m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ворохта. Церква Різдва Пресвятої Богородиці (стара).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Про цю чудову дерев'яну церковцю з Ворохти всюди написано, що її збудували ще 1615 року в селі Яблуниця і перенесли на теперішнє місце у 1780 році. Відомий дослідник дерев'яних церков Василь Слободян вважає це легендами, адже насправді дану церкву звели щойно у 1811 році в тодішньому селі Ворохта, яке заснували у 1797 році. Церква реставрована у 1979 році.

Богослужіння відновлені у 1994 році завдяки монахам-студитам з Дори. В інтер'єрі святині збереглися настінні розписи з ХІХ ст. Єдина дерев'яна церква на території Яремчанської міської ради покрита гонтами. Пам'ятка архітектури національного значення (охоронний № 235-Н). Церква в користуванні громади УГКЦ.Стоїть на південь від центру Ворохти, поблизу головної дороги, на схилі. Хрещата в плані, одноверха, з обидвох сторін до вівтаря прибудовані захристії. Існує бічний вхід у південній стіні нави. Тільки ліхтар з маківкою на верху нави і маківки на гребенях бічних рамен, бабинця та вівтаря оббиті бляхою. З заходу від церкви існує дерев'яна двоярусна дзвіниця в якій діє маленький музей.

Церква в Ворохті мініатюрна, чотиризрубна, хрестова в плані (хоча бокові рамена в храму й невеликі, лише в половину їхньої ширини), типово-гуцульська. Типова-то типова, але краща за своїх посестр з Татарова чи Коломиї: ті опецькуваті, низенькі, до землі притягнуті, а ця статна, струнка, пнеться догори, до сонця.А місце, місце яке під храм обрали: на вершині пагорба в північній частині селища, по дорозі на Верховину. Звідки вся Ворохта як на долоні: і Прут, і колія, і віадук, і вілли... Ну і кам'яний фундамент теж стрункості сприяє. Вужчий за об'єм стін восьмикутний підбанний піднімається над центральним зрубом. Стіни похилилися досередини - дослідники кажуть, вірна ознака старовинності.1937
1968


Обов'язкове піддашшя на фігурних кронштейнах, ця дерев'яна парасолька для парафіян, біжить навколо святині. Стан споруди цілком задовільний. Після 1979 року, коли церкву реставрували львівські спеціалісти Б.Я.Кіндзельський, Г.П.Крук та І.Р.Могитич, храм ремонтували. Око на церкві відпочиває: вона не в блясі, не в ондуліні, не в сайдингу: вона по-справжньому дерев'яна. Колись це була карпатська норма, зараз - раритет.

план та аксонометрія церкви


погляд на останок


Джерела:
http://decerkva.org.ua/fra/vorokhta-stara.html
https://castles.com.ua/vorohta.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Івано-Франківщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, храм
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments