m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Деренівка. Церква Воскресення Господнього.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Дерені́вка — село Теребовлянського району Тернопільської області. Знаходитися трохи осторонь від траси Чортків-Теребовля, в 11 кілометрах від останньої. Поблизу Деренівки виявлено археологічні пам'ятки черняхівської культури. У 1516 році, за свідченнями польського історика Яна Бейгера, татари повністю зруйнували село Селисько, що існувало на теренах сучасної Деренівки давніше. Згодом поселення було відновлене і дістало нову назву — Деренівка.

Перша писемна згадка — 1565 року як Дереньовичі. У період Речі Посполитої у селі споруджували фортецю і костел. Проте коронні магнати постійно пригноблювали місцеве населення. Це призвело до активізації селян під час Великої Визвольної Війни під проводом Богдана Хмельницького. За деякими свідченнями, до повстанських лав вступали навіть жінки. Проте невдовзі магнати змогли відновити контроль над Теребовлянщиною і після утихомирення повстання завдали значних спустошень селу. Було спалено 39 дворів, засуджено 8 осіб у селі Деренівка.

У 1868 році у Деренівці було засновано товариство «Просвіта», а в 1898 — організовано читальню, при якій створено товариство «Тверезість», різні гуртки, спортивне товариство «Січ».
Певний час власниками маєтку були Юстин та Розалія Козєбродські.
22 листопада 1886 року через Деренівку пройшов перший потяг. Сільське життя завдяки будівництву залізниці Тернопіль-Чортків та залізничної станції Деренівка значно пожвавилося.

З 1919 по 1939 роки село входило до складу Теребовлянського повіту Тернопільського воєводства. В 1939 р. в селі було 1110 жителів — 1070 українців-грекокатоликів, 30 українців-римокатоликів і 10 євреїв. За Радянських часів на заміну паровозам було запущено приміські дизель-поїзди до Чернівців, Тернополя, Іване-Пустого, Бучача, Гусятина, Чорткова, Заліщиків. Створено елеватор на станції. Загалом станція обслуговувала одразу декілька підприємств. У зв'язку з занепадом села за часів Незалежності України суттєво занепала залізниця, скорочено станцію через падіння промисловості, школа стала початковою, молодь масово виїжджає на заробітки за кордон. Населення стрімко падає.Попередню(?) дерев'яну церкву в Деренівці датують 1672 роком. Цікаво, що на акварелі з 1930 року збережена сьогодні церква чомусь датована 1530 роком. Була перебудована і наново освячена в 1715 році, ймовірно, з того часу отримала існуючі форми. В 1930-х роках більша частина її зовнішніх поверхонь ще була під гонтами, хоча за іншою інформацією вже на початку ХХ ст. дахи і купол церкви перекрили бляхою. Тепер церква тривалий час нечинна. Належить до пам"яток архітектури місцевого значення.

Церкву побачите в центральній частині Деренівки, зі сходу від мурованого храму (збудований у 1999 р.), біля цвинтаря, на схилі. Малих розмірів тризрубна церковця, завершена одним верхом над навою. Єдина прибудова - ризниця при північній стіні вівтаря. Стіни основних частин святині з протилежних сторін мають піддашшя, яке опирається на випусти вінців зрубів. Висока (до 12 метрів) двоярусна (перший ярус мурований) дзвіниця з чотирма дзвонами збереглася з північного сходу від церкви.

Нам не вдалося попасти в середину, але завдяки фотографії, яку розмістив на гуглмапі Артем Лукін, ми маємо можливість доторкнутись до цієї пам'ятки
360° панорама Ярослава Ярошевського з google maps


Так виглядала церква в 1930-ті роки. Акварель Антіна Вариводи.Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Деренівка
http://decerkva.org.ua/ter/derenivka.html
http://www.derev.org.ua/tern/derenivka.htm
nevsepic.com.ua
google maps


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Тернопілля, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments