m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Cпадщина. Судова Вишня. Палац Марсів. Експедиція 2017 року.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Сьогодні наша розповідь про палац в Судовій Вишні, який іменують палацом Марсів, останніх власників маєтку, розташований на південно-східній околиці міста. Але його історія починається раніше, з роду графів Коморовських. Графи Коморовські гербу Корчак з’явились у Судовій Вишні 1806 року, коли маєток придбав граф Антоній (1769–1826). Сума, яку погодився заплатити за маєток новий власник, склала 833 тисячі флоринів.

навіть навесні, поки ще дерева не одяглися в зелене листя, проїжджаючи повз колишніх воріт садиби можна просто не звернути увагу на те, що залишилося від в'їзду в маєток


поки немає зеленки, можна в глибині парку, через заболочений ставок, розглядіти те, що колись було палацом сімейства Марсів
Від дружини Констанції Кунеґунди Карніцької гербу Косцєша (1787–1861) граф мав дві дочки – Генрику (Генрієту, як подає текст місцевого інвентарю 1831 року; 1807–1893) й Антоніну (1812–1891). На підставі заповіту, укладеного 1818 року, після смерті Антонія Коморовського Судову Вишню повинна була успадкувати молодша дочка. Старша – Генрика Ґурська, не мала нащадків; молодша – Антоніна Бонковська, мала єдину дочку Ґабріелу. Обидві сестри проживали у батьківському маєтку і там поховані.

На початку ХХ століття маєток придбала родина Марсів. Найбільший розквіт палацу та розташованого на шести гектарах парку прийшовся на часи знаного естета свого часу Яна Непомуцена Станіслава Віталіса Марса, який був власником Судової Вишні на початку ХХ століття. По смерті Яна Непомуцена його власність успадкував онук Кшиштоф Марс, котрий відремонтував палац після шкоди, завданої Першою світовою. Родина Марсів володіла палацом до початку Другої світової війни, поки ця терріторія не перейшла до зони радянської окупації. Утім вже у Другу світову палац знову було понищено та пограбовано. Парк навколо палацу посадив львівський ландшафтний архітектор - Арнольд Регрінг.Панорама 360º.
Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі


Heritage. Sudova Vyshnya. The ruins of the palace of Mars.

У радянські часи він був переобладнаний в гуртожиток Судововишнянського зооветеринарного технікуму. До війни в цьому ж зданії розміщувався польский кооперативний банк, лікарняна каса та жів на першому поверсі священник. Ще в радяньскі часи, коли він був гуртожітком для дівчат ветерінарного технікуму палац відвідувала Кристина Марс. Палац вже тоді був в великому упадку і директор дати грошей на ремонт - бо хоча “об’єкт належав державі і був архітектурною пам’якою”. На прикінці ХХ століття Кристина була ще декілька разів біля палацу, але вже застала руїну після пожежі.

Палац згорів у у часи Незалежності (1995?) і з тих пір стоїть в руїнах. Сьогодні пам'ятник знаходиться в муніципальній власності Судової Вишні. Руїну хотіли продати за великі гроши, але потенційні покупці голосно сміялись над такою пропозицією, кажучи, що за такі гроши можна побудувати набагато більший та красивіший об’єкт.Панорама 360º.
Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі


Heritage. Sudova Vyshnya. The ruins of the palace of Mars. Inside.

а цих колон ми не знайшли...
Влада, після реформи децентралізації почала шукати інвестора, який міг би відновити палац в готель або інший рекреаційний об'єкт. Ініціативна випускниця Львівського політеху навіть зробила проектно-вишукувальні роботи та захистила дисертацію «Відновлення історичної пам'ятки вісімнадцятого і дев'ятнадцятого століть. Палац сім'ї Марс. Судова Вишня». Влада підготувала конкретний інвестіційний проект, в якому пропонується передати залишки палацового майбутнього інвестора за символічну 1 гривню, і перетворити його в центр з питань європейської інтеграції України.На жаль, ці плани не були реалізовані. Незважаючи на те, що з'явився інвестор, який хотів мати всю територію парку , щоб створити зону відпочинку. Але тоді ці умови влада не згодна.Так і стоїть він, напівмертвий та руйнуючийся, пограбований та добитий вандалами, скоріше за все більше нікому не потрібний…

трошки архівного
Джерела:
http://slowopolskie.org/paac-marsa-w-sdowej-wiszni-czeka-na-inwestora/
http://westnews.info/news/Sudova-stolicya-serednovichchya-Malenke-misto-z-velikoyu-istoriyeyu.html
http://www.bibula.com/?p=101234
http://slowopolskie.org/magia-paacu-marsow-w-sdowej-wiszni/
http://slowopolskie.org/paac-marsa-w-sdowej-wiszni-czeka-na-inwestora/
https://zbruc.eu/node/77856


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, маєток, палац, парк, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments