m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Криворівня. Храм Різдва Пресвятої Богородиці. 2016.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Перша церква в цьому селі збудована ще на початку XVIII ст. (за іншими даними перша церква зведена в 1660-х роках в присілку Заріччя). Всього через пів століття коштом громади постала нова церква з дерева. З датуванням храму проблеми: в каталозі В. Слободяна вказано 1818 р., така ж дата в книзі "Церкви прикарпатського краю" Романа Процака (там також є інформація про першу згадку під 1775 р.).  Вікіпедія подає церкву 1719 роком, нарешті, дерев'яна табличка на дерев'яній же брамі до церкви також пише щось про 1719 рік. Таблиця на в'їзді в село повідомляє теж про 1719 рік., а 1818 роком датує стару дерев'яну дзвіницю. Вибирайте на свій смак і розсуд. Хоча дата на брамі застара, ймовірно, це дата першої письмової згадки про храм на цьому місці.

Розмальована в інтер'єрі у 1868 році. В радянський час церква постійно чинна. Біля неї кінорежисер Сергій Параджанов проводив натурні зйомки культового фільму "Тіні забутих предків". Розписи оновлені всередині церкви в 1963 році. Перекрита бляхою в 1972 році. В 2011 році церкві зовні повернули оригінальний вигляд, але залишили ґанки, добудовані у 1970-х роках. В інтер'єрі оновлена в 2016 році.На стіні церкви пам'ятна таблиця о. Олексію Волянському (1862-1947), пароху Криворівні з 1893 по 1923 рік. Інша таблиця сповіщає, що на початку 1960-х років на парафії цього села звершував своє перше священне служіння о. Василь Романюк - майбутній патріарх Володимир. Ще одна таблиця встановлена у 2000 році з нагоди 100 ліття від від пастирського візиту на Гуцульщину митрополита Андрея Шептицького. Церква має статус пам'ятки архітектури національного значення (охоронний № 1149-Н).

Церква розташована майже посеред Криворівні, з півночі від головної дороги, на схилі. Найдавніша за віком серед збережених у Верховинському районі, а також єдина, дахи і стіни якої повністю під деревом. Один верх, короткі бічні рамена нави, два ганки з півдня від нави і з заходу від бабинця, рівноширока захристія зі сходу від вівтаря. На прицерковній території збереглася стара дерев'яна двоярусна дзвіниця, дахи якої покриті ґонтами. Проте громада використовує нову дзвіницю з п'ятьма дзвонами.Архівні фото
план церкви


погляд на останокДжерела:
http://decerkva.org.ua/fra/kryvorivnia.html
https://www.castles.com.ua/kryvorivnia.html
https://io.ua/15827524
https://anderver.livejournal.com/178267.html
https://www.pslava.info/KryvorivnjaS_CerkRizdvaBogorodyci,198514.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Івано-Франківщина, Ивано-франковщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, деревяная колокольня, деревяная церковь
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments