m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Вищеольчедаїв. Садиба цукрозаводчика Нафтула Когана. Частина 3.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Частина 1
Частина 2


Ліворуч буде трохи спокійніше - і стеля, прикрашена зображеннями чотирьох пір року. Особливо пасторальною получилася зима - з хатинкою, засипаною снігом. Щось в орнаментальних розписах цієї стелі нагадує про арт-нуво, так часом крутиться у голові спогад, котрий намагаєшся зловити, роздивитися, але він вже пішов. Так і тут: слабенький натяк на витонченість губиться між аляповатими гірляндами з квітів.360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.

Vyshcheol'chedaiv. The farmstead sugar breeder Naftul Kogan. Hall Seasons.

Поруч є ще одна квадратна кімната, де з розкоші лише стеля і лишилася. Вона зараз синьо-коричнево-жовто-біло-зелена, і це страшно. Може, з іншими кольорами все було б не так топорно. 

360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.

</lj-embed>
</lj-embed>
Vyshcheol'chedaiv. The farmstead sugar breeder Naftul Kogan. Left Hall.

О, як я вже про стелі, так не забути б найвражаючу. Вона у темній, позбавленій вікон великій кімнаті, котра веде до бальної зали. І на ній вже аж 14 живописних фргментів. Квіти, фрукти, безлика природа - але стан збереженості цих розписів навіть після пожежі дуже і дуже непоганий. І ці картинки, і загальний вигляд комплексу натякають про початок ХХ століття. Ну або там 1890-ті. Вікіпедія пише про ХІХ-те.

Поруч з цією темною кімнатою - двері на веранду, велетенську і дерев'яну. Підлоги на веранді вже нема - впала. Можливо, веранда була прибудована пізніше: зовні її стіни прикрашені дерев'яними лірами - чомусь подумалося, що тут міг бути кабінет музики при дитячому садочку.360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.

Vyshcheol'chedaiv. The farmstead sugar breeder Naftul Kogan. Hall with cezon ceiling.

Ну і лишається ще одна з кімнат, де з розкоші знову лише ліпнина на стелі.  Збережені інтер'єри залів — одні з найкращих та найцікавіщих на Вінниччині.360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.

Vyshcheol'chedaiv. The farmstead sugar breeder Naftul Kogan. Right Hall.

Рішенням виконкому Вінницької обласної ради народних депутатів від 14.02.1991 р. пам'ятка «Особняк цукрозаводчика» по вулиці Ковальського, 32 була взята на державний облік, як пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення (охоронний № 137-М). На фейсбуці получили цікаве доповнення від Володимир Ревуцький: "...Однак, з недавнього часу цю назву доповнюють ще іменем керівника Товариства цукрозаводчиків Нафтула Яковича Когана. Річ у тім, що палац збудовано у 1886 році, а Коган став Головою Товариства у 1895 році. Тому будувати палац він не міг. Хоча після 1895 року він жив у цьому палаці. Палац, ймовірно. збудував тодішній власник професор Київського університету К. Тричель...". А також відповідь про пруфлінк: "...Єдиного джерела нема. Є інформація про Когана, про всіх власників села і заводу. Треба всю цю інформацію аналізувати, перевіряти, шукати ще інші джерела - робити висновки. ..."
А те, що садибу визнали пам'яткою архітектури місцевого значення, ніяк ситуації не допомагає: грошей на відновлення палацу треба прірву, де їх взяти - ніхто не знає. У сільській раді села розповідають, що конкретних пропозицій відновлювати садибу поки що не надходило, хоча ще у 2009 році фахівці розробили проектно-кошторисну документацію. На той час сума, необхідна для відновлення садиби, складала близько п'яти мільйонів гривень. “…Приїздили до нас меценати, але прийдуть, подивляться лишень і їдуть назад — занадто складний об'єкт. Мабуть, на нього потрібно кілька мільйонів гривень. У нашому бюджеті немає таких коштів, як немає їх і в районі…” – каже сільський голова.Сенсу зйомки коптером мало, палац заріс деревами неначе храм з Ангкор-Вату, а це ж був пейзажний парк? Навіть те, що стоїть будинок на вершині пагорба над річкою, ситуацію не рятує: від цукровні палац видно дуже погано, з усіх інших місць не видно взагалі ніяк. Але декілька кадрів всеж було зроблено.

Частина 1
Частина 2

Джерела:
https://castles.com.ua/vyscheolchedaiv.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Вищеольчедаїв
http://vlasno.info/politika/vlada/mistseva/item/12917-palats-tsukrovara-na-vinnychchyni-rozsypaietsia-na-ochakh
Подільські Мандри - https://www.facebook.com/groups/1720708028189960/
https://photos.google.com/share/AF1QipPaUFBo-B2HikMUyTz4dde97pdn_E6qsE8EUYAt29h3LV_G7HH5LCOm9hMpV8bsdA?key=NFc1eXNNYVd6TkNVajR6MFNFR3J6OFdza3ZTT2J3
https://photos.google.com/share/AF1QipMZyzeNtJzncNiSZ0L4qxDb8wuGM-HGtdE4LLFN2FmsuP_OEGiLv7637pRrD7RhSA?key=NVpuTlJKTl9LWU9RcjhBUzljQ2pOVE84SDRDVjlR


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com

ну як то так =))
Tags: Вінниччина, ліпнина, палац, погляд з небес, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments