m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Бережани. Велика синагога.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Розвиток галицьких міст, наділених високою милістю короля польського Сигізмунда I (1467 – 1548) Магдебурзьким правом, не забарився позначитися на процвітанні всього краю. Однією з тих, хто оцінив переваги економічної ситуації в польських містах, що склалися на зламі другого тисячоліття, та змогла скористатися її перевагами була єврейська громада. Саме вона стала быля початку зародження нового суспільства. У Бережанах отримали нову систему міського самоврядування в 1530 році, а вже через тридцять років (1563) в документальних джерелах зустрічається перша згадка про поки ще нечисленну (в п‘ять сімей) єврейську громаду. Першим офіційним духовним пастирем громади, яка збільшувалася з кожним роком, був Мордехай ха-Коен ( – 1630).

Але по закінченні яких-небудь трьох чвертей століття кількість єврейських сімей збільшилася в рази до декількох десятків (більше п‘ятнадцяти відсотків міського населення), що настійно вимагало створення єдиного духовно-культурного центру вже самостійної громади, яким в 1638 році стає побудована біля самих міських рубежів всередині фортечної стіни серед іудейського кварталу синагога. Благодатний бережанський торговельно-економічний клімат призводить в міські стіни все нових і нових Ізраїлевих синів, що освоюють численні міські професії (торговці, ремісники, лихварі, візники, медики, адвокати). Будівля спочатку невеликої синагоги перестала вміщати всіх членів громади, що значно збільшилася (третина міського населення), і на її місці в 1718 році було зведено новий храм з микве і лікарнею, який отримав назву Велика синагога.охороняється державою...


Про домінуюче положення в міському товаристві Бережан іудейської громади говорить той факт, що торгові місця центральної Ринкової площі суцільно належали її членам, так само як і 20% лісових угідь і 12% сільськогосподарських земель в окрузі. Це, та збільшення частки єврейського населення до сорока відсотків від загального числа городян у другій половині XIX сторіччя не могло не позначитися на міському самоврядуванні – за неписаним законом мер обирався лише з числа обраного народу (з 1874 року). Головний же храм при такій фінансовій підтримці лише розквітав рік від року. Під час Першої світової (1914 – 1918) будівля бережанської синагоги, покинута напризволяще рятуючимися від тягот війни на теренах Австро-Угорської імперії представниками єврейської громади, була вщент спалена разом з усім містом при наступі російських військ.

По закінченні військових дій в головний іудейський храм Бережан повернулося життя разом з більшою частиною жителів міста. Практично повністю відновлена Велика синагога починає своє друге життя, коли обзаводиться бібліотекою та школою “Габанус” з викладанням на ідиш.
Однак дуже скоро на зміну епохи процвітання прийшов період гонінь, який почався 20 вересня 1939 зі вступом у місто частин Робітничо-селянської Червоної армії, яка сіяла на своєму шляху занепад старого світу – радянська влада виселила з великих міст більшу частину єврейського населення, біженці ж були змушені шукати притулок в селах і невеликих містечках. У Бережанах їх заступницею і місцем тимчасового притулку стають на перших порах синагога і спорожнілі стіни закритої школи “Габанус”.

Останнім ударом по колись процвітаючій численній громаді, що поставив крапку в її існуванні, стає Друга світова (1939 – 1945), яка в прямому сенсі знищила єврейську складову бережанського суспільства, коли в катівнях таборів і під дулами автоматів попрощалися з життям більше трьох з половиною тисяч її представників. Головний же іудейський храм міста було віддано в розпорядження торгових працівників відразу по вцарюванню у місті радянської влади, використовуючи його під складські приміщення. А проведена з метою покращення виконання покладених на будівлю обов‘язків модернізація середини 50-х ХХ століття поставила крапку в долі синагоги, яка через неякісно проведених робіт з перепланування почала руйнуватися, доживаючи свої останні дні на задвірках історії. Було повністю втрачено східну стіну, покрівля місцями обвалилася, внутрішнє оздоблення безповоротно знищено. Тоді ж в приміщеннях, де колись учні пізнавали основи ідиш, розквартирувалася місцева автотранспортна база. Так і понині в класах колишнього “Габануса” стоять автомобілі, власникам яких і невтямки, яке святотатство вони здійснюють.

1945


1991


1990-e


2008


У пору свого розквіту синагога в Бережанах, побудована за канонами галицької школи синагогального зодчества, представляла собою монументальну триярусну кубічну в плані будівлю під захистом потужних стін, посилених контрфорсами, з Езрат Нашим (відділенням для жінок) на балконі верхнього ярусу. Із заходу розташовувалася прибудова школи “Ганабус”.
Зовнішні фасади синагоги з поділом на дзеркала, кожне з яких складалося з комплексу прямокутного вікна на першому ярусі, сполучного декоративного об‘ємного орнаменту між першим і другим, і арочного – на другому поверсі, вінчав високий атік з великими вікнами-трояндами по три на кожній стороні.
Внутрішнє її оздоблення, що личило високому становищу центрального іудейського храма міста, відрізнялося багатством обробки деталей – органічно скомпоновані віньєтки і вірші з Тори, капітелі багатою різьблення і малюнок Арон Акодеша. Нині з колишньої розкоші практично нічого не залишилося крім голих стін, що руйнуються, та порожніх очниць віконних прорізів.

2009


2010


2011

Джерела:
https://zabytki.in.ua/uk/703/sinagoga-v-berezhanakh-ua
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Бережани_синагога.JPG
https://templesua.jimdo.com/синагоги/бережани/
http://andy-travel.com.ua/berezhani
http://podoroziaib.org.ua/uk/te/berezhany.html
http://www.etoretro.ru/pic158587.htm?sort_field=image_date&sort=DESC&position=43
http://nadoest.com/razom-i-okremo-v-berejanah-polyaki-yevreyi-i-ukrayinci-u-1919
http://www.tureizahav.lviv.ua/ua/svjati-miscja-galychyny/starovynni-synagogy/synagoga-u-berezhanah.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Тернопілля, руїна, синагога
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment