m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Підгорецький замок на старих світлинах.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Підгорецький замок - добре збережений ренесансний палац, оточений оборонними спорудами. Розташований на сході Львівської області в с. Підгірці. Разом з Олеським і Золочівським замками утворює «Золоту підкову України». Ця унікальна пам'ятка архітектури пізнього ренесансу є одним з кращих в Європі зразків поєднання ренесансного палацу з бастіонними укріпленнями. Однак тих туристів, які наберуться сміливості відвідати замок, крім захоплення чекає ще й маленьке розчарування - реконструкція середини замку більше схожа на простий ремонт, з білими стінами, ніж те що колись тут було. Однак, велика добірка старих фотографій дає нам можливість побачити, як виглядав інтер'єр Підгорецького замку сто і більше років тому.


Інтер'єр Золотої Зали. Підгорецький замок. фото 1909


Замок був побудований протягом 1635-1640 років під керівництвом архітектора Андреа дель Аква за вказівкою коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського. Службові приміщення утворювали квадратний двір з терасою, пристосованою до оборони. З трьох сторін палац був оточений глибоким ровом, з північного боку, зверненого до долини, він мав гарну терасу з балюстрадою і скульптурами. До замку в'їжджали через великі ворота - портал з двома колонами. Мармурова таблиця на воротах зустрічала гостей латиномовного написом: «Вінець ратних трудів - перемога, перемога - тріумф, тріумф - відпочинок».


Інтер'єр Золотої Зали Підгорецький замок. фото 1912


Вже своїм зовнішнім виглядом замок-палац вражав своїх сучасників, проте ще більше вражень він справляв на тих, кому пощастило потрапити всередину. Інтер'єри Підгорецького замку вражали своєю красою і величчю. Внутрішні зали були тематичними і мали такі назви як Китайська, Золота, Лицарська, Зелена, Дзеркальна та Мозаїчна.


Інтер'єр Зеленої зали. Підгорецький замок. фото 1912


Інтер'єр Китайської зали Підгорецького замку, ймовірно, слід визнати найкращим інтер'єром в стилі шинуазрі на території тодішньої України. Окремо зберігалися речі, що належали королю Яну III Собеському, який між іншим теж володів цим замком і проводив його масштабну реконструкцію.


Північна стіна Зеленої зали Підгорецького замку. фото 1880


Розглядаючи столітні фото інтер'єрів палацу, помітно, що картини на стінах досить схожі на всесвітньо відомі всім роботи. На жаль, оригінальних робіт в замку ніколи не було, проте точні копії з робіт Рафаеля, Рубенса, Тиціана, Караваджо дійсно прикрашали стіни кімнат. Також тут висіли картини польського художника Чеховича, полотна Якоба де Баана на історичні теми - «Облога Смоленська» і «Прийом шведських і бранденбургських послів Владиславом IV». Навіть столову прикрашали портрет гетьмана Конецпольського на стелі та 72 портрети видатних політичних і духовних діячів, а також чорний мармуровий стіл, на якому хрестили короля Яна III.


Їдальня. Підгорецький замок. фото 1909


У 1728 році тодішній власник замку Вацлав Жевуський почав реконструкцію в ході якої палац став триповерховим. Нові зали були наповнені великою колекцією коштовних картин і старовинної зброї, яку зібрав сам Жевуський. Деякі речі для Підгорецького замку були взяті в його недалекого сусіда - Олеського замку. Також, в середині палацу тоді діяли друкарня і театр.


Інтер'єр Їдальної зали. Підгорецький замок. фото 1912


Трохи збідніли колекції замку після смерті Вацлава Жевуського в 1779 році. Спочатку частина майна була розпродана на 3 аукціонах. Згодом керівник замку Ремішевський розпродав значну кількість цінностей.


Дзеркальний зал. Підгорецький замок. фото 1910


У 1867-1903 роках замок був відреставрований завдяки Євстахію Сангушку. Саме на цей період припадає значна кількість фотографій інтер'єру палацу, які ми можемо побачити зараз.


Багрова зала. Підгорець замку. фото 1909Багрова зала в Підгорецькому замку. фото 1880


А ось під час Першої світової війни замок двічі пограбувала російська армія, добре знищивши внутрішнє оздоблення. Однак це був не найгірший сценарій для будівлі, оскільки замок перебував на лінії фронту і йому взагалі загрожувало знищення, проте сам генерал Брусилов подбав, щоб замок був збережений.


Піч в Дзеркальному залі. Підгорецький замок. фото 1909


І як би не був пограбований Підгорецький замок під час війни, того що в ньому залишилося вистачило щоб в міжвоєнний час тут діяв приватний музей князів Сангушків. Останні подбали, щоб напередодні вибуху Другої світової війни евакуювати більшу частину колекції замку, зокрема в Сан-Пауло в Бразилії.


Каплиця в Підгорецькому замку. фото 1909


1940 року, після приходу радянської влади, замок-палац передали Львівському історичному музею. Під час Великої Вітчизняної війни палац сильно постраждав. У 1945 році замок розграбували військові Золочівського гарнізону. У 1947-му музей закрили, а в 1949-му в ньому влаштували санаторій для хворих на туберкульоз.


Китайський Кабінет в Підгорецькому замку. фото 1910


У 1956 році в замку сталася велика пожежа, яка знищила більшу частину внутрішнього оздоблення. Були проведені відновлювальні роботи, але туберкульозний санаторій для хворих залишався в замку за часів незалежності України.


Амфіляда в Підгорецькому замку. фото 1909


1997 - відбувся переломний момент в історії замку - завдяки клопотанням громадськості та праці Бориса Возницького Підгорецький замок передали Львівській галереї мистецтв. У тому ж році створено благодійний фонд відродження замку на чолі з Б. Возницьким. У фондах галереї збереглися 85% речей із замку, які планують туди повернути, а відновлений палац перетворити в музей інтер'єрів.


Джерела:
dosoaftor
текст Владимира Прокопова

попередні статті про замок:
Спадщина. Підгірці. Замок. Ззовні.
Спадщина. Підгірці. Замок. Всередені.
Наследие. Подгорцы. Замок. Взгляд с небес +.


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: замок, палац, реконструкція, ров
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments