m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ілавче. Церква Івана Богослова.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Назва села Ілавче, згідно першої легенди, походить від першого поселення, яке знаходилось між двома річками, що утворювали вила , тому, спочатку село називалося Вилавче (між вилами двох річок), а згодом стало Ілавче . За іншою легендою, ще в ІХ-ХІ столітті у селі було кілька хатин. Намешканців напали татари й забрали їх в полон. Ці люди уже не повернулися. Під час облоги татар одному чоловікові, на ім’я Ілля, вдалося врятуватися. Він втік і заховався в очеретні зарослі, куди не могли пройти татари. Через певний час він вийшов і тут оселився.  Так за його іменем село стало називатися Ілавче.

Сьогодні Ілавче — одне з великих сіл Теребовлянщини. Село розкинулося на великій степовій рівнині , над ставом , за 13 км на північний схід від Теребовлі.
У 1926 році тут проживало понад 4009 мешканців у більше тисячі «нумерах» , переважна більшість яких були українці. Мешкало в селі близько 500 поляків і 60 родин євреїв. Менше як за століття, станом на 01.01.2015 року в селі налічувалось вже 1373 особи.

Перша документальна згадка про село датована ще з ХІІІ століття , але археологічні дані засвідчують, що поселення тут існувало ще за княжих часів. Магдебурзьке право селу не було надано.
Ілавче зазнало багаторазових спустошень від турецьких і татарських набігів. Воно повністю було зруйноване під час походу Батия на Теребовлю, коли він на своєму шляху наткнувся тоді на непроходимі болота в місцині Поплави і повернув на Ілавче.

У ХІІ І ХІІІ столітті тут часто виникали епідемії чуми, холери, тифу. Під час однієї такої пошесті вимерли майже всі мешканці. Та урожайна земля притягала сюди нових поселенців, які прибували з різних місць Галичини, Поділля, Карпат. Потім були - влада Австрії, масова полонізація, Перша світова війна, революція, Друга світова та радянська влада…

В селі нараховується 18 пам’яток історії, архітектури. Першу греко-католицька церкву Святої Трійці збудували з дерева в 1719 році. Парохами тоді були отець Лелевель і Глинський. А будівництво нині діючої церкви Івана Богослова розпочали в 1862 році і закінчили в 1873 році.

Перед Першою світовою війною її розмалював отець Юліан Борачок, тодішній парох, а перед Другою світовою війною – його син маляр Северин Борачок. Народився він в селі Ілавче. Художню освіту здобував у Кракові. Венеціанські майстри оздобили церкву різьбою по дереву та гіпсовим орнаментом.

Кошторис будови складав 33000 злотих, значну частину з яких пожертвував місцевий граф Дульський. Він похований у гробівці на церковному подвір ї . Ілавецька церква була однією з найбільших церков на Поділлі. З правого боку при церкві був архів і метрикальний уряд, зліва- захристія. Дзвіниця була подібна до Софіївської в Києві, при ній був місцевий музей. Після проголошення Незалежності України , в селі було відновлено знищені колись пам’ятники християнської віри-фігури Матері Божої. У селі нараховується 12 фігур.


Джерела:
http://irp.te.ua/ilavche-selo-ternopil-s-ka-oblast/
https://www.castles.com.ua/ilawcze.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Тернопілля, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments