m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Білгород-Дністровський (Аккерман). Частина 4.

Продовження. Попередни частини:
Частина 1
Частина 2
Частина 3

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

перейдемо знову до цивільного двіру


5-й будівельний період.
Він датується 1476 роком і пов'язаний зі зміцненням головною ворітної вежі No 6 з ініціативи молдавського господаря Стефана III Великого. При ньому перебудовується другий ярус вежі старих воріт, по сторонам і з фасаду прилаштовуються потужні бічні стіни. Проліт воріт продовжений на схід, до додаткової внутрішньої решітці додається нова, зовнішня. Полотнища воріт перенесені під нову, східну арку (де вони знаходяться і зараз). Модернізація відбувається в контексті чергового посилення турецької експансії на південні рубежі Молдавського князівства.

Вежа No 24. Південний фасад. Фото після 1929 р.


Вежа No 24 до реконструкції 2008 м.Южне фасад (URL: http://www.panoramio.com/ photo / 21458054).


Вежа No 24 під час реконструкції 2008 м.Южне фасад. Склепіння завалені реставраторами (URL: http://www.panoramio.com/photo/21719186)


панорама на фортечну стіну від вежі №23 до №20


6-й будівельний період.
Другий за масштабом проведених робіт із зафіксованих в фортеці. Цей період можна розділити на два основних внутрішніх етапи:
1) зведення веж No 1, No 2, No 4, No 5 і прилеглих куртин;
2) спорудження багатокутних веж по зовнішньому периметру Цивільного двору (від No 7 до No 20 включно). На місці зруйнованої церкви в Цивільному дворі зводиться квадратна в плані мечеть Баезіда. У південно-східній і південно-західній вежах цитаделі повністю перебудовується (під артилерію) третій ярус (якщо не в XVI-XVII ст.).

Брама на портовий двір
вхід у портовий двір


через отвір в стіні біля вежі №20 пройдемо на територію портового двору


Також піддаються модернізації Кілійські ворота, над якими з'являється третій ярус. У районі західного гирла рову споруджена вежа No19.1 з потайним ходом. Можливо, в цей же період відновлена центральна частина західної куртини Цивільного двору. Руйнування зовнішньому кріпосного фронту були нанесені в результаті багатоденної облоги і штурму фортеці армією Баезіда II на початку серпня 1484 року. З ініціативи цього ж султана фортеця відновлена. Дані масштабні перебудови повинні бути віднесені до раннього османському періоду в історії фортеці (1480-ті - 1490-і рр.).

кріпосна стіна з боку торгового двору
панорама прибережної частини фортеці
7-й будівельний період.
Перейшовши під владу османів фортеця Аккерман (Білгород) протягом XVI-XVIII ст. зазнає безліч різних ремонтів і модернізацій. Вони не змінили загального планування оборонного комплексу, але частково торкнулися зовнішнього вигляду багатьох споруд.

перейдемо в черговий раз на цивільний двір


Вежа #19


Вежа No 19.1. Вид із заходу (фото А. Красножон)


Вежа No 19.1. Вид з південного сходу (фото А. Красножон)


Панорама двору від вежі №20 до №11
У 70-х рр. XVI або XVII ст. Абу-Бакр Ага виробляє деякі ремонтні або будівельні роботи в цитаделі (можливо, ремонт дахів після пожежі в 1674 г.). Ймовірно, в XVII ст. в Цивільному дворі на схід від башти No 22 зводиться октогональне спорудження (швидше за все, тюрбе). Тоді ж перед фортечним ровом насипан гласис, що зберігся в південно-східній стороні до теперішнього часу. У 1756 р в північно-західному куті Цитадельна двору побудован пороховий льох. У південному секторі Цитадельного двору зводяться масивні сходи, які вирішує проблему швидкого доступу на верхні яруси цитаделі, а також всіх чотирьох веж. Ймовірно, в 1763 році вежа No 23 переобладнана під мечеть.

Ділянка куртини між вежами No 17-18. Бойніца і потерна No 10 (фото А. Красножон).
Вежа No 15 і контрфорс в рові (фото А. Красножон)


Вежа No 15: фасад. Фото 1938-1939 рр.


Вежа No 15 і бічна платформа: вид із заходу (фото А. Красножон)


Але найбільш активними з'явилися спроби модернізувати безнадійно застарілі укріплення на зльоті періоду османського панування в історії фортеці, які впевнено виділяються в окремий будівельний період. У прагненні пристосувати стару, середньовічну фортецю під розміщення пороховий артилерії, по зовнішньому периметру у більшості гострокутних веж знесені верхні надбудови. Майже на всіх зовнішніх куртинах скасовані брустверні стінки з мерлонами.

Вежа №11 "Дівоча" (Овідія) з боку громадянського двору


Комплекс веж No 13 і No 13.1. Вид зі сходу. Фото початку XX ст.


панорама східної стіни від вежі №11 до башти №8


На кутових зламах полігону споруджуються однотипні артилерійські амбразури (в північно-східному куті, навколо вежі No1; в східному секторі, навколо вежі No 8; в південно-східному куті, навколо вежі No 11; в південно-західному куті, навколо вежі No 17, в районі вежі No 20 і на Водному барбакані). Всього шість табій ( «бастіонов»), оснащених важкою артилерією. В цей же час перебудований фрагмент західної стіни Цивільного двору з вежею No 21. На місті вежі No 29 з'являється нова артилерійська площадка ( «бастіон No 30») з фігурою Тетрактіс на фасаді і барельєфом. По всьому периметру рову відбуваються ремонти ескарпу, відмічені різницею в типі кладки і вмурованими кам'яними ядрами або їх осколками, а також пам'ятної плитою і трикутниками.

музей під відкритим небом


З тильного боку до стін, збудованих уздовж рову, підсипається валганг, який місцями зберігався аж до другої половини 1970-х рр. У Торговому дворі здійснюються перебудови всередині барбакана (посилення стін). Цей наймасштабніший з часів Баезіда II будівельний період пов'язаний з черговою серьзно військовою загрозою для фортеці. На цей раз - з боку російської армії. Даний період можна датувати 1793 роком, коли Аккерман (Білгород) перетворюється в прикордонне місто і перед османською владою постає завдання модернізації старої середньовічної твердині.Середньовічна фортеця Білгорода з'явилася не тільки в результаті вмілої організації численної і не завжди професійної маси підсобних робітників. Перш за все, це результат упорядкування географічного простору завдяки майстерності і досвіду середньовічних зодчих різних шкіл і часів. Білгородська фортеця - це справжній архітектурний палімпсест, повне розуміння якого можливе тільки при проведенні комплексних і довгострокових досліджень.

Вежа № 8 з боку двору


Внутрішнє планування першого ярусу вежі No 8 (фото А. Красножон)


йдемо до вихіду з фортеці до Килійської брами, вони ж вежа №6


прохід з вежі №8 до зовнішньої сторони фортечних стін


Платформа для перекидного моста в рові біля вежі No 6. Фото поч. XX ст. (По Репніков 1912)


На цьому ми закінчує огляд Аккерманській фортеці з землі, в наступній частині подивимося на неї з небаПроект виражає щиру подяку Андрію Красножону за його дуже цікаву книгу "Фортеця Білгород (Аккерман) на Дністрі. Історія Будівництва", з якої використані старі фотографії до статті.


Початок:
Частина 1
Частина 2
Частина 3

Продовження:
Частина 5


Джерела:
zabytki.in.ua
А. Красножон. Крепость Белгород (Аккерман) на Днестре. История Строительства.
dumskaya.net
Використині фотографії з колекцій О. К. Коломийченко та коллекції Т.И. Максимюка, а також з Фондів Білгород-Днестровского краєзнавчого музею.


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


ну як то так =))
Tags: #19, Аккерман, Одессщина, Одесщина, башни, вежи, крепость, фортеця, цитадель, цітадель
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments