m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Сміла. Римо-католицька церква Успіння Пресвятої Діви Марії.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...У документах Великого князівства Литовського зазначено, що на місці хутора 1542 року з'явилось поселення Яцькове-Тясмино. Назва Сміла вживається з першої половини XVII століття. У 1648-1667 була Сміла сотенним містечком Чигиринського полку. З 1923 року Сміла є районним центром, а з 1926 року - містом.

В 1658-59 роках Смілою володів полковник Данило Виговський, пізніше місто відійшло до О.Конецьпольського та Любомирських.  В 1742 році князі Любомирські зводять у Смілі дерев'яний замок, оточений валом. В 1793 році, після ІІ поділу Польщі Смілу перепродують Потьомкіну, наступним власником буде його племінник, граф Олександр Самойлов.З других джерел маємо таку інформацію:
...Цікаво, що історія будівництва римо-католицьких храмів хоча і була започаткована ще Любомирськими, але вони спромоглися лише на невеличку дерев’яну каплицю св.Варвари. 1783 року Любомирський подарував ділянку землі ченцям ордену капуцинів. Але монастир розвивався лише за кошти від служб та пожертв прихожан. Любомирський хоч і зобов’язався будувати монастир власним коштом, особливо не переймався тим. З продажем Сміли Потьомкіну капуцини забралися геть. Збудована ними дерев’яна церква стає парафіяльною. Але світлійший князь, будучи православним, перший перейнявся будівництвом нової церкви, заповідавши щорічну виплату смілянською економією на користь церкви 100 срібних рублів. Щоправда цей заповіт був суто формальним «на словах», що згодом призвело до судової тяжби між ксьондзами та одним із спадкоємців князя – паном Енгельгардтом. Енгельгардт суд виграв, щоправда інші спадкоємці, зокрема Самойлов, волю князя виконували справно...Саме Самойлов був ініціатором і головним спонсором будівництва новой церкви у 1805 році. Однак вона дуже скоро занепала і почалда руйнуватися. Вже 1820 року за описом ксьондза Маврикія Дзеконського ця церква, складена з соснових брусів дуже погнила, дах протікав у багатьох місцях. У 1818-1827 роках у Смілій коштом Антонія Совецького було споруджено церкву у неокласичному стилі на місці старої дерев'яної каплиці св. Варвари, зведеної наприкінці 60-х років XVIII століття Ксаверієм Любомирським (за іншою інформацією, тут спочатку за кошти Самойлова був збудований у 1805 році храм із соснових брусів, який швидко став непридатним).

плебанія, де зараз проводяться богослужіння.


Інтер’єр церкви прикрашали, зокрема, в алтарі два великих образи, написані відомим живописцем Пашковським. Та особливо пишалися місцеві католики намальованим на дереві чудотворним образом Богородиці. Розповідали, буцімто, зображення Діви Марії з немовлям Ісусом на руках іноді з’являлося вночі високо над церквою і, повисівши трохи, помалу переносилося, сяючи, до православного Преображенського собору, на протилежний бік тоді центрального майдану Сміли, де зникало.

пійдем в середину
Однак, ні олтарі, ні образи, ні хрести не допомогли церкві втриматися, коли до влади прийшли більшовики.
До 1930-х років костел лишався діючим, потім був закритий, використовувався під зерносховище. Тоді ж башточки та купол було розібрано. Під час війни там було влаштовано Преображенську церкву
У 1944-2000 роках храм перебував закритим (використовувався як будинок культури, а потім як районна бібліотека). У 1947-1949 роках було знесено центральну вежу, розібрано дзвіницю і демонтовано підлогу з мармуру.

колись тут було пічне опалення
перейдемо до захристія
1972 року до церкви добудували приміщення бібліотеки і адміністрації парку.
З спогадів завідувачки відділом культури Смілянського міськ­виконкому Діни Осадчей:
Для будівницт­ва ми тут таки при вході в костел брали пісок і відкопали підземний хід. Закрито його було міцною дерев'яною лядою. Я пройшла підзем­ним ходом десь до середини парку. Далі йти боялася, та й повітря було важке, Пам'ятаю, що цегла, якою він викладений, не така, як сучас­на. Вона мала трохи інший вигляд і здавалася дуже якісною. Ішла я на повний зріст. Поруч зі мною ще могла йти людина. Тобто було досить просторо. Хлопці ходили далі, але казали, що їх зупинив завал.

а це був особливий вхід для багатіїв та місцевих можновладців на один з двох балконів понад алтарем, де вони сиділи на службі Божій...


останки розписів
власне, самі балкони
Та Успенській церкві ще пощастило. Її будівля збереглася, а от Преображенський храм зруйнували і з цегли збудували школу №3. Залишилася тільки рублена сторожка. Школу звели просто на могилках церковного цвинтаря…
У 2000 році було передано парафії документи на святиню, проте храм повернули лише у грудні 2003 року. У січні 2002 року у будівлі костелу сталася пожежа. З березня 2004 року святиня ремонтується, вірні добиваються повернення колишнього парафіяльного будинку, що стоїть поруч.спуск у крипти, но дуже вузький та захламлений, відвідаем його після повної розчистки...


двері до нартексу


а це останки скриньки для пожертвувань


вхідні двері зсередини


Сьогодні костел є найдавнішою спорудою Сміли і Смілянщини. Місцева влада не передає право власністі на землю, на який розміщується костел та плебанія, хоча напряму і не дає відказу. Це заважає пошуку інвесторів для закінчення ремонту, так як люди з грошами не хочуть вкладати гроши незрозуміло в що. Зате поруч, як кажуть, місцевий депутат побудував нічний клуб з супутніми послугами. Може тому питання з землею для храму досьогодні в підвещеному стані…
Смілу обслуговують дієцезіальні священики (у 2006-2013 роках тут також відправляли богослужіння греко-католики).

Гравюра з польського тижневика "Tygodnik Ilustrowany" (№212 за 20.01.1872, с.33).


Успенська церква в ХІХ столітті


Погляд на останокДжерела:
rkc.in.ua
bcul.lib.uni.lodz.pl
procherk.info
haidamac.org.ua
info-smila.ck.uaЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com

ну як то так =))
Tags: Черкащина, костел, напівруїна, полуруина, храм, церква, церковь
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments