m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Рогатин. Церква св. Духа.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Всі, хто хоч трохи цікавляться історією та культурою України, певно, чули про цей дерев'яний храм. Споруди з роками робляться більш цікавими, чим надалі - тим більше. Ця - не виняток. Вона стоїть на старому цвинтарі вже п'яте століття - і все так само приваблює відвідувачів з усіх усюд.Рогатинці - молодці. Вони біля кожної цікавої з історичної точки зору споруди поставили щити з її описом. А щоб подорожній бува не пропустив місцевий шедевр - церкву св. Духа - напрямок до неї докладно розписано біля воріт іншого храму - церкви Різдва.
Всього-то треба - пройти вздовж мурів цієї святині, нікуди не звертаючи, проминути ще один одноповерховий, майже сільський квартал - і перед очима, трохи праворуч, серед темної хвої  і високих крон вигулькне дерев'яне диво.

Рік народження - 1598. Датується за написом в інтер'єрі на північній стіні центрального зрубу.
Деякі вчені вважають, що храм виник раніше: в 1562 році.
Є згадка про церкву Святого Духа у м. Рогатин у записах Львівського архіву 1481 року
Є й такі, які "омолоджують" святиню, відносячи її побудову до 1648 року.Храм - одна з восьми українських церков, які у 2013 році потрапили до престижного Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в номінації дерев'яних храмів Карпат (номінувалися 16 храмів - по вісім з Польщі та України. З Франківщини також до Списку потрапила Благовіщенська церква з Коломиї).

Церква тризрубна з квадратним центральним зрубом, гранчастим п'ятистінним вівтарем і видовженим гранчастим бабинцем. З заходу до бабинця прилягає квадратна за планом триярусна увінчана наметом дзвіниця каркасної конструкції.

Центральний зруб накритий квадратним в основі верхом з двома заломами і завершується аркадною сигнатуркою з високим шпилем. Бічні зруби покриті ґонтовим дахом, широкий навіс якого лежить на широких випусках - кронштейнах.Найцікавіше - всередині. Церква зберігає унікальний за красою п'ятиярусний ренесансно-бароковий іконостас, створений у 1650 році. До речі, перший в Галичині в такому стилі. Про це диво навіть свого часу випустили товстенький художній альбом.

Іконостас було створено на замовлення і коштом Рогатинських братств: Старшого при церкві Різдва Пресвятої Богородиці та Молодшого (дочірнього) при церкві Святого Духа, про що сповіщає донаторський напис на пределі під іконою “Старозавітна Трійця”. Замовлення виконали як місцеві маляри, так і майстри львівської іконописної школи. Працювали олійними фарбами.1980-1981 роки - реставрація іконостаса (усунення забруднень та потемнілої лакової плівки на усіх іконах) групою реставраторів у складі Я. Мовчана, Н. Присяжної, Н. Скрентович, Є. Курмакова.
1980-1982 роки - реставрація церкви під керівництвом архітектора Івана Могитича
З 1983 року у храмі діє експозиція галицького іконопису, скульптури і різьби XVI - ХІХ століть.
1999 - заміна ґонтового перекриття церкви і дзвіниці.Крім храму є можливість ще спуститись у підвал(підземелля?) - на камяній підлозі не зразу й помічаєш дверцята які закривают вхід туди.


Вхід, природно, платний. Фотографувати у церкві не можна (хоча є ствердження що коли-як, що допомагає - гроши, посмішка або добре слово - невідомо). Журналістам - можна після довгих телефонних перемовин з директором музею (він у Франківську), демонстрації свого журналістського посвідчення і клятв, що не будете використовувати світлини з метою наживи. Нам це вдалось - тому можете зануритися в цю красу з нашою допомогою =)

360° панорама з віртуального туру сайту Україна Incognita


скріншоти з панорами


А ще відомо, що:
Церкву відносять до десятки найцінніших дерев'яних сакральних споруд України. Храм зберігся до наших часів практично без змін з часів середньовіччя. Найдавніший експонат в музеї - ікона «Іван Хреститель Житній» (початок XVI ст., візантійський стиль), своєрідний житійний комікс (таке нерідко траплялося в іконописі давніх часів, коли на обмежену площу образу майстром вихлюпувалося все життя зображуваного святого).брамаДжерела:
https://www.castles.com.ua/duha.html
http://incognita.day.kiev.ua/virtualna-ekskursiya-czerkvoyu-svyatogo-duxa-v-rogatini.html
https://ua-travels.livejournal.com/2540044.html
http://museum-rogatyn.at.ua/index/0-4
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_Святого_Духа_(Рогатин)
http://www.derev.org.ua/ivfrank/rohatyn.htm
https://neo7777vitaha.livejournal.com/53661.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Івано-Франківщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments