m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Бережани. Замок Сенявських. Погляд з землі. Зовні. Частина 2.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадую, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки .../
напоминаю, там где это возможно, по клику смотрим большие картинки...


Частина 11672 рік. З ініціативи Миколи-Ієроніма Сенявського (1645 - 1683), польного гетьмана коронного, допоміжна (2-а) лінія замкових укріплень (у відповідності з віяннями нового часу) набуває вигляду бастіонного фронту (побудований в стилі новоголландською системи). Вали захищали майданчик, який наближався в плані до прямокутника. Кути «прямокутника» були посилені потужним укріпленнями гострого бастіонного креслення (з ескарпами). Замковий двір, обмежений валами, мав розміри (орієнтовно) 150х250 метрів. Із західного боку (зверненої до міста) в куртині, фланкіруемой бастіонними укріпленнями, були влаштовані ворота, які захищав равелін. Равелін знаходився на відстані близько 40 метрів від вала 2-ий лінії замкових укріплень. На території Нового замку були побудовані стайні, арсенал, пороховий склад, казарми.
В цей же період завершується будівництво «Нового» палацу, зведеного в східній частині замкового комплексу.

в'їзд в парк в якому розташований замок


туриста-дослідника зустрічають інформаційні стенди
скрізь хащі дерев проглядає кам'яне громаддя замку
1675 рік. В ході останнього етапу Польсько-турецької війни (1672 - 1676) турецький паша Ібрагім Шишман почав масштабний наступ на Львів. Під його командуванням було 20 - 30 000 турків і близько 30 000 татар. Ці сили почали спустошувати Поділля. Під ударами цього війська полягло безліч укріплених твердинь Речі Посполитої. Однак в Бережанах туркам вдалося захопити і знищити лише територію всередині міських стін, тоді як замок полякам вдалося утримати. Постоявши деякий час під Бережанами, турки виступили в сторону Теребовлі. В цьому ж році польський сейм висловив Миколі-Ієронімові Сенявському подяку за оборонну міць замка, який «стінами своїми покутські землі від смерті турецької вберіг».
1702 - 1703 роки. На правобережжі Дніпра спалахує козацьке повстання. Командування польським військом, кинутим проти повстанців, поклали на Адама-Миколу Сенявського (1666 - 1726), великого коронного гетьмана. Бережанський замок був вибраний як місце концентрації польського війська.

колись тут був головний заїзд в замок


1703 - 1711 роки. У замку неодноразово перебував трансільванський князь Ференц II Ракоці (1676 - 1735), керівник знаменитого антигабсбурзького повстання (1703-1711).
1705 - 1709 роки. Річ Посполита брала участь в Північній війні (1700-1721), яка велася між Росією і Швецією за панування на Балтиці. У цей період на троні Речі Посполитої знаходився Станіслав I Лещинський (1677 - 1766), ставленик шведського короля Карла XII. Значна частина польської шляхти оголосила Лещінкскому неприязнь, перейшовши по відношення до нього в опозицію. Таким чином, Річ Посполита, в особі своєї шляхти, стала в Північній війні на бік Росії. На грунті цього розколу неодноразово спалахували сутички між прихильниками Лещинського і його противниками. Власник Бережан в цьому конфлікті знаходився в опозиції до Лещинського (противник Швеції, союзник Росії).

рухаємося вправо навколо замку
тут знаходилася східна вежа/тут находилась восточная башня
Квітень 1707 року. У Бережанському замку побував гетьман Іван Мазепа, який прямував в Жовкву на зустріч з Петром I. У травні в замку побував і сам Петро I. У цей період Петро I актівно розробляв план розгрому шведів і не просто з цікавості ретельно вивчив укріплення Бережан, які могли зіграти роль в назріваючих зіткненнях між шведською і російською арміями. Велику частину часу Петро I проводив в заміському маєтку Сенявських в селі Рай.
1709 рік. Адам Смігельскій, прихильник короля Станіслава Лещинського (1677 - 1766), зі своїми військами атакує Бережанський замок, але його спроби захопити твердиню не увінчалися успіхом.
1720 рік. Цим роком датується найраніший з відомих планів міських і замкових фортифікацій. Оригінал цього плану зберігається в Берлінській Національній бібліотеці.рухаємося уздовж північно-східного муру
сьогоднішній в'їзд до замку, куди ми ще повернемося
і північна вежа
1726 рік. В покоях Нижнього замку у Львові вмирає Адам-Микола Сенявський, останній представник роду по чоловічій лінії. У документі цього періоду відзначено, що артилерійський парк замку складався з 71 гармати різних калібрів.
1727 рік. Від Сенявських (після згасання роду по чоловічій лінії) місто переходить у власність Олександра Чарториського, одруженого на Софії Сенявської. Таким чином, 2-х вікове правління Сенявських завершилося, і місто разом із замком перейшло до роду Чарторийських.
1740-і роки. Зводиться палац в північній частині замкового комплексу.
1755 рік. Комендант Бережанського замку де-Пірх склав детальний план його укріплень. На плані були позначені укріплення кам'яного замку (1-а лінія замкових укріплень), земляні бастіонні укріплення (2-а лінія замкових), а так же позначена лінія міських укріплень і міська забудова. Цей план має велику цінність для дослідників історії та фортифікацій Бережан.північний мур замку


північно-західний, майже що 90º кут замку


1762 рік. Цим роком датується одна з найбільш детальних люстрацій Бережанського замку, що збереглася до наших днів. Вона була складена комендантом замку Олександром Дашкевичем і зберігалася в рукописному фонді Бібліотеки Оссолінських у Львові.
Зокрема в люстрації детально описувався «Новий палац» (східний замковий корпус). В люстрації є опис 14 розкішних залів, кожен з яких був оформлений в своєму унікальному стилі, який і давав назву залу. Наприклад, «Віденський зал» увічнив у своєму інтер'єрі перемогу над турками під стінами Відня в 1683 році. Зали «Золотий» і «Кармазиновий» (яскраво-червоний?) Отримали свої назви через переважаючих кольорів свого оформлення. Серед батальних полотен, що прикрашали палац, були картини «Битва під Хотином» (1673) і «Битва під Журавно» (1676). На третьому поверсі палацового комплексу знаходилася багата портретна галерея, особливу цінність якої представляли 48 портретів королів Речі Посполитої, представників роду Сенявських і Потоцьких, були тут і портрети Петра I та гетьмана Мазепи.

західний мур замку


південно-західна вежа
1764 рік. Між родом Потоцьких і родом Чарторийських велося протистояння, в якому укріплення Бережан відігравали важливу роль.
1771 рік. Помирає Марія-Софія Чарторийська - остання представниця роду Сенявських.
1772 рік. В результаті Першого поділу Речі Посполитої Бережани опинилися під контролем Австрії.
1778 рік. Бережани переходять у власність великого коронного маршала Станіслава Любомирського (1722 - 1783), одруженого на Ельжбеті, дочки Марії-Софії і Августа-Олександра Чарторийського.
1783 рік. Помирає Станіслав Любомирський (власницею замку стає його дружина Ельжбета), після чого в замкових приміщеннях починають квартирувати австрійські війська, що сприяє занепаду замку.південно-західний мур замку, що руйнується
1809 - 1812 роки. За наказом австрійських властей починається знесення замкових укріплень. У цей період розрівнюються бастіони і куртини 2-ий лінії замкових укріплень, засипаються рови і канали, які століттями забезпечували замок гарним природним захистом. Осушується болото, яке захищало підступи до замку.
1816 рік. Помирає Ельжбета Любомирська і замок переходить під /8. Олександр Потоцький, новий власник замку, мало цікавився його долею.
1829 рік. Розбираються 2 верхніх яруси веж.
Середина 19 століття. У Надбрамному корпусі розміщується пивоварня, що, ймовірно, призводить до перебудови старих приміщень південного палацу під потреби виробництва.
1878 - 1880 роки. З ініціативи Станіслава Потоцького в замку проводилися ремонтно-реставраційні роботи, які в основному торкнулися церкви. Реставрація обійшлася в 12 000 злотих.

погляд від південно-західного на південно-східний мур і південно-східну вежу


ось ми і зробили обхід замка, повернувшись у вихідну точку ...


Початок тут
Частина 1
Частина 3

Джерела:
zamki-kreposti.com.ua
chtyvo.org.ua
bbc.com
polona.pl

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: Тернопольщина, Тернопілля, взгляд с земли, замок, музей, погляд з землі, руины, руїни, церква, церковь
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments