m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Раковець. Римо-католицька церква Св. Валентина.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Село Раковець, яке до 1603 року ще називали Млинівцями, існує, як мінімум, від початку XV століття. У 1609 році воно згадується як містечко. Відомо, що у XVIIст. і пізніше різні частини Раковця належала львівським єзуїтам та бенедиктинкам. Нині є невеличким селом, в якому проживає близько 200 мешканців.Місцеву парафію заснував 1598 року мечник львівський Микола Нарайовський, котрий пізніше став власником Раковця. Його коштом було споруджено храм і парафіяльний будинок (ймовірно, дерев'яні), які знищили турки і татари у 1620-1621 роках. У 1704 році єзуїти збудували новий дерев'яний храм, який замінили таким же дерев'яною церквою 1746 року.
На початку XIX століття святиня занепала настільки, що 1810 року її закрили, а потім розібрали. Десь близько 1822 року поклали на її місці фундамент під новий храм, спорудження якого завершили 1856 року. 5 жовтня цього року храм консекрував архієпископ Лукаш Баранецький.

Храм знаходиться на невеликому підвищенні в центрі села Раковець. Якщо брати до уваги те, що раніше Раковець мав статус містечка, то можна вважати, що церква розташовувалася у західній частині місцевої площі Ринок. Власне на захід й була скерована вівтарна частина будови. Храм мурований у своїй більшості з полянського каменя, частково з цегли. Станом на 1874 рік у Раковці – плебан римо–католицький Ігнатій Ігнатович.
У 1885 році облаштовано 3 вівтарі, замінено лави, перевилито 5 дзвонів, закуплено образи, а також різні прибори храмові. Також вимуровано нову дзвіницю. Під час побудови нового храму богослужіння відбувались у греко–католицькій церкві, де і зберігались рухомі елементи облаштування розібраного храму.

6 серпня 1890 року, в селі посеред дня виникла пожежа: горіла школа, церква та двірські будинки. Лише швидкий приїзд «стражі пожежної» з містечка Миколаїв врятував решту села від неминучого знищення. Станом на 1890 рік у Раковці ксьондз пробощ Францішек Ксаверій Ліц. Храм був відновлений, а на гребені даху встановлена ажурна сигнатурка. Після доукомплектації у 1892 році в церкві з’явилась хрестильниця, у 1893 році – 3 вівтарі і амвона з балдахіном. У 1895 рік у церкві встановили новий орган фабрики Яна Слівінського, на 6 голосів.
Вікна в бічних стінах прямокутні у верхній частині півкруглі. Отвір вхідний прямокутний. Хор музичний спертий на двох масивних філярах. Капітелі наближені до тосканських . Під хором передсінок відділений дерев’яними стінками. Дах вкритий дахівкою.Внутрішнє оздоблення храму складалося з нескладних орнаментних мотивів. Над склепінням нави у круглому медальйоні були зображені символи Віри, Надії та Любові. В середині головного вівтаря розміщен образ Св. Валентина, роботи  Оттона Едварда Боржемського. Він був намальований в період 1926–1938 років коли автор проживав у Деревачі. Що до місця його проживання, то це ймовірно фільварок Бенедиктинок, адже там були кімнати для гостей. Можливо він жив поряд у лісничівці. Не виключено, що окрім мистецтва він займався справами, що стосувалися лісового господарства, оскільки мав свій доробок і у цій галузі. Образ Св. Йозефа (1909 року) був виконаний  Владиславом Россовським, коли він проживав у колонії Райхенбах (Красів). Ці два образи були збережені у місцевій греко-католицькій церкві.Церква в Раковці належить до будов дуже скромних. Єдине, що її вирізняє – старанна кам’яна кладка. До кінця 2 світової війни в храмі було багате внутрішнє убрання, яке постало тут здебільшого у 90-х роках 19 ст. і на початку 20 ст. 1914 року дерев'яну дзвіницю замінили мурованою. Перед ІІ св. війною до місцевої парафії, чисельність якої сладала понад 1700 вірних, належало також 7 навколишніх сіл із каплицями у Гутиську (1912р.) та Поляні (1921р.). В часі Першої світової війни і боїв 1919 року храм втратив за рахунок реквізицій та пограбувань дзвони (вагою 28, 24,5 і 5 кг.), олов’яні частини органу і срібний келих.У 1946 році парафіяни-поляки виїхали до Польщі, Церкву зачинили, а частину внутрішнього облаштування спалили. З 1952 року її використовували в якості колгоспного складу. З 80-х років минулого століття храм стоїть пусткою, перетворившись на часткову руїну. 2013 року повністю обвалився дах. До 2015 року у ніші верхньої частини фронтону знаходилась частково пошкоджена гіпсова скульптура Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, виконана у 1893 році відомим польським скульптором італійського походження Віктором Дзаккі.Центральна частина села Раковець на карті 1850р. Посередині місцева площа ринок і костел з прилеглими будівлями


Архієпископ Лукаш Баранецький
Образ св. Валентина


Образ “Св. Йосиф з дитятком”


скульптура Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії


Місцева греко-католицька громада своїм коштом її ведреставрувала та розмістила у своїй церкві в очікуванні відновлення фронтону костелу, щоб повернути на своє місце. Окрім того, деякі вцілілі образи, зокрема, святого Валентина (пензля Оттона Едварда Боржемського) та святого Йосифа (пензля Владислава Россовського) також були перенесені з костелу до греко-католицької церкви, де зберігаються по сьогодні. У 2016 році, напередодні святкування 160-річчя костелу місцеві греко-католики розчистили храм від сміття та облаштували прилеглу до костелу територію. 26 червня того ж року, з італійського міста Терні, де похований святий, прибули мощі Святого Валентина — патрона і покровителя храму. У храмі Святого Валентина відбувся Молебень, за участі отців Селезіян. Провінційний настоятель отців Салезіян отець Кароль Манік урочисто передав мощі святого місцевій греко-католицькій парафії, для почитання та зберігання у храмі Покрову Пресвятої Богородиці.

Печатка парафії св. Валентина у с. Раковець


1950-ті

Джерела
http://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alvlvpu&p=lvpurkvl&l=u
https://risu.org.ua/article_print.php?id=74742&name=krayeznavstvo_digest&_lang=ua&
http://photo-lviv.in.ua/kostel-svyatoho-valentyna-unikalna-pam-yatka-rakovtsya-scho-mozhe-znyknuty/


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, костел, руїна, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments