m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Краснопіль. Церква св. Архангела Михаїла.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Перша письмова згадка про Краснопіль в акті Луцького міського суду датується 7 грудня 1601 роком. Як зазначає Tygodnik Ilustrowany , назва Краснопіль походить від «красна кров», буцімто в цій місцевості проходили дуже криваві бої з татарами і кров лилася рікою. Землі ці перебували у власності литовських князів Гедиміна, потім Любарта. Ймовірно, у XIVст. тут був замок. Місцевість тільки сприяла його побудові. З майже зі всіх боків оточений водою, замок мав підйомний міст. За часів князя Островського місто було досить добре розвинуте економічно.Після розподілу маєтностей Сангушків, Краснопіль опинився у руках родини Ґіжицьких (близько 1717 року). У 1754 році у Краснополі на кошти місцевого власника каштеляна Вишгородського Бартооломея Гіжицького було споруджена церква на місці знищеного храму XVII століття.З будівництвом церкви пов’язана цікава історія. Дружина Гіжицького Францішка довгий час була паралізована. Прикута до ліжка бідна жінка не могла навіть говорити. Одного разу Гіжицькому наснився сон про те, що якщо він побудує церкву та помістить там чудотворний образ, який знаходиться в Краснополі, то його дружина отримає здоровя. Каштеляну сон снився декілька разів. Баротолмей дізнався, що в одного місцевого шляхтича є образ намальований на подобу ченстоховської Пресвятої Діви Марії, який прослався чудами. Гіжицький розпочав будівництво церкви. Не встигли закінчити будівництво як каштелянова дружина стала здоровою. Інша представниця роду Гіжицьких – Катарина мала двох синів Каїтана й Тадеуша. Коли брати потрапили до турецької неволі, Каїтан довірився під опіку Пресвятої Діви Марії пообіцяв що по приїзду додоми відновить церкву. Катерина Гіжицька в стражданні за своїми синами постійно плачучі втратила зір. Брати повернувшись з неволі додому, занесли матір в церкву і поставили перед чудотворним образом. Гіжицька прозріла, а її сини, як і пообіцяли відновили церкву. У 1782 року відбувся розподіл власності синами Бартоломія Ґіжицького. Краснопіль одержав Каєтан, підстолій овруцький, хорунжий житомирський і київський, маршалок Барської конфедерації Волинського воєводства.

Приблизно у 1880 році у родини Ґіжицьких-Оскерків маєток разом с селом придбав Вацлав Мазаракі, одружений з княгинею Станіславою Четвертинською.
У 1902 році за кошт нових власників Кранополя родини Мазаракі, та родин Гіжицьких та Замойських, поставили нову сучасну муровану церкву (ймовірно, що стара вже стала непридатною). 29 вересня 1906 року храм освятили. Старожитній образ Богоматері знаходився у головному вівтарі. Мав 90 см висотою та 55 ширини. Намальований на полотні приклеєному до дошок. Образ Пресвятої Діви Марії був оздоблений срібними шатами і срібною короною.  У 1917 році садибу разом багатими колекціями картин, срібла, порцеляни спалили. Від маєтку нічого не лишилося. Канула в Лєту і капличка, збудована коштами Людовика Гіжицького для дружини, пропали надгробки родини Оскерків. Єдиною прикрасою села лишився храм. У 192?-1994 роках святиню тримали закритою (потім там був млин, кузня, тракторна база). Нині храм повільно відновлюється. Краснопіль обслуговують дієцезіальні священики з парафії св. Архангела Михаїла i св. Домініка у Любарі. Зараз службу відправляють в захристії, пристосованому під її проведення.


Джерела:
ukraine.kingdom.kiev.ua
rkc.in.ua

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Житомирщина, костел, реконствукция, реконструкція, руина, руїна, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments