
Дуже змішані почуття залишиє згоріла, покинута життям та ще й за останні пару років пограбована вандалами металобруховщіками та разбівальщиками печей садиба цукрозаводчика Нафтула Янкелевича Когана у Вищеольчедаєві. Якби януковичеве Міжгір'я згоріло років за 50, воно, можливо, викликало б схожі емоції. Гроші на цукрі в ті далекі часи робилися великі, тому практично всі маєтки цукрозаводчиків - справжні палаци. Тут ліпниною не здивуєш: що ж дивуватися, коли є за що то все ліпити? От і Нафтул Коган ліпив.









Ніде так і не трапилась точна дата побудови споруди. Розпливчасте формулювання "ІІ половина ХІХ ст." мало про що говорить. Логіка тут теж мало що підкаже: біля цукровні збереглася масивна споруда у нео-готичному стилі (можливо, колишня контора цукровні?), такий спримітивізований овертон палацу в Чернятині. Неоготику любили на наших теренах у першій третині ХІХ ст. Саме тоді в Україні і починалася бурякова лихоманка. Завод цілком міг бути зведеним ще тоді. А палац? А невідомо.


обратка







У тяжкому, кількакілограмовому пафосному виданні "Визначні пам'ятки Вінниччини" (Вінниця, 2013), виданному коштом обласної ради, палац в Вищеольчедаєві теж датують ХІХ століттям - але приписують колишнім власникам села, родині Дзержків (Дзєржків). Але вікіпедія каже що у останній третині XIX століття маєтки Дзєржків були продані за борги з публічних торгів.
обійдемо з іншої сторони







Территорія дуже запущена, всюди хащі, і якщо пока нема зеленки можна чогось розбачити, то з приходом весни не можна не тільки пройти, но і оглянути территорію. Задаєшься риторичним питанням - невже місцевій громаді так на все наплювати, невже важко зробити пару-трійку толок щоб привести тут все доб будь-якого ладу, арибрати сміття, порубати хащі, зібрати опале листя і сам собі відповідаєш - мабуть так... Сюди потрапляють рідки манрівники за історією та руйнівники мародери...
напівпідвальний, він же перший поверх зовні







Бічні фасади палацу були прикрашені кам'яними вазами. Одна з них впала просто в залізну бочку, що стоїть біля стіни.
вази


Приміщення на першому поверсі значно скромніші - напевно, тут була кухня та інші вкрай потрібні і вкрай утилітарні речі.
перший поверх всередені









Джерела:
https://castles.com.ua/vyscheolchedaiv.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Вищеольчедаїв
http://vlasno.info/politika/vlada/mistseva/item/12917-palats-tsukrovara-na-vinnychchyni-rozsypaietsia-na-ochakh
Подільські Мандри - https://www.facebook.com/groups/1720708028189960/
https://photos.google.com/share/AF1QipPaUFBo-B2HikMUyTz4dde97pdn_E6qsE8EUYAt29h3LV_G7HH5LCOm9hMpV8bsdA?key=NFc1eXNNYVd6TkNVajR6MFNFR3J6OFdza3ZTT2J3
https://photos.google.com/share/AF1QipMZyzeNtJzncNiSZ0L4qxDb8wuGM-HGtdE4LLFN2FmsuP_OEGiLv7637pRrD7RhSA?key=NVpuTlJKTl9LWU9RcjhBUzljQ2pOVE84SDRDVjlR
Частина 2
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.
Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com

ну як то так =))