m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Завалів (Заставче). Замок та каплиця Рачинських.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...У 70-х роках ХХ століття було проведено размеження селища Завалів на власне Завалів та Заставне(Заставче), на далекій околиці якого, по дорозі на Підгайці перебуває цвінтар, з каплицею родини Рачинських.


Трошки історіЇ. Біля 1847 року ці землі у Мошинської Фредерики викупив віденський адвокат, українець з боярського роду, д-р Климентій «Климко» Рачинський (за іншими даними то був Стефан Рачинський). Згідно його заповіту, після його смерті спадок мав перейти дітям його брата. За іншими данними замок, побудований вначалі XVII століття, переходить у власність Клеменса (Клеменц) Рачинського від родини Груєв. Роду Рачинських замок належав аж до Першої Світової війни, тобто до моменту загибелі споруди. Наявність в Заваловом мінеральних вод дозволило доктору Медвіт в 1875 році заснувати в замку водолікарню і якусь кліматичну станцію. Олександр Рачинський, онук Клеменса, дуже любив ЗАВАЛІВСЬКЕ замок. Він ретельно його відремонтував і зібрав тут значну колекцію всіляких цінностей: картин, статуй, предметів розкоші, антикваріат і т.п. Ще одним предметом гордості власника замку була багата бібліотека.На початку 20 століття замок перебував у хорошому стані і був житловим, продовжував виконувати функції маєтку Рачинських. Уцілів практично весь комплекс замкових споруд (крім розібраного раніше південного крила), які дійшли до початку 20 століття з деякими перебудовами. Вціліли все 4 вежі замку на повну висоту. Спорудження замку цього періоду (як і в 18-му столітті) в плані мало П-подібну форму, сформовану житловими корпусами (і одне ціле зі стінами замку), а так само вежами.У розпал Першої Світової війни (1915 рік) замок був обстріляний артилерією, в результаті чого його стіни і особливо покрівлі отримали сильні пошкодження. Замок був розграбований і грунтовно зруйнований. Двері і вікна вибиті, каміни зруйновані. Від розкішної замкової колекції практично нічого не вціліло. Незабаром після погрому 1915 року Олександра, з характерною для нього турботою про замок, починає відновлювати свою резиденцію. Однак, на жаль, війна не закінчилася, її новий виток став для замку фатальним.У липні 1917 року відступаючі російські війська підпалюють замок. Вогонь завдав замку дуже сильні пошкодження: згоріли всі його покрівлі, звалилися перекриття, були пошкоджені стіни. Вцілілий остов замку з року в рік продовжував руйнуватися. Замок ніхто не ремонтував, він був повністю покинутий. Позбавлений покрівлі, він руйнувався під впливами природних факторів. Ймовірно, місцеве населення використовувало руїни в якості будівельного матеріалу, що прискорило занепад споруди.Десь у проміжку між Першою і Другою Світовими війнами руїни замку були розібрані. Від комплексу споруд могли вціліти лише фундаменти, ледве помітні лінії земляних укріплень і, ймовірно, завалені підвальні приміщення. Ось така сумна доля замку. Каплиці Рачинських пощастило більше замка (за даними сайту castles.com.ua вона побудована в 1878 році), її не спіткала доля бути розібраної. Але і особливо доглянутою її не назвеш. Ще зовсім недавно вона була в стадії руйнування, купол провалений, всередині смітник з відхожих місцем.

Сьогодні її кинутої і не доглянутою назвати складно - відремонтований купол і підлатати дах, за останні років 30 мабуть були оштукатурені і пофарбовані стіни, всередині вже немає сміття, хоча до ідеалу ще дуже далеко. Чи не відомо, чи є в цій місцевості ще католики, але схоже що службу тут іноді таки правлять. Каплиця має досить привабливий вигляд для проїжджаючих повз мандрівників (хоча штукатурка на стінах відвалюється, шибки вибиті, а двері на оранку) і стоїть того, щоб на хвилинку зупинитися і споглядати її.1904


1915


1917Джерела:
http://zamki-kreposti.com.ua/ternopolskaya-oblast/zamok-zavalov
https://discover.te.ua/churches/kaplytsya-rachynskyh-zavaliv/
https://polona.pl/search/?query=Zawałów&filters=public:1
http://www.forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=74&t=4698
https://www.castles.com.ua/zavaliv.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Тернопілля, замок, каплиця
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments