m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Антоніни. Залишки маєтку Санґушків/Потоцьких та фахтверкове містечко. Частина 1.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Селище міського типу, розташоване в Красилвському районі, на річці Ікопоті, за 20 км на північ від районного центру і в 9 км. від залізничної станції Антоніни. Вперше згадується в 1593 році під назвою Голодиківці. Пізніша назва — Голодьки (Холодьки, Холодки, Холодиківці). В 1629 р. тут налічувалося 6 дворів.

Заїхали ми в Антоніни ми наприкінці дня, під дощем, но знадією що познімати всеж зможемо. Заїхали з півночи зі сторони Ізяслава і першими побачили два будиночка на вулиці Графський 24 та Першотравневій 1. Поїхали - Графська 24, житловий будинок.В ті часи село перебувало у власності великих феодалів Острозьких, Заславських, Любомирських, Сангушків та Потоцьких. Вперше згадується як власність князя Юрія Острозького, який з кінця XV століття прибрав собі ім'я князя Заславського, отож далі село належало Заславським. Від 1673 до 1720 у власності Любомирських. Від 1720 до 1851 — князів Санґушків. Від 1851 до 1917 — графів Потоцьких. Протягом XIV-XVII ст. ця місцевість дуже терпіла від спустошливих набігів кримських татар і турків. Так, 1593 року татари пограбували і спалили село.

Через дорогу, на розі стоїть другий будинок - Першотравнева 1, тут і житло, і магазини, і аптека...
В 1760-х роках тодiшня власниця села Барбара Сангушко вiддала Голодьки у довготермiнове користування регенту коронної канцелярiї Iгнацiю Мальчевському, який був одружений на її сестрi Антонiнi. Закохане подружжя оселяється в Голодьках. Iгнацiй будує тут палац, а незабаром розпорядився закласти на берегах рiчки Iкопоть парк, який з часом став одним iз найкращих на Волинi. Творцем парку в Антонінах був маловідомий ландшафтний архітектор Кайзер. Парк був багатий на екзотичнi дерева, кущi, мав велику колекцiю квiтiв. Шикарну садибу Iгнацiй Мальчевський назвав iменем своєї коханої дружини Антонiни. Ця назва згодом прижилася й до села.

Ще оглядаючи будівлю по Графський 24 ми побачили за нею цікавий будинок за нумером 20. Зараз тут музична школа, а колись це був будинок ветеринара кінного заводу Потоцьких.В Антонінах зберігся цілий ряд будівель колишнього палацового ансамблю і маєтку Санґушків/Потоцьких: манеж, возівня, гараж тощо. Палац спалений в 1919 році, на його місці стадіон. Головною окрасою залишків резиденції є дві брами, що слугували в'їздом та територію комплексу зі сходу та заходу. Пілони воріт декоровані рустом та увінчані витонченими складними капітеліями з маскаронами та гербами під широким карнізом з фронтончиками і вазами нагорі. Герби чергуються попарно" "Пілява" роду Потоцьких та "Погоня" роду Сангушків.

далі ми перемистилися до центру містечка і тут побачили ще пару фахтверних домів, ось один з них, про інший мова буде чуть пізніше...
Возівня (або палацовий флігель) розташований уздовж північної межі палацової площі. Як самостійний об'єкт утворював з палацом (не зберігся) архітектурний комплекс. Складений з цеглини. Центральний об'єм двоповерховий, бічні - одноповерхові. Цокольний поверх в північно-західній частині має склепінчасті перекриття, в інших помещенчях перекриття по балках, У своїй об'ємно-просторовій структурі підлеглий принципам бароко: центральний об'єм, виділений по північному і південному фасадам фронтонами складних контурів, пов'язаний з бічними крилами дугоподібними в плані галереями. Планування центру визначене розташуванням тут вестибюля зі сходами, що ведуть в двосвітний зал другого поверху.

плавно переходимо до залишків маєтку Санґушків/Потоцьких - Возівня


поряд з нею зправа, до возовні примикає будинок служб


Елементи оздоблень інтер'єрів будинку служб


Крила мають мансардні поверхи з люкарнами, ризалиты - по центру дворових фасадів. Планування коридорне з двостороннім розташуванням приміщень. Фасади споруди (більш повно збереглися північний, західний і східний) площинні і декоровані украй стримано: прямокутні віконні отвори, велика частина яких розтесата, підкреслені плоскими наличниками з підвіконними прямокутними нішами під ними, стіни розчленовані лопатками, тягою, увінчані карнизом великого винесення. У трактуванні високих дахів з силуетами димарів, круглими і прямокутними окнами-люкарнами (останні оформлені фронтончиками на колонках) простежуються прийоми французького бароко. Ідентично вирішений невеликий, прямокутний в плані корпус, розташований під прямим кутом до флігеля, сполучений з ним аркой-воротами і що обмежує палацову площу зі сходу. До возовні примикає будинок служб.

Поряд знаходиться цегляний, одноповерховий прямокутний в плані манеж. Будівля є зразком мало кінних манежів, що збереглися, в садибах XVIII ст. на території України.
Головною окрасою залишків резиденції є дві брами, що слугували в'їздом та територію комплексу зі сходу та заходу.
останні ми розглянемо більш ретельно
кована огорожа теж яскрава


поряд, будинончок охорони


Панорама маєтку. Для повноекраному перегляду тиснемо на назву в лівому верхному куті картинки

Heritage. Antonini. The remains of the Sangushkov / Potocki estate and fahwerk small town.


Продовження буде тут...


Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Антоніни_(смт)
http://andy-travel.com.ua/antonini
https://uk.wikipedia.org/wiki/Антонінський_парк
https://castles.com.ua/anton.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com

ну як то так =))
Tags: Хмельниччина, маєток, фахтверх
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments