m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Меджибіж. Римо-католицька церква св. Трійці.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...На захід від замку піднімаються над селищем руїни мурованого пізньоготичного храму, зведеного в 1600-1632 роках на кошти Адама Ієроніма Синявського і присвяченого св. Трійці. Святиню звели на невеликому природньому підвищенні.

підходимо до церкви зі сторони фортеці через закинуті подвірья


кріпти завалени землею та сміттям...


Відомо, що церква мала 10 вівтарів, в найбільшому, головному вівтарі хрестовому у плані храму знаходився «образ» пензля італійського художника Баккьяреллі (Бачареллі, Bacciarelli). Образ зображав святих Ієроніма, Миколая, Рафала і Адама, патронів магнатських родів Синявських та Чарторийських. В верху того ж вівтаря знаходився герб Сенявських Леліва.

хтось у руїні зробив собі сарайчика...
В 1576 році кам'янецький каштелян Рафаїл Сенявський сприяв будівництву на місці дерев'яної старої церкви на території замку нового кам'яного храму-каплиці.
В 1600(1632) році яворівський староста Адам Єронім Сенявський вибудував Троїцьку церкву, зруйновану пізніше більшовиками-комуністами.

Адам Єронім Сенявський


пройдемо в середину, за хвіртку...
Остаточного вигляду храмовий комплекс набув 1812 році, коли за наказом князя Адама Чорторийського біля нього звели дзвіницю. Руський воєвода князь Чорторийський заклав при церкві фундуш для утримання 12 убогих. При храмі діяла двокласова парафіяльна школа.
Храм діяв до кінця Другої світової війни.Храм діяв до 1929 року, аж поки не був закритий комуністами. По тому понад три десятиліття церква стояла пусткою, аж поки 1962 року, у рамках хрущовської антирелігійної кампанії його спробували висадити у повітря. Як інші римо-католицькі церкви Поділля (Черченська, Зіньківська, Сатанівська, Тиннська), більшовики-комуністи спробували його підірвати, залишивши нащадкам лише руїни та сміття.За другою версією, за наказом голови місцевого колгоспу до споруди під’їхав танк, на церкву закинули троси. Потягнули... Третина храму впала. Частина храмового каміння пішла жителям Меджибожа на будівництво, що ж розібрати не вдалося, німим докором стовбичить над селищем. 

декілька кадрів з висоти


Однонавний хрестовокупольний за поземним планом. Вівтар, південний та північний рукави пятигранні. Розташований на узгір'ї, укріпленим кам'яною підпірною стіною. Побудований у стилі бароко. З заходу знаходився прямокутний притвор. Перекритий склепіннями. Дах був високим гонтовим увінчаний главкою на восьмигранному барабані.

трошки історії...


плебанія


Вікна церкви вузькі високі та мають стрільчаті форми. Останнє свідчить ще й про оборонне призначення споруди (на той час це було звичною справою). “Оборонність” засвідчують і чималої товщини стіни храму (вони навіть витримали більшовицьку вибухівку) та й саме розташування на верхівці пагорба, оточеного чималим підпорним муром. У комплексі це перетворювало храм на невеличкий, але досить неприступний замок.і декілька кадрів інтерьєрів

Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_святої_Трійці_(Меджибіж)
https://castles.com.ua/n21n.html
https://risu.org.ua/ua/relig_tourism/religious_region/61658/
https://www.pslava.info/MedzhybizhSmt_037-1,271313.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Хмельниччина, костел, погляд з землі, погляд з небес, руїна, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment