m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ільник. Дерев'яна римо-католицька капличка Матері Божої Параманної (Скорботної). 1932-33.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Напевно, це самий гармонійний з усіх дерев'яних римо-католицьких храмів на Львівщині!
На рівні з прегарним Язлівчиком. І по віку ровесники: в 1932 році заклали фундамент (турківський священик І. Кулаковський придумав звести в селі святиню) - а в 1933 році, в листопаді храм вже й збудували.

Освятили зрубну і вкрай гармонійну споруду з височенною сигнатуркою 16 липня 1934 року - під титулом Матері Божої Параманної (Скорботної). Довго за призначенням будівлі не судилося використовуватись. Прийшли сов’єти, потім війна і за нею вже надовго радянська влада.

Зараз тут пустка, а замість вівтарю якийсь мотлох, що рипить під ногами прогнилими дошками. На хори ведуть сходи, але залазити треба закуратністю та на свій страх і ризик, бо споруда виглядає вже не дуже міцьною. Ліва стена пішла в завал і тримається тільки на тросах, скільки - ніхто не відає.

Стеля нагадує стелю костелу в Розлучі. Входить в число одинадцяти нині існуючих дерев'яних костелів Львівщини першої пол. ХХ ст., як і всі вони, не має статусу пам'ятки архітектури.

Споруда перебуває у стані напівруїни. Стоїть незамкнена, всередині - сміття, залишене тими, хто приходить сюди випити і розважитись. Храм поки стоїть - буквально в тіні мурованого гігантського храму УГКЦ (1997). Контраст між ними промовляє сам за себе. Скільки ще стоятиме - ніхто не знає.

Якщо хтось має в домашньому архіві старі фотографії до 2008 року просимо надати їх для доповнення статті. Можливо Ви маєте фото з внутришнім вбранням храму і алтарної частини, було би дуже цікаво побачити їх. Заздалегідь дякуєм за допомогу...

трошки архівного фотоматеріалу...


1938


Фото із "Koscioly i klasztory rzymskokatolickie dawnego wojewodztwa ruskiego", tom 5. Стан на 1996 рік.
2008


2010


P. S. У липні 2014 року експедиція у складі Марціна Нєвалди, Пьотра Стшетелського (фундація “Генеалогія поляків” (Краків-Польща) та Олени Замойської (Україна) з дозволу священика місцевої греко-католицької церкви оглянула стріх, де й виявили давні метричні книги як греко-католицької, так і римо-католицької парафій села.
Метричні книжки зберігалися у скрині, і тільки тому збереглися, адже ніхто сюди не піднімався щонайменше кілька десятків років, і поверхня була всіяна голубиним послідом та черепами щурів — єдиними багаторічними мешканцями.
Документи були перефотографовані і передані в цифрову бібліотеку “Малопольського генеалогічного товариства” (Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne), а оригінали передані священиком в українські архіви.
Джерела:
https://castles.com.ua/ilnyk.html
http://www.derev.org.ua/lvivska/ilnyk.htm
https://koscioly.livejournal.com/1025.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна каплиця, дерев'яна церква, дерев'яний костел, погляд з землі, погляд з небес, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments