m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Тараща. Римо-католицька церква св. Марії Магдалини.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...У 1611 році король Сигізмунд III віддав урочище Тараща у володіння боярина Лісевича, зобов'язавши його бути на військовій службі при старостві (це і є перша згадка у документах про поселення, яке тоді було невеликим хутором).

Його подальший розвиток пов'язують з іменем полковника Антонія Бліндовського, якому 1709 року король Август II віддав Таращу. У 1722 році їй було надано статус містечка, а 1791 року вона отримала магдебурзьке право. 22 листопада 1800 року Тараща стала центром повіту. У радянський час статус міста їй надано 1957 року, і вона є районним центром.У середині XIX століття у Таращі були католицькими лише близько півсотні родин, але навіть така маленька громада прагнула мати своє власне приміщення для богослужіння. Вже 1856 року місцеві католики намагались створити так званий рухомий престол, біля якого можна було б проводити богослужіння.

Для цього потрібно було отримати дозвіл від Православної Церкви, який і надав таращанський протоієрей Пахалович за умови, що у місті не буде свого священика, а богослужіння проводитиме один із священиків села Ківшовата, де рімська церква існувала з 1812 року.

Згодом у Таращі з’явилася маленька католицька капличка та був розпочатий збір коштів на церкву, який очолив граф Браніцький. У 1886 році, на початок будівництва храму було зібрано близько 10 тисяч карбованців. Кошти надходили не лише з Таращанського повіту, а й з інших губерній і навіть з Польщі.На час заснування церкви всього 54 родини Таращі сповідувало католицизм: Ле-Дюки, Рікмани, Садовські, Ейсмонти, Чачковські, Греневецькі та інші. Будівництво сучасного мурованого храму у псевдоготичному стилі завершили у 90-х роках. Для ксьондза храму був збудований окремий будинок. На службу в храм збиралися й поміщики і звичайні шляхтичі з сіл, здебільшого — поляки.

У революційний період священик виїхав за кордон, орган розбили та повибивали вітражі, а церкву закрили. Зараз можна лише гадати про те, що врятувало споруду від руйнації пізніше в 30-ті роки, але у всякому разі не його міць, бо Георгіївський собор міста руйнували з таким натхненням, що застосовували навіть піротехнічні засоби.єдине автентичне в інтер'єрі, це склепіння в передбаннику
Невідомо кому прийшла в голову думка розмістити у храмі католиків макаронну фабрику. Задум був би здійснений, якби не Друга світова війна. Вже навіть було завезене устаткування для виробництва макаронів. Під час німецької окупації у ньому проводили богослужіння православні. На початку 60-х років храм розділили на два поверхи та, облаштувавши маленькі аудиторії для індивідуальних занять, перетворили його на музичну школу. В костьолі знову зазвучала музика, але не духовна, а світська. Споруда церкви Мариї Магдалини і зараз використуєтся як музична школа.

Таращанський римо-католицький храм Марії Магдалини — єдиний з п'яти існуючих в дореволюційній Таращі християнських храмів, що зберігся до нашого часу. Крім нього ще була стара георгіївська церква, яку розібрали в 1903-му році через вислугу років, а три інші храми (Таращанський кафедральний Георгіївський собор, Михайлівська церква на Заріччі та маленька Софіївська церква поблизу місцевого кладовища) були зруйновані радянською владою в 1938-му році.Церква збудована у псевдоготичному стилі з використанням нових на момент її заснування будівельних матеріалів. Розташована на Дворянській вулиці, та є справжньою прикрасою міста. Зображення споруди активно продавалися на дореволюційних листівках, уособлюючи в собі своєрідний символ міста.

збережена плебанія, зараз тут музей Таращи/сохраненная плебания, сейчас тут музей Таращи


При тому, що, церква була візитною карткою Таращі на початку ХХ століття і багато разів друкувалася на поштових картках - нам на просторах інтернету вони не попалися. Якщо кому пощастить знайти або вони є в архіві - прохання або надіслати в коментарях, або на поштову скриньку madmax@studioavtv.com.ua. Заздалегідь, дякуємо =)

Джерела:
http://rkc.in.ua/index.php?l=u&m=k&f=ockvta&p=kvtatamm
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_Марії_Магдалини_(Тараща)


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com

ну як то так =))
Tags: Киевщина, Київщина, костел, храм, церква, церковь, школа
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments