m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Черче. Церква св. Василя Великого.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Село Черче з його без перебільшення довершеною дерев'яною церквою св. Василя лежить в 5 кілометрах на північний захід від Рогатина. Повз село проходить траса Львів - Рогатин - Івано-Франківськ. Але храм лежить не при дорозі. Церква розташована на околиці села, званій Старий Кут на невисокому пагорбі. Щоб довго не петляти, краще відразу запитати місцевих мешканців, як ся дістати церкви.Перша письмова згадка про Черче датується 1443 році. Назва села походить від землі, на яких оселилися перші монахи - ченці, а потім побудували свій перший монастир. Спочатку село звалося Чернецьке, але пізніше в назва перейшла у ту, що використовується сьогодні.

У 1925 році на базі сірководневих джерел з сульфідними водами у селі відкрили бальнеологічний і грязьовий курорт. З березня 1929 по вересень 1939 року його директором був Левко Лепкий, журналіст і видавець, поет і композитор. Бував тут і його більш відомий брат - письменник Богдан Лепкий, який називав Черче «українським Карлсбадом».Церква Св. Василя - це є дійсно верх досконалості дерев'яного храму. Офіційна дата побудови - 1733 рік (за pslava - XVI в). Але доводилося читати, що церкву 1733 року сюди перенесли з іншого місця. Повністю можливо, адже храм нагадує бойківські церкви.Вперше існування церкви в селі зафіксовано в люстрації Руського воєводства 1564-1565 рр. Невідомо, коли зведена перша будівля. З покрайнього запису на "Ключі разумінія" Йоаникія Галятовського 1653 р. відомо, що в 1708 р. в селі існувала церква Святого Василя Великого. У 1733 р., як свідчить напис на одвірках південних дверей в бабинець старої сільської церкви, збудовано наступну церкву.
Цікаво, що жителі села з покоління в покоління цей храм називають Святої Параскеви...
Згідно з актом візитації 1760 р. о. Миколи Шадурського, поблагословив церкву рогатинський декан о. Стефан Демкович.

От що пишуть про церкву "Памятники градостроительства и архитектуры":
У 1812 році перебудована глава над центральним зрубом. Дерев'яна, тризрубна, триглава. План складається з трьох квадратів з великим в центрі. Центральний зруб трохи вищий за бічних, перекритий чотиригранним в основі верхом з трьома заломами, бічні - з одним. Глави увінчані маківками оригінального малюнка на четвериках. Оточена пыддашшям на фігурних кронштейнах - випусках вінців…

…У інтер'єрі дуже низький бабинець сполучений з центральним об'ємом невисоким арочним вирізом. Внутрішній простір освітлений через декілька крихітних віконних отворів. Реставраційні роботи проведені в 1970 р. Лаконічним компонуванням мас, ритмом розчленовувань, співвідношенням пропорцій, силуетом пам'ятник є унікальним твором бойковской школи народної школи…

Вхід у церкву влаштований у південній стіні бабинця. В інтер’єрі простір нави розкритий у висоту, повторює форму зовнішнього покриття. При західній стіні нави влаштовані невеликі вузькі хори. Стіни церкви не мальовані. Зберігся чотириярусний іконостас рядової побудови ХVІІІ ст., правда з дещо поновленим іконописом. Навколо церкви, на огородженій території стоять старі камінні надгробні хрести.старе фото


Василівська церква вважається однією з найкрасивіших дерев’яних церков на Івано-Франківщині. За це можна подякувати майстрам, котрі застосували тризрубну систему будівництва та шатрові перекриття. За свою багатовікову історію храм пережив кілька монголо-татарських набігів і дві світові війни. У період боротьби комуністичної влади з релігією в ньому не припинялися богослужіння для парафіян. На початку ХХ ст. буря завалила центральний верх, який був перекритий тимчасовим пірамідальним наметом. Реставрація первісного верху нави здійснена у 1970 році. В 70-х роках минулого століття в церкві провели масштабний ремонт і реконструкцію. Робітникам вдалося відремонтувати старовинну споруду й при цьому не пошкодити її аутентичність і первісний колорит.

погляд на останокДжерела:
https://andy-travelua.livejournal.com/262201.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_Св._Василія_Великого_(с._Черче)
https://www.pslava.info/ChercheS_CerkSvVasylja_1985PamjatnykyGradostroytelstva,239002.html
https://zruchno.travel/ObjectEntity/ObjectEntity?idCrm=3b7c2127-0d4e-7e59-ab8e-58b6b9928cd2&lang=ua


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. Monobank (5375 4141 0020 4055) одержувач - Максим Рітус.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Івано-Франківщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments