m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Межирів. Синагога.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Письмові згадки про Межирів зустрічаються з XVI століття. Під час володіння Барським староством королевою Боною Сфорца в Межирові був споруджений замок. В кінці XVI століття Межирів був багатолюдним поселенням, якому за клопотанням Барського старости Станіслава Гольського було присвоєно статус містечка і даровано 1591 році магдебурзьке право.

Друге травня - а скрізь зеленку вже нічого не видно.
За цими хащами ховається те, що залишилось від однієї з трьох синагог Межиріваось і вона
У 1612 році Межиров був розорений татарами, але потім відновлений київським воєводою Жолкевським, причому всі привілеї міста були не тільки збережені, а й отримані нові. З 1640 року Межировим володіють то козаки, то поляки, то росіяни, то турки.спробуємо обійти будівлю


У 1659 році Межирів разом з Барським староством був подарований козацькому гетьману Івану Виговському, але його син Остап в 1698 році продав все господарство князю Любомирському. У Любомирських маєток викупив в 1784 році Андрій Орловський.

Межирів як місто поховала сусідка - Жмеринка, що з'явилася в 1903 році. Через неї пролягли залізницю, і Межирів залишився ні при чому, в сторонці. Згодом багато жителів переїхали в Жмеринку, Межирів потихеньку спорожнів і перетворився в невелике село ...

зробимо спробу заглянути в середину


У 1847 в Межирові проживало 986 ​​євреїв, в 1897 - 1345, що становило близько 60% всього населення містечка. Основним заняттями єврейського населення Межирова в 18-20 століттях були торгівля і ремесла.

Межирів був найважливішим центром єврейського друкарства - одним з 7 на Поділлі. Причому саме тут була відкрита найперша друкарня - в 1787 році її заснували Міхель Дувідовіч і Хаскель Шейваховіч. У друкарні були надруковані Сидур кримчаків «Мінхат Кафа» ( «Звичай Феодосії», 1793), «Гаган ве-Дерех Мойше» ( «Сад і шлях Моше», 1802) Іцхока бен Еліезера.

продовжимо оминати синагогу зовні
У 1795 році з від'їздом друкаря Мойше Мадпіса видавничий процес в Межирові перервався, але був відновлений в 1802 році.
У 1889 році тут діяли 2 синагоги.
У жовтні 1905 року в Межирові стався погром.У 1914 році в містечку були вже 3 синагоги. Євреям належали аптека і 20 крамниць (в т.ч. 11 бакалійних, 5 мануфактурних). У 1925 році вихідці з Межирова заснували в Херсонському окрузі єврейську хліборобську колонію «Червоний орач» (20 сімей, 107 чол.).

погляд з небес...
У липні 1941 Межирів зайняли фашисти. Частина єврейського населення була вивезена в містечко Браїлів і там розстріляна. 8 квітня 1942 року в самому Межирові було розстріляно 279 євреїв.
На 2012 рік євреї в Межирові не проживають ... зате отсанкі однієї з синагог в містечку таки присутні.

Її історію в інтернеті знайти не вдалося, але те що вона була грунтовно побудована з каменю і була не маленького розміру свідчать про не малу кількость її відвідувачив та її популярность. Швидше за все її занепад і руйнування припали на Другу Світову війну, після чого єврейство в Межирові більше не відновилося ...

а ось так вона виглядає коли зеленки немає...
1941-43 (скоріше за все 41-42) злівого боку фото синагога, ше не поруйнована


кропДжерело:
http://myshtetl.org/vinnitskaja/mezhirov.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Вінничина, погляд з землі, погляд з небес, руїна, синагога
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments