m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Зіньків. Свято-Михайлівська церква.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...В Зінькові збереглася прегарна пам’ятка подільської дерев’яної архітектури – Свято-Михайлівська дерев'яна церква постала в колишньому передмісті Зінькова, яке називали "Кривуля", коштом місцевих козаків у 1769 році.

За народними переказами кошти на будівництво церкви збирали колишні козаки, які осіли в Зінькові, та їх нащадки. За іншою легендою під час воєн і заворушень, що точилися навколо місцевої фортеці, загинуло чимало воїнів, серед них і багато козаків. Їхні побратими поховали їх тут, насипали зверху великий курган і на ньому збудували церкву. Тому в народі її ще називають "козацькою".

Цікавий факт зафіксував у "Історії церков і парафій Поділля" дослідник і краєзнавець Юхим Сіцинський: до цієї парафії у 1898 році були приписані аж 1262 православних. Можна уявити, що творилося у церкві і на подвір'ї під час великих церковних свят!Храм підноситься над селом трьома стрункими баштами-банями, тісно поставленими в ряд, немов трикірій – три зліплені свічки максимальна висота якіх 19 метрів. Башти стрункі й легкі; завдяки ним маси бань стрімко здіймаються вгору і, полегшуючись в заломах, завершуються у формі шоломовидних високих верхів, з м’яким і малопомітним перепоя-санням внизу, та увінчання помірними, урівноваженими з масами бань ліхтариками.

Стрункість мас вдало підкреслює вертикальна шальовка дошками.
В інтер’єрі арки-вирізи простої форми вдало з’єднують внутрішній простір трьох гранчастих бань, а тендітна різьба на скобах в основі підбанника надає йому мальовничості.

інтерьєри церкви


Царські ворота. З книги Г.ПрилуцькогоУрочисте висотне розкриття простору справляє неабияке враження завдяки численним граням зрубу, що дружно підіймаються і сходяться в зеніті. Щодо пропорционального ладу, ритмічного членування по горизонталі та форми бань тут, очевидно, наслідувано відомий храм у селі Яришеві.

погляд з небес


В совєтський період церкву від знищення врятували старання місцевої інтелігенції в результаті храм потрапив до переліку пам'яток архітектури національного значення. За незалежності України тривалий час церква була нечинною, щойно з 2007 року розпочали її тотальну реставрацію. Тепер цей шедевр подільської сакральної дерев"яної архітектури має оригінальний вигляд, в користуванні громади УПЦ МП. 

панорама

Zinkiv. Church of St. Michael the Archangel.


За словами Ірини Пустиннікової, місцевий священик - апологет "русского мира", Україну зневажає, мовою її теж користується неохоче. Довелося поспілкуватися з ним кілька хвилин - залишилося гидке враження. І війна на Сході йому не догодила, і влада в країні не така, і мова не підходить. З часу реставрації на липень 2017 р. пройшло вже десятиліття - і храм, за словами священика, починає замокати, требюа шукати гроші на новий ґонт. Ох, аби шифером чи металочерепицею не перекрили.

З книги Г.Г.Павлуцького "Деревянные и каменные храмы"


1995Джерела:
https://castles.com.ua/zin.html
https://www.pslava.info/ZinkivS_CerkvaSvMyxajila_1968PoUkrajini,268544.html
http://decerkva.org.ua/khm/zinkiv.html
https://risu.org.ua/ua/relig_tourism/krayeznavstvo_digest/68696/
https://risu.org.ua/ua/relig_tourism/krayeznavstvo_digest/45179/
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_святого_Михаїла_Архангела_(Зіньків)
https://ua.wikimedia.org/wiki/Вікіекспедиції/Мандрівка_в_Сутківці_і_Зіньків


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Хмельниччина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments