m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Берездівці. Римо-католицька церква Воздвиження Чесного Хреста.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Берездівці відомі у джерелах з 1410 року, коли у селі постала римсько-католицька парафія. Принаймні, з 1526 року Берездівці вважаються містом. Парафія, виникла стараннями власника села Бенедикта Бенка в далекому 1410 році. Причому, на той час в поселенні вже існувала дерев'яна церква Різдва діви Марії. Вважається, що храм був споруджений з платв береста, який ріс у місцевих лісах. Наступний власник села, Ян з Сеняви, документи Бенка підтвердив.У 1618-1621 місцеву святиню знищили турки і татари, а на початку XVIII століття, ймовірно, шведськими військами було знищено не тільки храм, але й все його оснащення. У 1718 році настоятель парафії о. М. Мікошович розпочав завдяки коштам графів Францішек і Анна Цетнери, та місцевої шляхти грунтовний ремонт храму.

16 травня 1746 року у будинку Ядвиги Долинської з Аннаполю (поселення поряд з Берездівцями, тепер входить до території села)заплакав кривавими сльозами образ Христа Розіп'ятого, який після грунтовного церковного дослідження 1 квітня 1947 року декретом архієпископа Миколай Вижицького був визнаний чудодійним. І потяглися паломники... Дерев'яний храм аж тріщав. Виникла необхідність спорудження достойного храму в Берездівцях, в якому мав постати один з найважливіших санктуаріїв Галицької землі.У 1769-1777 роках такий храм було збудовано коштом Жевуських (поруч зі старою дерев'яною святинею). Архітектора запросили відомого - бо і чудо тут популярне. Бернард Меретин, геніальний архітектор епохи бароко, автор ратуші в Бучачі, соборів в Наварії та Годовиці і, звичайно ж, Святого Юра у Львові. Церква била зведена за його проектом, однак завершена вже після смерті видатного архітектора. Ймовірно, будівництво завершив придворний архітектор Флоріан Ріхтер.

360º панорама, краще розглядати в режимі Architectural View, для чого княпаем правою кнопкою миші і вибираємо цей режим перегляду

Berezdivtsy. Church of the Exaltation of the Crest.Будівельні роботи почалися в 1769 році, завершилися в 1771 році. Роботи з розписів інтер'єрів велися в святині до 1777 року, елементи яких ми можемо роздивитись і зараз завдяки реставрації 2000-2002 рр. Хоча існує і інша версія появи кам'яного храму: начебто Ванда Жевуська, світська і досить легковажна дама, якось під час ворожінь побачила в люстерці нечистого. Ніхто з місцевих парохів відпущення гріхів княжні не давав, аж поки нещасна не поїхала до самого Папи Римського, а той в якості покути наказав звести муровану церкву.Версія, може, не канонічна, але перчинки в розповідь додає. Документально підтверджено участь у створенні нової церкви Францішки Жевуської, дружини Міхала Жевуського, власниці Піддністрян, а зовсім і не Ванди. А легенда про Ванду живиться таблицею над входом. Латиною там писано: Culpae non pietatis opus, A. D. M. CCLX. IX. Справа провини, а не побожності. За ще однією легендою дружина Міхала Юзефа Жевуського, Францішка з Цетнерів, підозрювала свого чоловіка у таємному романі зі служницею на ім'я Розалія. Невинний чоловік присягався перед Берездівецьким костелом. Однак дружина не вірила йому, і наказала втопити служницю Розалію в Дністрі. Коли вияснилося, що запевнення Михайла Жевуського були правдивими, на Францішку з Цетнерів наклали кару, і за покуту вона повинна була відновити новий костел в Берездівцях.На початку 70-х років його консекрував архієпископ Вацлав Сераковський. Відпусти у храмі відбувалися двічі на рік: 3 травня і 14 вересня (На "Чесного хреста"). Збиралася в такі дні чимала громада - як поляків, так і русинів. Велика процесія приходила з Комарна. Відпусти ці були підтверджені у Римі в 1766р. Документ обіцяв цілковиту індульгенцію всім, хто в ці два дні помолиться біля "чудодійного" образу.У 1819 та 1821-1822 роках храм відремонтували, а на початку ХХ століття його було розбудовано. В 1859 р. горіла плебанія. На жаль, вогонь проковтнув чимало цінних архівних документів. Більш-менш помітних змін церква зазнала лише в 1903 році, коли його об'єм було розширено. Прочани все йшли, популярність храму все зростала. Роботами тоді керував архітектор А. Загурський. На початку XIX ст. австрійська влада конфіскувала багате літургійне начиння костелу. Однак це не стало перепоною для збільшення кількості віруючих, що бажали відвідати святиню (особливо на межі ХІХ-ХХ ст.). Храм без втрат перебув війну 1914-1918 рр. У 1932 році відбувся черговий ремонт святині.

трошки архівного матеріалу
Однак Друга cвітова війна змусила цю споруду приміряти на себе різні функціональні ролі. У роки німецької окупації, під час боїв за Берездівці, церква стала фортецею, у якій вночі переховувалися жінки та діти. Із приходом радянської влади храм закрили. Остання відправа відбулася у 1945 році.

В радянські часи про прочан не було й мови: з 1949 по 1992 роки храм використовувався як колгоспний склад. Парох Михайло Коспрук (Каспруком), виїжджаючи в 1945 році до Польщі, забрав з собою й частину храмового майна - і, звичайно ж, "чудодійний" образ. Ікона зараззнаходиться в польському місті Камєнь Поморський, а з 1995 року в Берездівцях міститься її копія. Де решта храмового майна, не відомо.

19851989
За цей період будівля набула жалюгідного вигляду. Дах був, фактично, зруйнований, встиг порости навіть бур'янами і кущами. Від кам'яної огорожі довкола храму практично не залишилося нічого. Парафіяльне подвір'я використовувалося як пасовище для сусідських корів.
Наприкінці 1980-х рр. костел був покинутий і лише 1992 р. переданий віруючим римо-католицької церкви. У 1995 р. через паломників з Каменю-Поморського було передано копію Чудотворного образу Берездівецького Ісуса, яка досі вшановується віруючими місцевої парафії, і не тільки. Також в храмі зберігається копія Туринської плащаниці, та частинка Чесного Хреста.

23 січня повернений храм освятив єпископ Маркіян Трофим'як. 14 вересня 2005 року відремонтованиу церкву проголосили санктуарієм Святого Хреста. 16 вересня 2018 року єпископ Едвард Кава освятив новий вівтар. Парафію обслуговували дієцезіальні священики, яких замінили 2011 року оо.-сальваторіани (товариство Божественного Спасителя).

1997
Придивимося до храму. Перед нами кам'яна однонавна споруда, що в плані схожа на хрест з дещо вкороченими бічними раменами. По осі західного і східного фасадів знаходяться низький притвір і невелике приміщення. Так як бароко не терпить гострих кутів і віддає перевагу плавному перетіканню об'ємів, прямі кути в споруді скруглені, пом'якшені. Головний фасад декоровано пілястрами коринфського ордеру (деякі з них після ремонту храму в 2000-х роках валяються поруч зі спорудою).Розвинутий карніз увінчується барочним фронтоном з декоративними кам'яними вазами. На даху встановлена ажурна сигнатурка. Перед головним фасадом стоїть кам'яна трипролітна дзвіниця, яка складає з храмом єдиний ансамбль. Інтер'єри прикрашені спареними пілястрами коринфського ордеру, що підтримують розвинутий антаблемент.

погляд на останок
2018


Джерела:
https://www.karpaty.info/ua/uk/lv/ml/berezdivtsi/sights/kostel/
http://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=v180&p=lvmybrsx&l=p
https://www.castles.com.ua/berezdowce.html
https://www.pslava.info/BerezdivciS_KostVozdvyzhennja,210504.html
http://www.archiwum.szczecin.pl/?id=39
https://kresy.pl/kresopedia/brzozdowce-2/
https://kresy.pl/kresopedia/brzozdowce-3/
https://mhzk.eu/old/muzeum/admin/index554d.html?view=art_m&s


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Львівщина, костел, розписи, санктуарій, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment