m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Озерна. Каплиця Баранських.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Минуле Озерної тісно пов'язане з історією Галичини. З 981 року Галичина близько ста років була частиною Київської держави, потім стала окремим Галицьким князівством, найвизначнішим князем якого був Ярослав Осмомисл. Після його смерті Волинський князь Роман Мстиславич об'єднав його з Волинським і створив міцну Галицько-Волинську Державу. Вона проіснувала близько 150 років.У документах Озерна згадується у 1542 і 1545 роках, вже як містечко, що належало Яну Амору Тарнавському, а з 1615 року — Якубу Собеському — батькові пізнішого короля, що закупив землі від Озерної до Золочева, які як спадок переходили з покоління в покоління Собєських.1648 року прямуючи до Львова, козаки на чолі з гетьманом Хмельницьким проходили Озерну. Наступного 1649 року лицар козацької слави на західній околиці містечка готував своє військо до Зборівської битви. Тут у глибоких видолинках місцевості була можливість приховати військові загони для несподіваного нападу на ворога та забезпечити коням водопій. Звідтіля гетьман з своїм військом вирушив до битви і 16 серпня почав здобувати Зборів, а з Озерної на допомогу козакам підходили татарські відділення, частина яких була залишена ще під Озерною. У жорстокій Зборівській битві козаки одержали перемогу.У 1655 році козаки Богдана Хмельницького, повертаючись з походу з російськими військами на Кам'янець-Подільський та Львів мали бій під Озерною з татарами, які поспішали на допомогу полякам. Битва закінчилася безрезультатними переговорами хана з Хмельницьким. З тих часів на озернянській землі залишилася могила полеглих козаків, невисокий пагорб якої піднімався над землею при автошляху з південного боку «кривулі», де дорога на Зборів відхиляється на північний захід.У 1740 році внучка короля Марія Кароліна де Буйон продала маєток Радзівіллам. В Озерній був замок, який знаходився на земляних валах, де сьогоднішня лікарня. Пізніше його зруйнували кочовики. Збігали десятиліття. На місці зруйнованого, завмерлого містечка, на старих згарищах з'являлися нові житла. Озерна почала оживати, у 1772 році вона мала 150 осель. Далі був Автрийський період.Десь в цей час в Озерній мешкала родина Баранських, цвінтарна каплиця якої є метою нашої подорожі. Хто були ці пани Баранські, де жили та чим займались - істория замовчує, але родина була заможна, як що мала кошти на будівництво своєї особистої каплиці. Щонайменше п’ятеро з цієї родини поховані в склепі під каплицею, на стінах якої збереглось 5 табличкок з іменами і є місце ще, де можливо також була ще одна.

Всередині вандали майже все понищили. Само поховання разграбовано та завалено сміттям, остатками перекриття та даху будівлі, залишками сігнатурки. Буйна рослинність бере своє, займаючи внутрішній периметр каплиці. Каплиця побудована з пісковика, має по-мистецьки обрамлений головний портал з трикутним завершенням і двома епітафійними дошками.

трохи старих пам'ятниківДжерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Озерна_(Зборівський_район)
https://koscioly.livejournal.com/tag/kaplica%20filialna


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Тернопілля, каплиця, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments