m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Звенигород. Римо-католицька церква Св. Духа та Св. Іосафата.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Сьогодні ми подивимось на римо-католицьку церкву у Звенигороді, маленькому селі поблизу Бучача. Поруч - замок в Підзамочку і скельний монастир в Рукомиші. Звенигород відомий з XVIII ст., хоча люди тут, вздовж Стрипи, звичайно ж, селилися задовго до того - не дарма ж археологи віднайшли тут артефакти трипільської та давньоруської культур.

А перша документальна згадка - за 1761 р., де Звенигород разом з 17 іншими селами названий як такий, що входить до Бучацької римо-католицької парафії. Головна атракція Звенигорода - симпатичний оригінальний костел. Храм не занадто давній - всього 1934 року. А привертає увагу не віком, а своєю модерновістю: такі костели будували лише у міжвоєнний період.Правда, в книзі Ігоря Седельника "Львівська архідієцезія Латинского обряду. Ілюстрована розповідь. Том 1. Парафії, костели та каплиці" подається інша дата: 1889. Тож 1934 рік може бути роком ремонту, хоча стилістично храм всеж більше схожий на 1934 рік.
У 1920—1939 рр. у громаді села Звенигород існували: читальна «Просвіти», народний Дім, кооператива, крамниця і молочарня, Товариство «Луг», аматорський гурток, хор, гурток «Сільський Господар», секція господинь, дитячий садок. Була початкова школа з польською мовою навчання.

Не довго довелося храму служити за призначенням. Після Другої світової війни костел закрили і влаштували всередині склад мінеральних добрив. В роки незалежності його віддали малочисленій римо-католицькій громаді і, навіть, встановили всередині риштування для проведення ремонту. Проте вже не один рік робота стоїть на місці, а костел продовжує руйнуватися.

Затіяли ремонт (в костелу катастрофічний стан даху, там на горищі сито з дошок) - та коштів підняти таку махіну не вистачає. Греко-католики побудували на сусідньому з костелом обійсті скромну муровану капличку з дзвіницею, там і моляться. А римо-католики, мабуть, сподіваються на допомогу держави (наївні, на жаль, сподівання).Римо-католиків в селі лічені одиниці: ті з місцевого населення, хто був етнічними поляками (читай - католиками, а таких було 55 % за даними Вікіпедії), були переселені зі Звенигорода в 1944-1945 роках в рамках політики обміну населенням, а на їхні господи прибули українські переселенці, які проживали на території що, після Другої світової війни, була передана Польщі, зокрема із сіл Колисно, Лодинкаі ін. у Надсянні.. Так що запитувати, яким був костел колись, й ні у кого...Храм помирає. Повністю завалились хори. Вітер зриває бляшані троянди, що оздоблюють куполи двох капличок біля входу в костел. Вівтар дихає на ладан, як і помост під ним: деревина гнила, дерев'яні троянди (так, знову троянди), неначе виплетені з дивовижного мережива, опадають, як осіннє листя. На вівтарі хтось дбайливий акуратно поскладав уламки декору: якісь різблені капітелі, якась скульптурка ангела, ще шматки чогось, що вже не індефікувати. Збоку стоїть залізний хрест, що прикрашав, ймовірно, сигнатурку. Іржавий вже. Шкода костел. Він правда симпатичний, хай і не шедевр. І для села - головна архітектурна атракція...

погляд на останок


Джерела:
http://andy-travel.com.ua/zvenigorod
https://www.castles.com.ua/zvenyhorod.html
https://discover.te.ua/churches/kostel-svyatogo-duha-i-sv-josafata-zvenygorod/
http://www.wikiwand.com/uk/Звенигород_(Бучацький_район)


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Тернопілля, костел, руїна, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments