m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Тетіїв. Каплиця Успіння Пресвятої Діви Марії.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...За часів Київської Русі тут було місто Тимошня (залишились рештки стародавнього городища та валу, яким воно було обнесене). З 1514 року відомий як Тетіїв (назва походить від імені половецького хана Тетія, якого згадують літописи під 1185 роком). 1606 року місто отримало магдебурзьке право, під час Хмельниччини було сотенним містечком. З 22 листопада 1800 року - волосне містечко Таращанського повіту Київської губернії. 18 березня 1968 року Тетіїв віднесено до категорії міст, є районним центром.

У другій половині XVIII ст. після ліквідації гайдамаччини, воєводство Чернігівське постійно навідувалось до Тетієва, яке і фундувало тут католицький костел дерев’яний. Очевидно, що це було зроблено за безпосередньою участю Людвіки Денгоф, доньки серадзького каштеляна та власниці маєтків Клімонт, Оссолін та  Тетієва, що відійшли  в посаг після укладення шлюбу в 1745 році з графом Франци́ском-Анто́нієм Ледухо́вським, Чернігівським воєводою.
Тетіїв Людвика отримала у володіння від дружини князя Януша Сангушко, - княгині Констанції, яка була у неї вихователем і опікуном. Саме Людовіка Лєдуховська, як зазначає Едвард Руліковський у Географічному словнику королівства польського,  фундувала у Тетієві католицький костел деревяний. (фундувати -  основувати що-небудь, жертвувати на що-небудь;  робити в щось внесок (білор., польськ.)

Остання постійно дбала про костьол та надавала йому допомогу, про що свідчить такий запис. «У 1790 році чернігівське воєводство Лєдуховського надало щорічну допомогу для ксьондза та слуг костьольних костьолу Тетіївського». Деякі дописувачі, без посилання на джерела стверджують,  що на початку XIX століття (наводяться дати від 1802 року до 20-х років) у Тетієві на місці старого дерев'яного храму було споружено мурований костел св. Яна Непомуцена, частиною якого була каплиця, збудована у формах античної святині. Каплиця згодом служила родовою усипальницею для родини Свейковських.

Однак, на ст. 324 Географічного словника королівства польського йде мова про те, що у 1804 році граф Томаш Адам Островський, вступивши у володіння Тетівщиною, яка перейшла до нього в посаг від дружини Аполонії – єдиної доньки Людовики (Денгоф) та Франци́ска-Анто́нія Ледухо́вських, … «на місці древнього костьолу католицького побубував нову святиню з муру». Знову ж таки  це будівництво відбувалося не  без прямої участі його дружини, яка дотримувалася сімейної традиції своєї матері, а також громади віруючих католиків та декількох інших осіб, відомих своїми побудованими святинями та великими фундаторами костьолів, як Дебовський і Куницький.

У 192?-2006 роках у закритому костелі був клуб, потім - будинок піонерів, а пізніше - цех заводу «Електронмаш», а каплиця служила складом для заводу. Костьол святого Яна Непомуцена змурований у 20-х роках XIX ст. на місці давнього дерев'яного. Оздобленням костьолу була гранітна скульптура самого св. Яна Непомуцена, а на головних дверях викарбувані літери N.P.M. Згідно зі Словником Географічним королівства польського зазначено, що …«Латины имеют в Тетиеве свой костел приходской каменный им. св. Яна Непомуцена, построенный в текущем столетии (XIX)». Незважаючи на цей факт добре збереглися архітектурні елементи костьолу, що дає можливість відреставрувати його і місто може отримати архітектурну пам'ятку з двухсотрічною історією.


11.03.2006р. каплицю повернули вірним.
Тетіїв обслуговують дієцезіальні священики з парафії св. Йоана Хрестителя у Білій Церкві.
Збудована у формах античного храму простильного типу. В плані близька до квадрата. Дах — двосхилий. Перед входом — чотириколонний іонічний портик з написом «Tym ktorzy zmartwychwstaną» («Тим, хто воскресне») та трикутним фронтоном із хрестом. Над кованими дверима — зображення гербів (Тшаска та Єліта) та польськомовний напис «Гроби родини Свейковських».

нам на територію заводу потрапити не вдалося, а єдиний доступний в інтернеті файл залишків костьолу виглядає так .../
нам на территорию завода попасть не удалось, а единственный доступный в интернете файл остатков костела выглядит так...пізніше ще будуть додані фото інтер'єру каплиці/позже еще будут добавлены фото интерьера часовни


Джерела:
rkc.in.ua
wikipedia.org
tetiivmiskrada.gov.ua
ok.ru


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com

ну як то так =))
Tags: Киевщина, Київщина, каплиця, костел, храм, церква, церковь, часовня
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments