m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Гвіздець. Церква Св. Арх. Михайла. 1791.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Церква в селі вперше згадана у податковому реєстрі 1511 року. Впродовж XVI століття її ще відзначили у люстрації королівщин 1565 року, та податкових реєстрах 1515 та 1589 років. На жаль, не вдалося віднайти жодних відомостей про церкву у XVII - першій половині XVIII ст.

щоб попасти до Церква Св. Арх. Михайла в Гвіздіці на Старосамбірщині, треба проїхати аж за село, проїхати бродом і серед холмів взяти лівіше...
на вході на колишній цвинтар, у давньої могили, зростає старе дерево, величезне в охопленні. Чи занесено воно кудись в реєстри і чи є пам'яткою - невідомо...
Візитатор, який відвідав Гвоздець 1766 року так описав тодішню церкву: "Церква Св. арх. Михайла з дерева коленого, з трьома верхами, з яких два з двома заломами, а один - з одним заломом даху... Дзвіниця у верху над бабинцем". На жаль, він не зазначив дати її побудови.В 1791 році на її місці збудував, ймовірно той майстер, що й в Бусовиськах, теперішню дерев'яну триверху церкву бойківського типу, про що свідчить різьблений напис на надпоріжнику західних дверей. 1923 року громада відновила будівлю. 1949 року поблизу села упівці провели акцію і взяли у полон важливого радянського офіцера.

Щоби помститися за це, НКВД виселило все село. Уціліла тільки церква. Частково мешканці повернулися наприкінці 1950-х років, а в 1989 році в церкві відновилися відправи.

"За радянських часів у церкві була і колгоспна конюшня і склад із зерном чи отрутохімікатими. Стіни церкви під опасанням по останньому ремонті оббито дерев'яною вагонкою по брусах зрубу, над опасанням стіни покрили пластиковою вагонкою (до ремонту стіни були гонтові)".

Стіни в інтер'єрі церкви оббиті картоном і помальовані у 1990 році, про що свідчить напис фарбою на хорах. На захід від церкви розташована двоярусна прямокутна дзвіниця, зведена у ХІХ ст. Зараз зовні церква відновлена дерев'яною вагонкою під брус.

1998. Світлина І. Синкальського.


Іконостас. Фото 2001 р., В.Ольхом'як, з "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян


Без пластику. Фото 29. 08. 2004, Pawel Pontek з klub-karpacki.org


з пластиковою вагонкою Фото 19. 09. 2011 Віктор Громик


Нажаль, в середину, нам попасти не вдалось, нам обіцяли що прийде людина яка відкриє нам церкву. Но ми, прождавши її біля церкви більше години були вимушені їхати далі... Так шо якщо хтось має фото інтер'єрів - додавайте в коментарі чи надсилайте нам на пошту або в приватних повідомленнях. Ми з задоволенням із посиланням на Вас іх опублікуємо =)

Джерела:
http://decerkva.org.ua/hvozdets.html
https://www.pslava.info/GvozdecS_CerkSvMyxajila,212732.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Старосамбірщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment