m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Турка. Церква Перенесення Мощів Св. Миколи. 1780.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Привілей на будівництво церкви та землю в урочищі "на Лікті" надав дідич Турки Ян Каліновський у 1750 році. Дерев'яна будівля збудована, як свідчить інвентар 1820 року, у 1776 році. За даними дослідника Драгана — збудована у XVIII ст., за свідченням деяких шематизмів — у XVII ст. За даними, зібраними дослідником Іваном Юсиповичем, збудована коштом власника міста (дідича) Яна Каліновського, ополяченого українця, у 1750 році. Поряд з церквою Каліновський виділив землю під міський цвинтар — з того часу в місті українців і поляків почали хоронити на спільному кладовищі. Після другої світової війни залишалася чинною.

Церква є типовим зразком бойківського дерев'яного церковного будівництва. Розташована на горі, на цвинтарі, огородженому старим муром. Тризрубна будівля бойківського типу, складається з трьох квадратових у плані об'ємів, розташованих по осі схід-захід, з яких нава ширша. Завершують їх пірамідальні наметові верхи з двома заломами над навою і бабинцем та одним - над вівтарем, увінчані маківками.

Навколо бабинця влаштована декоративна аркада-галерейка. У верху над бабинцем розміщена дзвіниця. До вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці. Оперізує церкву піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів. Будова храму відзначається деякою асиметричністю веж, різною висотоюярусів. Найбільші розміри має нава, значно менші — вівтар і бабинець. Центральна і західна вежі є чотириярусні, східна — триярусна. Віддалі і висоти веж спроектовані дуже вдало. Над бабинцем довкола верхнього ярусу розташована закрита галерея, яка не тільки прикрашає церкву, але й надає їй оборонного характеру. Два вікна другого ярусу нави є композиційним осередком усього храму.

360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.

Heritage. Turka. Church of the transfer of the relics of St. Nicholas.

Нижній ярус з'єднує фартух опоясання, яких є опущеним досить низько і спирається на консолі. Вежі завершують пірамідальні покрівлі з барабанами і маленькими грушевидними голівками, на яких розміщені досить високі хрести. Зовнішній вигляд храму з часом дещо змінився. З півночі до бабинця та вівтаря під піддашшям прибудоване вузьке господарське приміщення, а до вівтаря з південної сторони — захристя.. Стіни церкви шальовані вертикально дошками. Триярусний іконостас рядової побудови походить з XVIII ст. Ікони повністю перемальовані. Ґонтове покриття стін було заміненошалівкою, дах — перекритий бляхою. Церква має входи із заходу і півдня. Іконостас виконаний в стилі бароко.

1913


Фрагмент зрубу


така була дзвінниця...


1916


Абрис отвору між бабинцем і навою


До часу побудови в центрі міста нового храму Святих Петра і Павла, Церква перенесення мощів святого Миколая функціонувала як головний храм греко-католицької громади м. Турка, сьогодні ж використовується, головним чином як поминальний храм.
Цікаво, що всі три дерев`яні церкви Турки зовні подібні між собою. Можливо, тому, що побудовані з невеликою різницею у роках. Кожна з них накрита наметовими верхами, розташована на цвинтарі та не має окремо стоячої дзвіниці.

1920-і


1990-ті


1998


2011
2012


Джерела:
http://decerkva.org.ua/turka.html
https://map.ugcc.ua/view/206-tserkva-perenesennya-moshchiv-svyatogo-mykolaya-m-turka-lvivska-oblast
https://www.pslava.info/TurkaM_CerkPerenesennjaMoschivSvMykoly,213198.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_перенесення_мощів_святого_Миколая_(Турка)


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments