m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Бронька. Замок.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Скажу відразу, на верху ми не були і коптером не злітали. Для цього було кілька вагомих причин:
- йшов сильний дощ,
- вже рясно почало опадати листя і на землі був просто листяный килим, що закривав абсолютно все,
- лісники на в'їзді сказали що далі дорога сильно розмита, замок знаходыться з іншого боку гори, а з цього боку підйом дуже крутий, місцями під 45º.Тип споруди: замок, за іншою версією - укріплений сторожовий піст
Так само відомий як:
- Бронецкий замок (рус.)
- Szuhabaranka (угор.), Baranka (угор.)
Перший етап будівництва: 2-а половина 13 століття
Останній етап будівництва: 1-а половина 14 століття (?)

за ціми воротами замкова гора


підходи дуже круті


Якщо з текстовою інформацією справи йдуть більш-менш, то з візуальною зовсім погано. Фактично тільки графічні матеріали з розкопок та фотографії від Володимира зі Стрия і кілька у ua.igotoworld і go-to.rest. І так, почнемо.
Місце для спорудження укріплень було вибрано на вершині крутої скелястої гори, що підноситься на схід від села Бронька. Біля підніжжя гори протікає річка Бронька, огинає височина з трьох сторін (з півдня, заходу і північного заходу), створюючи своїм руслом петлю, в центрі якої і перебувала замкова гора, відома серед місцевого населення під назвою «Царська» (урочище «Царська гора »).

можна подумати що ти вже на місці і це останки замку, але ні, це просто камені
3 - 2 тисячоліття до н.е. В епоху міді і бронзи, близько 4 000 - 5 000 років тому, на гори влаштувалися перші поселенці, які могли використовувати вершину височини в якості притулку. У 2008 році під час обстеження гори були виявлені скромні сліди перебування на плато гори перших поселенців - кілька фрагментів ліпної кераміки від бічних стінок судин.
2 перша половина 13 століття. Ймовірно в цей період, через деякий час після руйнівної монголо-татарської навали Батия, на горі будуються перші укріплення. До вершини не вели нормальні підйоми, укріплення займали невелику площу, а з гори відмінно проглядалася навколишня місцевість - все це дає підставу припустити, що на Царській горі виникло не класичне укріплене житло феодала, а якийсь дозорно-контрольний пункт. Археологічні обстеження гори, проведені в 2008 році, показали, що основою для житлової будови замку служила погано підготовлена ​​площадка, яку навіть попередньо не стали вирівнювати. Ймовірно, це свідчить про те, що форпост зводився в поспіху.

а ось і залишки замку
Основою для замка служив овальний майданчик, витягнутий по осі захід-схід (з незначним відхиленням). Розміри плато (35 х 14 м) обмежували площу замку. Майданчик, на якому знаходився замок, не вирівнювали, і тому вон зберіг перепад висот - західний край плато піднят над його східною ділянкою. В ході обстеження гори було виявлено наявність 2-х кам'яних будівель. У східній частині майданчика була зведена кругла в плані вежа. Її зовнішній діаметр - 7,8 м, товщина стіни - 1 м. Вежа, ймовірно, була домінантою замку, її могли використовувати як сторожовий пункт, а так само як укріплення, що прикриває найбільш доступну для підйому ділянку схилу. Південна частина башти межує зі скельним виступом 3-метрової висоти, в основі якого була влаштована штучна печера.У західній частині майданчика знаходиться 2-га кам'яна будівля - прямокутна в плані споруда, яка, мабуть, виконувала житлові функції. Розміри будівлі - 13,6 х 7,6 м, товщина стін - 1 м. Північна стіна будівлі межує з крутим (45˚) схилом. Західна стіна межує зі стрімкими скельними виступами. Південна і східна стіни будівлі виходять на майданчик плато - замковий двір. Ймовірно, вхід в приміщення знаходився з південного боку - тут між стіною будівлі і крутим (45˚) південним схилом гори знаходився порівняно рівний майданчик шириною близько 3 метрів. На основі знайденого археологами остеологического (кісткового) матеріалу можна зробити висновок, що насельники замку займалися полюванням на кабанів, косуль, оленів і вовків, а так само риболовлею. В їжу вживалося так само м'ясо свиней і корів.

1265 рік. Дослідники замків Закарпаття Д. Поп і І. Поп відносять першу згадка замку до 1273 року, проте збереглася більш рання згадка укріплення на Царській горе, що відноситься до 1265 році. Тоді під стінами замку проходили військові дії між угорським королем Белою IV (1206 - 1270) і його сином Іштваном V (1239 - 1272), який неодноразово зазіхав на владу свого батька, піднімаючи проти нього повстання.
1273 рік. У грамоті угорського короля Ласло IV (1262 - 1290) було сказано, що замок перейшов у володіння корони після того, як його забрали у ворогів короля Іштвана V, батька Ласло IV. Не відомо чи залишився замок в королівської власності або ж був подарований, подібно Вишковський замку, одному з наближених до короля феодалів.

Bela IV


Ishtvan V


Andrash III


1291 рік. Замок згадується в грамоті Андраша III (1265 - 1301), останнього короля Угорщини з династії Арпадів. Андраш III був змушений вести боротьбу з іншим претендентом на угорський трон - герцогом Альбрехтом Австрійським (+1255 - 1308). Після року боротьби Альбрехт відмовився від подальшої боротьби і уклав мирний договір з Угорщиною. По однієї з умов цього договору Андрашe III належало зруйнувати кілька невеликих прикордонних фортець. У число цих укріплень, яким договір підготував незавидну долю, потрапив і Броньківського замок.
1336 рік. Сучасний історик-дослідник Шандор Ковач, вивчивши межові опису місцевості за 1336 рік, прийшов до висновку, що внаслідок виконання договору 1291 року замок був пошкоджений/зруйнований.

Середина 14 століття. Укріплення, зведені в 2-ій половині 13 століття, проіснували на горі недовго, менше 100 років. Вочевідь, до середини 14 століття життя на замчище повністю завмерло, укріплення були надовго у занедбаному стані. У всякому разі, археологічні знахідки, пов'язані з основного етапу життя на замчище, відносяться до періоду 2-ї половини 13 - початку 14 століття.
2-а половина 15 століття. Угорський дослідник і історик Шандор Ковач вважає, що в зруйнованому замку влаштувалася група розбійників, які використовували укріплення на горі в якості притулку, поки не були розгромлені в 1471 році. Про лігві розбійників на горі розповідають місцеві легенди. Ці легенди дали підставу дослідникам (Дмитро Поп, Іван Поп) вважати, що замок належав деякому феодалу-лицареві, що промишляв грабежами і розбоєм. Під час обстеження замчища в 2008 році було знайдено незначну кількість матеріалу 15 століття, що підтверджує версію про використання в цей період руїн замку, ймовірно в якості притулку.1454 рік. Перша письмова згадка села Бронька, на східній околиці якого знаходився замок.
Кінець 19 - початок 20 століття. Угорський військовий історик Шоуша Елемер (1844 - 1929), відомий дослідник фортифікаційних об'єктів, займався вивченням замчища на Царській горе. Ймовірно на основі своїх знань і отриманих в результаті обстеження даних, він створив зображення Броньківського замку. На своєму малюнку він зобразив витягнуте замчище, що складається з 3-х терас. Замчище по периметру захищала лінія кам'яних зубчастих стін. Дві інші поперечні стіни / вала відокремлювали один від одного тераси замку, створюючи три відносно ізольованих замкових двори, пов'язані між собою воротами. Щоб потрапити до головного верхньому двору, потрібно було послідовно подолати 3 лінії укріплень. Ворота у зовнішній стіні, на думку Елемера, були влаштовані в вежі. На території Верхнього двору автор малюнка розмістив ізольовану від інших укріплень головну вежу, що знаходиться в центрі майданчика, а так само схематично зобразив пару будівель. Головна вежа, на думку Елемера, була круглою в плані і складалася з 5 ярусів. Вхід в вежу знаходився на рівні 2-го ярусу. Зображення замку авторства Елемера дуже важко зіставити з матеріалами розкопок і тому його можна назвати фантастичним.


 
Весна 2008 року. В рамках програми Інституту карпатознавства Ужгородського Національного Університету з вивчення замків Закарпаття була організована археологічна експедиція, яка досліджувала залишки Броньківського замку.
В ході обстеження було виявлено безліч слідів «роботи» чорних археологів, які практично повністю знищили культурний шар на більшості ділянок вершини гори. Особливо інтенсивно було розкопано замчище в районі західної житлової будівлі, а так же майданчик між нею і східною вежею. Місцями шар землі/глини був знищений аж до скельної основи. Після проведення розкопок на відносно непогано збережених ділянках пам'ятник визнали непридатним до подальшого археологічного вивчення.
Оскільки більшість ділянок замчища були непридатні для розкопок, було прийнято рішення вивчити 2 порівняно непогано збережених зони замчища - західну частину прямокутної споруди і внутрішню частину круглої вежі. В обох будівлях були закладені розкопки. Докладніше про матеріали розкопок можно почитати тут.


Джерела:
zamok bronka

old-in-photos.livejournal.com
go-to.rest
ua.igotoworld.com

Иштван V
Андраш III


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Закарпаття, Закарпатье, замок, руины, руїни
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments