m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Костеїв. Церква св. Іллі (римо-католицка церква св. Миколая).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Костеїв (пол. Kościejów, давніше Koszczejów) — село, належало до Львівського повіту, 16 км на пн. від Львова, на зах. від Куликова.
Кажуть, що існують деякі документальні свідчення про церкву св. Миколи з 1515 та 1578 pоків.
Згідно з документом 1377 року Владислав, князь Опольський подарував львівським домініканам села Кротошин, Зашків, Костеїв і 4 дворища в селі Мервичі. В цьому документі село називається пол. Kosczieiow. Цей же князь визначає межі власності зашківської, костеївської і 4 дворищ в Мервичах, недавно перед тим подарованої домініканам, село в документі називається пол. Kosczeyow.Король Владислав ІІ Ягелло видав тут 8 грудня 1392 року документ, який дарує львівським домініканам корчму і мито на річці Мала Липа з умовою читання по 3 служби щотижня за нього і королеву Ядвігу. Село називається тут Koszcieiow. З документу від 1399 року можна довідатись, що Костеїв користувався магдебурзьким правом.

Ще у 1399 році, за наказом Якуба зі Стрепи, архієпископа галицького у селі для римо-католицької громади збудовано муровану церкву св. Миколи. Парафія зоснована декретом архієпископа РКЦ Яна Жешовського в 1430 році. Ймовірно, що викінчення і освячення її відбулося у 1430-1436 pоках, бо в деяких джерелах подається власне ця дата. Перші документальні згадки про церкву датуються 1450 роком. Тоді ж згадується і місцевий священик Іван Кондратович.

Архієпископ Ян Димитр Соліковський приєднав її в 1589 році до Львівської архидієцезії РКЦ. До парафії належали села: Бірки, Гряда, Воля Гамулецька, Ситихів, Зарудці, Зашків і Завадів. В селі була римська церква, при якій відправляли служби львівські домінікани. Також тут була школа і гмінна кредитна каса з капіталом 319 золотих.

ще зовсім недавно на в'їзді в село стояла старовинна фігура Яна Непомука


В акті візитації 1827 рок зазначено, що церкви в селі вже немає, а потім з'являються данні що у 1836 році до західної стіни добудовано присінок, а до вівтаря з півночі – захристію. Після другої світової війни церква стояла зачинена і нищилася. На початку 1990-х pоків автокефальна православна громада переселенців з Холмщини, з села Добужок, отримала руїну на церкву, відремонтувала і дещо перебудувала.

а теперь здесь - пустота...
Розташована на пагорбі в північній частині села. Первісно це була однонавова мурована споруда з рівношироким наві гранчастим вівтарем і внутрішньо виділеним нартексом у західній частині. Вкривав храм двосхилий дах з ажуровою сигнатуркою на гребені, завершеною бароковою маківкою. Тиньковані стіни, укріплені в пізніші часи контрфорсами, прорізали прямокутні віконні отвори з гостролуковим ґотичним завершенням.

1963


1998


При пристосуванні храму на православну церкву над східною частиною нави надбудовано два фронтони, що утворили псевдотрансепт, та вставлено на його передхресті на низькому сліпому восьмерику велику грушасту баню, завершену ліхтарем з маківкою. На південний захід від споруди, на краю горба розташована муровна стінна дзвіниця на два аркові прорізи для дзвонів. Із півдня на подвір’ї розташована скульптура пр. богородиці.

погляд на останок


Джерела:
https://www.pslava.info/KostejivS_KostSvMykoly,204748.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костеїв
http://nepomuki.pl/nepomuk/litwa.htm


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, костел, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments