m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Урмань. Церква свв. апостолів Петра і Павла.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...
Дата "1688", яку вирізьбили на надпоріжнику дверей(?), вказує на рік будівництва деревяної церкви. Виявляється, вона - не місцева, адже в 1777 році розібрану будівлю купили в одному з сіл, яке сьогодні розташоване на території Івано-Франківської області, перевезли дерево до Урмані, шо на Тернопіллі, і зібрали на схилі над селом.Церкву відремонтували в кінці ХІХ ст. - тоді з північного боку вівтаря добудували ризницю. Святиня була філіальною до парафіяльної в селі Дрищів (сьогодні - с. Надрічне, Бережанського району).

Проходив час і в 1930-х роках громада Урмані зрозуміла, що потрібно будувати нову муровану церкву. Священик Степан Городецький ідею підтримав. Стару, деревяну церкву акуратно переміщають в сторону, а на її місці починають заливати фундамент.

Надворі тривожний 1939 рік. Фундамент церкви посвятили, але далі працювати не дала друга світова війна. Щойно в кінці 1980-х рр. селяни взялися продовжувати будувати новий храм, який закінчили в 1992 році.

Після його посвяти греко-католицькою громадою, стара церква, яку в радянський час записали до пам'яток архітектури національного значення, людям стала не потрібна.А цікаві туристи такі церкви, де немає сучасної дзеркальної бляхи або "вічного" пластику", тільки шукають. Бо, не часто сьогодні побачите на стінах церкви зеленого кольору гонти, а на верху над навою - оригінальний двоярусний ліхтар. Є біля церкви деревяна дзвіниця, а на північ простягається цвинтар. Дерев'яний храм (охоронний номер 1560/1) і дзвіниця (охоронний номер 1560/2) є пам'ятками архітектури національного значення.

початок ХХ століття. Фото з www.personal.ceu.hu


Вигляд церкви у 1960-х роках. Фото з www.alyoshin.ru
Джерело: http://decerkva.org.ua/ter/urman.html

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, деревянная архитектура, деревянная звонница, деревянная церковь
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments