m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ясіня. Вознесенська церква (Струківська).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Ясіня (відома з 1555 року) тягнеться вздовж траси довго-довго, нібе хоче супроводжувати вас туди, на Яблуницький перевал - щоби хоч на мить глянути, які ж ті Карпати з тієї сторони.  Вона облаштувалася на схилі гори Костерівка (652 м), в Ясінській котловині неподалік Говерли.
На селище гордовито споглядають й інші вершини Чорногори: Петрос (2024) та Близниця (1883). Ця близкість до Чорногори, а також Горган та Свидовця є знаковою. Вона робить Ясіню стартом мандрівки на Говерлу та центром гірськолижного відпочинку. Хоча Ясіня цікава й сама по собі: самих лише храмів тут шість!
І самому головному навіть пам'ятний знак поставили (виходячи з неоковирності знаку, це точно сталося в наш час забутих стандартів і нехтування гармонії). Бо - тьху-тьху-тьху через плече тричі - якщо пощастить, про Ясіню невдовзі знатимуть туристи з усього світу, а це честь. Навіть для гуцулів, хоч які пишні і горді - честь.Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО - як пентаграмма на радянській згущенці: символ високої якості і неабиякої цінності. П’ятизрубна одноверха Вознесенська церква, більше відома як «Струківська», місце у списку цілком заслужила. І дорогу до неї залюбки покажуть ясінчани будь-якого віку: знають де, пишаються пам'яткою. В холодну пору року церквицю навіть можна угледіти з вікна автобусу чи автівки, що поспішають з Коломиї до Рахова: Ясіня вже піде на спад, буде витончатися, закінчуватися.

З одного боку заправка, з іншого трохи далі - мурований храм з високою дзвіницею (чітко напроти нього - автобусна зупинка). Тут вже можна зупинятися і вглядатися у протилежний берег Чорної Тиси. Але звідти ви туди не потрапите. Дорогу треба знати. З того боку, де заправка, буде скромний магазин. Його збоку ообігає стежечка - до кладки через річку - і далі до церкви. А іншої дороги і нема.  Струк — прізвище напів-міфічного пастуха Івана, легендарного засновника храму, який звів церкву в 1824 році (за іншими даними, в XVI ст.) на вшанування порятунку отари. Начебто коли він гнав восени з Румунії отару, на горі Свидовець на нього напали вовки. Пастух поспіхом виготовив з ясеневих колод огорожу навколо отари — і побіг зі Свидовця. На його величезний подив, навесні він знайшов всіх своїх вівців живими і здоровими: вони харчувалися, обгризаючи ясеневі колоди. Звідси, до речі, й назва селища.Маленька і скромна Струківська церквиця ховається подалі від перенасиченої туристами і автівками траси, до центру селища звідси кілометри три.  Неподалік і трохи вище храму стоїть 11-метровая дзвіниця (1813), зрублена з ялинових колод. Зберігся різьблений іконостас (ХІХ ст.) з дещо наївними, але щирими зображеннями святих - це якщо пощастить потрапити в церкву досередини.

в фокус повинні були потрапити ікони, але ... свічки взяли його на себе

В 1971 році пам’ятка була реставрована (архитектори Б.Я. Кіндзельський, И.Р. Могитич). В 1994 році святиня була віддана місцевій греко-католицькій громаді. (Старі листівки ж називають її просто "православною"). Ця дерев’яна церква помітно відрізняється від храмів, які туристи могли бачити у Тячівському, Виноградівському чи Хустському районах. Перед нами яскравий взірець гуцульської архітектури. А як інакше? Ясіня — споконвіку гуцульський край.

з книги Поп І.І., Поп Д.І. "В горах і долинах Закарпаття".
Існуючий нині храм відноситься до кінця XVIII століття. Він є одним з найцінніших пам'ятників гуцульського дерев'яного зодчества. Творіння народного майстра перейнято свідомістю урочистого спокою, величі і краси. У Струківський церкви знайдено вдале співвідношення центрального купола і чотирьох прирубов з двосхилими дахами. При погляді на неї у нас не виникає відчуття підпорядкованості бічних приміщень центральної вежі з восьміскатним куполом прекрасних форм. Бічні зруби тут саме таких розмірів, щоб гідно підтримувати "престиж" центрального верху, як вдало зауважив український мистецтвознавець Г. Н. Логвин.


Слід вказати ще на одну особливість споруди. Прируба по ширині менше центрального квадрата, в результаті ззовні він утворює виступи. Ці кути надають особливу пластичність будівлі і забезпечують плавність переходу від одного об’єму до іншого. Все це, разом узяте, надає Сруківский церкви скульптурну виразність, здається, що вона вирізана талановитим гуцульським різьбярем з цільного шматка дерева. Інтер'єр храму відрізняється особливим затишком і в той же час не позбавлений урочистості. У церкві збереглося кілька ікон XVII століття. Вони відрізняються тонкою колірною гармонією, чисто народним типажем.Поруч зі Струківською церквою розташована струнка дзвіниця, обсяг якої вирішено у вигляді двох ярусів, восьмерик на четверику. На відміну від статичної композиції храму архітектурний образ дзвіниці викликає враження невпинного руху вгору. Ці дві споруди добре доповнюють одна одну.


Джерела:

castles.com.ua
derev.org.ua
delcampe.net
Використані фотографії з панорам Ілії Кошковського


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: ЮНЕСКО, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, деревяная колокольня, деревяная церковь, деревянная архитектура
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments