m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Хоростків. Маєток родини Сімінських-Левіських.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...В XVII столітті у місті Хоросткові вже був оборонний замок. Не одноразово зазнавав руйнувань під час татарських навал, постраждав від українських козаків під час Визвольної війни в 1648 році. Зараз від нього немає і сліду. Але в містечку, поблизу нової церкви святих Володимира та Ольги знаходиться головна архітектурна пам’ятка міста, великий палацовий комплекс.

панорама на основну частину маєтку


герб роду Левіських


Комплекс з п’яти споруд розташований навколо великої площі-парку, засадженої деревами та кущами, з басейном посередині. В XVIII столітті Хоростків, та навколишні землі, перейшли у власність від роду Сангушків до графа Джозефа Каласантія Левіського (Józef Kalasanty Lewicki) гербу Рогаль, який і заклав помістя в місті. Його син Каєтан Левіський (Kajetan Lewicki) (н/в -1869),який успадкував помістя від батька, розбудував помістя та фундував спорудження у місті костелу, греко-католицького храму, та неоготичної каплиці на цвинтарі, яка мала стати родинною усипальницею.

старий палац

герб роду Сімінського


Врешті, передав створену ординацію у власність доньці Софії, дружині графа Вільгельма Сімінського, який долучив до свого прізвища, прізвище більш знатного роду Левіських і став називатися Wilhelm Simiński-Lewicki) (1827-1901). В замку проживала родина Сємінських-Левіських, аж до приходу московитів в 1939 році. Останнім власником помістя був граф Станіслав Ян Сімінський-Левіський (Stanisław Jan Simiński-Lewicki) (1894-1963).

в середину нам попасти не вдалось, всі двері були забиті на цвяхи, але є одне фото ілюстуючие стан в середені


Після екскурсу в історію міста, заходимо на територію палацового комплексу, через старовинну браму, споруджену в середині XIX століття. Деякі елементи оздоби в’їзду збереглися до нині, а саме: залізні орнаменти у верхній частині, та барельєфні фігурки чоловіка та жінки (так виглядає: закоханою пари) з внутрішньої сторони мурованих колон. Барельєфи з зовнішньої сторони колон воріт не збереглися. Йдемо далі.

новий палац


В глибині великого парку, за фонтаном-басейном у центрі великого двору, видніється одноповерхова споруда старого палацу. Старий палац споруджено в XVIII столітті в класичному стилі. Центральний хід прикрашений портиком підпертим шістьма круглими колонами. Такий портик прикрашає вхід в палац і сторони парку.Помістя часто відвідував художник Юліуш Коссак, картини якого були виставлені у цьому палаці. До недавнього часу палац пустував і руйнувався, але зараз викуплений місцевим підприємцем, і вже має нову покрівлю та частково відремонтований (2013).Поблизу старого палацу, з лівої сторони від входу у старий палац, знаходиться новий палац. Будівля має два поверхи та третій поверх мансардного типу. Споруда зведена за проектом італійського архітектора Боточчі, в 1837 році. Саме в цей новий палац перебралася родина Сімінських-Левіських, з старого палацу. В старому палаці зрідка влаштовували прийоми для гостей, та інші урочистості. Палац було пограбовано та пошкоджено московитами ще у часи Першої світової війни. Додала руйнувань Друга світова війна. Однак стан палацу ще задовільний напевно завдяки тому, що у приміщенні знаходилися музична школа та бібліотека.

Будинок служб та кінний манеж


палацова споруда служб

а раніше тут були такі двері
Поблизу нового палацу знаходиться ще одна велика споруда палацового комплексу, будинок служб. Споруджено цю будівлю разом з старим палацом в середині XVIII століття. Споруда прикрашена портиком з чотирма колонами. Зліва від входу знаходилися господарські приміщення, а у правій частині розташувався кінний манеж. Власник помістя займався розведенням породистих коней. За доби «комунізму» в манежі знайшов притулок кінотеатр.

стайні, кузні, комора...
старовинні ворота стайні


ще зовсім недавно будинок служб та кінний манеж виглядав саме так


З правої сторони від в’їздних воріт знаходиться ще одна палацова споруда. Скоріш за все тут мешкала прислуга, та проживали управлінці помістям. Ще далі розташована довге одноповерхова споруда де знаходилися конюшні, кузня та інші господарські приміщення. Вдалося знайти автентичні ворота в одну стайню. (є фото). Хоча відчуття запустіння і не доглянутості відчувається, та колишня пишнота та затишність помістя проступає через століття.

архівні фото
старий палац


новий палац


фотографії, з архіву Станіслава Сімінського, який проживав в Канаді, племінника останнього власника замку. Так виглядала споруда, яка зображена вище, напевне в XIX столітті.
Ось що написав нам Oleh Stasiuk, що досліджував цей палацовий комплекс: Мав я нагоду контактувати з нащадками Семенських-Левицьких. Ось ті два фото нового палацу якраз і пішли в світ після моєї розвідки (це фото коричневого колиру з архіву Станіслава Сімінського). Нажаль, контакт вийшов не дуже вдалим і велика частина історії як Хоросткова, так і Магерівського замків лишається захована в них. Мають вони ряд матеріалів, важливих для історії цих об'єктів, але вони не знайшли в собі бажання якось допомогти в дослідженні. Скажімо є в них гостьова книга Хоростківського палацу, ряд сімейних альбомів(очевидно з фотографіями об'єктів). І ряд дрібніших речей, як печатки і інші дрібні цінності.

гостьова книга в руках Станіслава Семенського, фотографії надані Oleh Stasiuk
погляд на останок - в'їздна брама зі сторони маєтку

Джерела:
https://castlesua.jimdo.com/тернопільська-область/хоростків-палац/
http://andy-travel.com.ua/horostkivЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Тернопілля, маєток, палац
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments