m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Звенигородка. Храм Преображення Господнього.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...У давньоруські часи місто називалось Звенигород, проте його зруйнували татаро-монголи. Воно відродилось пізніше на новому місці, на 3 кілометри південніше. Перша письмова згадка про нього датується 1394 роком.У 1506 році хан Менглі-Гірей віддав великому князю Литовському Сигізмунду ці землі. Звенигородський замок, який перебував на шляху від Брацлава до Києва, часто зазнавав нападів татар, які і зруйнували його. У 1545 році на прохання Брацлавського міщан замок був відбудований, а в кінці століття поблизу нього знову оселився місто, якеотримав стара назва - Звенигородка.У 1628 році король Сигізмунд Август віддав Звенигородки в довічне користування каштелянові Галицькому Козаковському. На той час місто входило до Корсунського староства, і 1630 році ним володів Данилович. У 1639 році містом володіла дружина Богуславського старости Козаковська Анна. Через двадцять років місто було віддано полковнику Виговському за «сприяння полякам під Києвом проти Московського війська».

В часи козацько-польських війн Звенигородка була сотенним містом Корсунського полку, а 1792 року отримала магдебурзьке право. З 1798 року – центр повіту Київської губернії. У 1923 році Звенигородка стала центром однойменного району, з 1927 року її віднесено до категорії селищ міського типу, 1938 року стала містом районного підпорядкування.Парафія у Звенигородці була заснована 1766 року коштом Фелікса Солтика, 1776 року додаткові кошти на її забезпечення виділив король Станіслав Август. Тоді ж і розпочали будівництво дерев'яного храму, наріжний камінь якого освятив о. Палуцький. В користування ксьондза відведено казенної землі 30 десятин. У церкві знаходився образ преподобного Антонія Падуанського, що визнається латинянами чудотворним. У 1780 році душпастирював тут о. Лоєцький.

в середині на першому поверсі, це все таже автостанція, тільки в руїні, і зрозуміти що ти знаходишся в церкві неможливо ...


і тільки піднявшись по побудованим радянщиною сходам на другий поверх, розумієш, ти - в храмі ...


У 1799 році Соломія Солтик виділила кошти на спорудження на місці дерев'яного нового мурованого храму (у стилі пізнього класицизму із елементами неоготики) та семінарії при ньому. Будівництво, яке велось зусиллями о. Грабовського, затягнулось через недостатність коштів внаслідок смерті фундаторки у 1803 році і завершилось 1808 року, коли церкву було освячено 6 серпня. Спорудили також і семінарію, але її закрила царська влада 1839 року, а в 50-х роках ХХ століття цю будівлю зніс комуністичний режим.

У радянські часи храм закрили. Під час німецької окупації його використовували у якості православної церки, потім - як інтернат для бездомних дітей, на початку 60-х років - як спортзал, а через деякий час відремонтували та перебудували на автостанцію, поділивши будівлю на два поверхи. У 1999 році колишнишню церкву повернули римо-католикам та заново освятили. Церква Преображення Господнього саме найстаріша будівля Звенігородки, але чи має вона статус пам'ятки - невідомо. Місцевих вірян обслуговують дієцезіальні священики з парафії св. Анни у Тальному.

1892


189x-?


1904


1964


1978


Джерела:
rkc.in.ua
retroua.com
beket.com.ua


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com

ну як то так =))
Tags: Черкащина, костел, напівруїна, полуруина, храм, церква, церковь
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments