m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Меденичі. Стара дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці (св.Параскеви). 1644.Відоме з 1395 р. містечко в Дрогобицькому районі (населення близько 3,3 т.ж.) над річечками Тисмениця і Літнянка. З 1533 по 1991 р. називалося Медениця.
Перша документальна згадка пов'язана з перебуванням у поселенні польського короля Владислава Ягайла. Спочатку Меденичі входили до Галицько-Волинського князівства, аз середини XIV ст. стали осередком Самбірської королівської економії на Перемишльській землі.

Меденичі здавна славилися своїми джерелами зі смачною водою, тому брати-іудеї Йозеф і Мауріцій Колишери, яким поселення належало з 1886 року, влаштували тут виробництво пива та содової води, яку екпортували по тодішній Австро-Угорщині. Працювали на броварі переважно етнічні поляки, українцям робота там діставалася нечасто - не знамо, чому так. Пиво варили тут і в радянський час, а от зараз вже ні. А шкода. 

Головна родзинка селища - дерев'яна тризрубна безверха церква св. Параскеви (за чотиритомником - Успенська) з 1644 року, як свідчить напис ввирізьблений на одвірку південних дверей, збудована дерев`яна тризрубна безверха церква розміром 23,2 х 7,7 м.. Це ще що - часом трапляються згадки про 1589 рік побудови, хоча це, скоріше за все, була церква-попередниця. Вона відразу захоплює погляд простими і масивними формами. Дещо вищий двосхилий дах нави вінчає на гребені ліхтар з маківкою. Тільки вони покриті бляхою, решта все дерев`яне. Взагалі, дуже приємно, що гонтове покриття не замінили бляхою.

У 1660 році церква отримала привілей від короля Яна ІІІ Собєського. В 1820 році до бабинця прибудовано присінок, а до вівтаря - ризницю. В 1960-х роках аркове опасання навколо бабинця і присінку зашалювали дошками. Невідомо, чому так зробили, але арочні отвори опасання будь-якій дерев`яній церкві надають оригінального вигляду.На стіні церкви є пам'ятна таблиця з написом: "Тут був священиком в 1931 р. Василь Шевчук, капелан УПА "Закерзоння", отець "Кадило". Розстріляний в Ряшеві 1948 році”. Поруч з храмом -двоярусна дерев'яна дзвіниця (XVII ст.) розмірами 3,8 на 3,8 м.
Влітку 2011 року на споруді якраз замінювали гонт. Так-так - ґонт, церквиця не вкрита бляхою з голови до ніг, дивовижа.

малюнок-акварель Антона Вариводи (Краків), 16.11.1931 р.


1960-ті роки


1970


2006
Побачити стареньку можна при дорозі на Львів, поруч з масивним мурованим храмом-розкарякою з аляповатими статуями біля входу. Новішу святиню почали зводити за проектом Є.Нагірного ще в 1939 році, але війна закінчити процес не дала. Добудували вже аж у 1990-1992 роках. Тепер дерев`яна церква, схожа на латинський костел, тільки на свята служить віруючим.

2011
В середину нам попасти нажаль не довелось. І взагалі, осіння експедиція 2019 року, хоч і складалася вбільшості зі зйомки дерев'яних церков Дрогобичьского і Старосамбірського районів Львівської області, але всередину нам потрапляти вдавалося дуже рідко - десь один до п'яти з відвіданих храмів ... Так що якщо у кого є кадри інтер'єрів - ми з задоволенням їх додамо, з Вашим зазначенням авторства. Надсилайте!

А на останок - панорама...
360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.

Heritage. Medenychi. Old wood church St. Paraskevy. 1644.

Завдяки Богдану Зятику ми можемо зазирнути краєм ока в середину щоб побачити трошки інтер'єру та оглянути ікону "Страшний суд" 1662 року, яка зберігається у Львівському Національному музеї імені Андрія Щептицького ...


Джерела:
https://castles.com.ua/medenyczy.html
http://decerkva.org.ua/medenychi.html
https://mistaua.com/Фотогалерея/Історичні/церква-успіння-богородиці/4143/?setcity=1795
Богдан Зятик
https://www.pslava.info/MedenychiSmt_CerkUspinnja,10945.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment