєму призначенню як по незначного числа ченців так і через брак коштів для існування".Однією з вагомих причин звернення домініканських монастирів у Кам'янці, Смотричі, Летичеві, Вінниці, Барі, Тульчині, Сокільці, тиров в парафіяльні католицькі, а іноді і в православні храми послужила активна участь католицького духовенства у польському повстанні на Поділлі.У жовтні 1835 року колишня домініканська церква була освячена Преосвященнішим Кирилом, архієпископом Подільським і Брацлавським в православну церкву Різдва Христового. Ці відомості були написані на мідній дошці, яка зберігалася в храмі. Пізніше на кошти вдови дійсного статського радника Олександра Абази в західному прибудові був влаштований престол, який був освячений в ім'я Святої Трійці 20 серпня 1867 року.На 1872 рік у Храмі налічувалося 928 душ прихожан обох статей.
У великому трёхпрестольному храмі богослужіння проводилися до 1928 року, коли "за клопотанням трудящих Тульчина" церква, як молитовний будинок була закрита і переобладнана під театр. Під час німецько-румунської окупації міста (1941-1944 років) будівля була передана під церкву але вже 8 вересня 1945 року постановою Виконкому Вінницької облради №1029 будівля Христо-Різдвяної церкви була віддана назад під міський театр і будинок культури, а церковне майно передано в Свято-Успенську церкву.

Пізніше в будівлі храму розташовувалася дитячо-юнацька спортивна школа. Знову храм заробив в 1991 році. У другому приділі 11/24 листопада 2004 році було освячено престол в честь Святого Мученика Царя Миколи і всіх Царствених мучеників страстотерпців і всіх новомучеників Російських.
З місцевих балачок: є легенда, за якою Щенсни Потоцький їздив в собор в кареті по ... підземним ходом! І шо він був проритий від палацу до собору.

радянські часи


старі поштівкі та фото
інша варияція попередній листівки

Джерела:
https://sergekot.com/tul-chin-gorod/
http://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=akpvntu&p=vntutumb&l=u
https://castles.com.ua/tulczyn.html
https://io.ua/17057158
https://humus.livejournal.com/5605423.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Вінниччина, костел, погляд з землі, погляд з небес, собор, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments